THE VISION BLEAK - The Deathship Has An New Captain

THE VISION BLEAK - The Deathship Has An New Captain

THE VISION BLEAK - The Deathship Has An New Captain

THE VISION BLEAK - The Deathship Has An New Captain

Tieň povstal a odniekiaľ sa vynorila nová hudobná formácia, ktorej jadro tvoria dve osoby Allen B. Konstanz a Ulf Theodor Schwadorf...To druhé meno by mohlo byť povedomejšie v súvislosti s pochovanými emóciami EMPYRIUM. Už štylizácia vzhľadu do retro horor štýlu prelomu 19-tého až 20-teho storočia vzbudila u mňa záujem a očakávania.

Výpravný hlboký hlas starca doprevádzaný temným klavírom uvádza do deja albumu. Úvod je naďalej vystupňovaný ženskými vokálmi, prvými údermi gitár bicích a nezbytným smiechom... Hradba gitár, temné klávesy, svižná rytmika, hlboký čistý vokál, jednoduché melódie povedú nocou živých mŕtvol. Dômyselne zakomponované party osamotených bicích, basgitary, či akustiky a spevným refrénom s doplnkom ženského vokálu, vytvárajú silné dojmy. Slušný kovový rozbeh pokračuje v podobe „Wolfmoon“, ktorá je ďalšou vynikajúcou skladbou, rytmicky pomalšou a opäť namiešanou z ingrediencíí, ktorými ovplývala úvodná (z albumu moja temer najobľúbenejšia). Temné klávesy, hlboké melodické vokály, nezbytná chvíľami gotická atmosféra, popritom však dostatok údernosti podporenej masívnym zvukom. Takúto vysokú úroveň si album drží v celej svojej dĺžke. Aj keď prísady na jeho stavbu sú veľmi jednoduché až primitívne, poskladané je to pútavo a plne slúžiac zámeru s akým bol nahraný. Jednotiacim elementom zostáva stála hororová atmosféra, s ktorou to ale duo Konstanza a Schwardorfa vôbec nepreháňa, ale užíva ju rozumne, kombinuje s ľahšími časťami a hrubou tvrdosťou.

Všetky skladby ovplývajú zaujímavými momentami, či už hitová „The Grand Devilry“ , melancholická „Metropolis“ , s nádychom symfonickosti a opernými vokálmi „The Deathship Symphony, alebo najmrazivejší kúsok v podobe príbehu o „Elizabeth Dane“  večne upierajúcej svoj zrak do temných hlbín mora v rozkladajúcom sa vraku... Ako som už spomínal, čo sa inštrumentácie týka tak THE VISION BLEAK nevytvorili žiadne technické dielo, gitary balansujú v rockových až typicky deathových riffoch na hranici primitívnosti, ale v kombinácii s ostatnými nástrojmi, klávesami, samplami klasických nástrojov, hutnosťou a veľmi dôležitým citom pre melódiu vytvárajú slušný a zaujímavý celok, ktorý (snáď) neomrzí a pritiahne k sebe hneď na prvé počutie.

Verdikt? Myslím, že nikto nemusí smútiť za rozpadlým EMPYRIUM, pretože toto zoskupenie predstavuje nemenej kvalitný celok a ukazuje ako sa má robiť úderná a atmosférická hudba na podklade hororových tém.

 5

Arrow

Verdikt

THE VISION BLEAK nahrali veľmi zaujímavý album, úderný no pritom ovplyvajúci chvíľami až desivou goticko/hororovou atmosférou. Inštrumentálne jednoduché, no kompozične a zvukovo zaujímavé dielo.

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
7 / 10

Další informace

Stopáž: 41:13

www.visionbleak.de

Sestava

Skladby

  1. A shadow arose/Night of the living dead
  2. Wolfmoon
  3. Metropolis
  4. Elizabeth Dane
  5. Horror of Antarctica
  6. The Lone Night Rider
  7. The Grand Devilry
  8. Deathship Symphony

Jiné pohledy

Milda
7 / 10

Zajímavý koncept nalepený na (téměř) "metallikovské" riffy. Poslechněte si čtyřku a uslyšíte o čem mluvím. Nicméně... album se dobře poslouchá, i přes svou menší monotonnost nezačne nudit a člověk bez problémů vydrží až do konce. Pro večerní příjemný strach na samotě u lesa je to dokonalý soundtrack. ... [19. října 2004]

 

Marigold
7 / 10

V krovech praští, vrány krákorají, víka rakví se s výhružným skřípěním odsouvají, spoře oděné děvy převalují se na lůžku, očekávajíce ostré zuby milencovy... Huhu, do přístavu vplouvá umrlčí koráb s černými plachtami... ochlazuje se a ulicemi valí se funebrální mlha... THE VISION BLEAK je hodně zajímavá a v rámci možností originální gothic metalová kapela, která si velice zakládá na kýčovitosti a černobílé stylizaci. Skvělý hutný zvuk kytar, jednoduché laufy, klávesové efekty jako ze starých horrorů, epický a hluboký mužský vokál, silný ženský zpěv. Texty inspirované starými horrorovými klasikami. Kdyby celý materiál nebyl monolitický a plochý jako heroický náhrobek Lumírovců, hodnotil bych mnohem výše. THE VISION BLEAK připomínají bigbítový klon MOONSPELL, baví svým nadhledem, ale po chvíli nudí svou jednotvárností. Vzhledem k atmosféře ale doporučuju... ... [21. června 2004]