CANCELLED, DIMENSION SEVEN, LOCOMOTIVE, RUMBURAX - Bratislava, V-klub - 26. května 2003

CANCELLED, DIMENSION SEVEN, LOCOMOTIVE, RUMBURAX - Bratislava, V-klub - 26. května 2003

Krátko po príchode sa do priestorov Bratislavského V-klubu sa z tmavých mrakov, ktoré strašili obyvateľstvo už zopár hodín, vykľula poriadna letná búrka. V chránenom interiéry Véčka však až na organizátorov a zopár fanúšikov, ktorí majú zvyk chodiť na koncerty načas ako do roboty nič nenasvedčovalo, že o pár minút bude „búrka“ aj na pódiu. Začiatok sa tradične posunul, tento krát výnimočne, pretože na turné z neznámych dôvodov nevycestovali maďarskí crossoveroví SUPERBUTT. Neúčasť tejto kapely z východného bloku, ale svetovej kvality však bola jediným skutočným sklamaním.

Niečo po devätnástej hodine sa na nevďačnú úlohu podujali domáci RUMBURAX, ale ich moderná hudba, radiaca sa kdesi medzi ľahšie a melodické nu-metalové formácie nebola vysloveným sklamaním. Okrem trochy naivity a jednoduchosti, chýbajúcej vlastnej tváre malo tých pár skladieb v podaní RUMBURAX hlavu a pätu a nestihlo nudiť. Trochu smiešne pôsobila výzva vokalistu aby sa tých pár ľudí pred pódiom dalo do pohybu, zvlášť keď všetci zostali nehybne stáť...

Po dlhšej technickej prestávke(medzi zúčastnenými kapelami bola neraz dlhšia pauza než samotný set) sa na pódiu rozložili českí LOCOMOTIVE. Chalani sa v Bratislave dostali do povedomia, zásluhou energických vystúpení na sérii Hard Core festov, ktoré sa tu pred pár rokmi pokúšalo zopár nadšencov organizovať a klub sa začína viac plniť - kým spočiatku bola obava či návštevnosť prekročí 30 platiacich, teraz sa tu pohybovalo podľa mojich optických odhadov možno 70-80 osôb. Stále komorná atmosféra sa pomaly ale isto ukazovala ako výhoda, pretože LOCOMOTIVE sa dostalo vrelého domáckeho privítania. LOCOMOTIVE svoju jednoduchú ale efektívnu podobu thrash core zahrali s vysokým nasadením a ich skladby si našli odozvu aj medzi fans - objavuje sa početná skupina pariaca spolu s kapelou. Frontman Rene nezabúda ani na komunikáciu s publikom, pričom sa celá kapela aj napriek miniatúrnemu pódiu neustále pohybovala (musel som sa pozastaviť kde potom ¾ LOCOMOTIVE nabrali CROWBAR-ovské kilá - asi manželky dobre vyvárajú...) a jeho výzva k pohybu pred pódiom padá na úrodnú pôdu, keď spomínaný mini kotol začína behať kolečká. Okrem „hitovky“ „Nechtěli“ a tradičných skladieb z dosky „Nejsme nic“ ako „Homo Sapiens“ a „Vítej v prdeli“, zazneli aj ukážky z chystanej novinky ako chytľavá „We All“, „Sekret Sliz“, ktoré sľubujú kvalitnú nádielku. V záverečnej skladbe si do mikrofónu zavrieskali aj dvaja dobrovoľníci z radov publika. Škoda, že nedošlo aj na vydarený cover „Highway To Hell“ od AC/DC. Po takom energickom výstupe dochádza k masovému presunu do priľahlého baru, kde si väčšina aktívnych návštevníkov chladila spotené telá pol litrami.

Počas opäť dlhej prestávky si ponastavovali aparatúru prví zahraniční hostia – DIMENSION SEVEN. Agresívnu hudbu poriadne prihusťovala dobre vyvinutá basáčka a zaujali aj ozdoby spevákovho mikrofónu v podobe nebezpečne trčiacich dlhých klincov. Hralo sa z aktuálneho materiálu „Infinite Madness“, ale aj z predchodcu „10 Ways To Hate“. Napriek jednej gitare vytvorili DIMENSION SEVEN poriadne silový zvuk, ktorý počas celého setu drvil ušné bubienky fans. Výraznejší pohyb na pódiu predvádza len spevák, pred pódiom je však dosť „vrtulí“. Skladby v koncertnom prevedení vyzneli menej technicky ako z albumu, občasné záseky a rytmika pripomenuli staršiu tvorbu MESHUGGAH, teda keď si človek odmyslí pravidelne nepravidelný rytmus a Thordendahlové sóla... Napriek príliš veľkej hlasitosti, následkom čoho sa všetko zrozumiteľné strácalo v agresívnom hluku, odmenilo obecenstvo Holanďanov potleskom. Kým po LOCOMOTIVE prišla vhod prestávka pre ochladenie sa, po DIMENSION SEVEN prosili o oddych sluchové orgány akoby už tušili, čo bude nasledovať.

Postavenie headlinera prislúcha ďalším zástupcom z krajiny tulipánov - nádejám v podobe CANCELLED. Kapela si postupne rozostavila svoju viditeľne kvalitnú aparatúru, spevák v tričku TOOL - začínajú sa rodiť prvé sympatie. Nakoniec ich aktuálny promo singel „Abstained“, obsahuje ukážky právom vzbudzujúce očakávania ďalšieho skutočne živého predstavenia. Okrem toho bicman Sky pôsobí v projekte KCUF, kde si krátia voľný čas postavy ako Munky (KORN) alebo Shavo (SYSTEM OF A DOWN). Prekvapením bolo, že CANCELLED zahrali podstatne tvrdšie a rýchlejšie než na spomínanom „Abstained“ a melódie sa v opäť príliš hlasnom zvuku strácali spolu s prejavom vokalistu... Dlhé pauzy medzi účinkujúcimi si vybrali svoju daň - spevák s ľútosťou oznamuje, že môžu odohrať už len jednu skladbu. Vzhľadom na nasadenie s akým CANCELLED sfúkli svoje skladby a už preriedené ale mimoriadne aktívne publikum to bola škoda. Nakoniec sa manažérovi LOCOMOTIVE a organizátorovi turné Locovi podarilo dohodnúť ešte jeden song, ktorý už CANCELLED odohrali poskakujúc medzi fans - ukážková komunikácia so zúčastnenými ako aj úplne uvoľnený a presvedčivý pohyb hudobníkov. Počas celej akcie viditeľne nervózny požiarnik rozsvecuje svetlá, aby tak znemožnil akýkoľvek prídavok a Véčko sa vyprázdňuje. Až v uliciach nočnej Bratislavy si uvedomujem, že mi poriadne píska v ušiach a čakajúc na prvý nočný spoj začínam bilancovať dnešnú akciu. Na nízku návštevnosť mala nepochybne vplyv aj cena lístka rovnajúca sa 150,- Sk, ako aj fakt, že popularita moderných podôb metalu na Slovensku je v porovnaní s deklarovanou undergroundovosťou death a black metalu oveľa nižšia. Na druhej strane som zhliadol koncert s relatívne dobrým zvukom (v porovnaní s inými akciami), atmosférou a stopercentným výkonom všetkých účinkujúcich. Oplatilo sa.

 Přidejte svůj názor

Radicalcut