ANHEAD - Pop Orthodox

ANHEAD - Pop Orthodox

ANHEAD - Pop Orthodox

ANHEAD - Pop Orthodox

S druhdy doom metalovými plačkami ANHEAD jsem se čirou náhodou setkal na loňské špektakulární performaci finských WALTARI, kde zastávaly roli předkapely. Nutno říci, že z doomového zakabonění jim na tvářích nezůstalo vůbec nic a na pódiu řádila rozesmátá cross-overová veselice. Řádila, pravda, zkoušela působit rozverně a uvolněně, ale působila spíše křečovitě a nepřesvědčivě. Inu, tréma, říkal jsem si tenkrát, ale pokud kapela nepodléhá trémě i při skládání a nahrávání písní, přiznávám, že jsem se tenkrát mýlil.

Demo vylisované do drážek CD „Pop Orthodox“ rozhodně není hudebním klenotem, přesto by se v některých ohledech dalo označit za dobrý poslech. Tedy přesněji: ve dvou ohledech. V ohledu titulní techno překopávky „Showstars“, jejíž popkulturní debilita podpořená rockově tupým podkladem apeluje na mou zálibu v kýči a pak v ohledu songu „Ein Kleines Schrecklichestück“, který připomíná svéráznou parodii gothic rocku alá XIII. STOLETÍ (což v kombinaci s říkankovým textem o trpaslici a chovném dobytku vyznívá hezky paradoxně).

ANHEADVe zbytku alba se žel ničeho většího nedočkáme. Prim hrají popově primitivní klávesové party, ubíjející um-ca-um-ca bicích, které evokuje stereotyp taneční hudby (a je čerta starého platné, že zřejmě úmyslně), nepříliš přesvědčivé vokální linky zpěváka Matěje Lipského a začasté též naprosto úděsné texty, které se pokoušejí o vtip s takovou razancí, až to posluchače bolí. Za vydařenější lze ještě označit „Sebestřednou“, která sice hudebně příliš krásy nepobrala, ale přinejmenším text a vsunuté španělské rytmy zacyklený pseudo-metal-pop trochu nakopávají. Za vyloženě odpornou bych naopak označit „Svatbu“, ve které se odehrává cosi na pomezí podnapilé hasičárenské zábavovky a umravněného katolického punku (skvostný text samozřejmostí: Ona zahazuje kytici / On bude mít ráno opici / Oni pupky jídlem ládují / Divné časy nám tu panují). Trochu například zamrzí, že celkem povedený refrén „Tlusťocha“ hyzdí příšerná anglická slovíčka, která ho lemují... Závěrečný part patří zřejmým inspirátorům ANHEAD, finským WALTARI a jejich „Far Away“ a právě tady je cítit to největší úskalí nahrávky. Pražské pětce chybí ono mocné charisma, instrumentální bravura, lehkost a hravost, kterou nahrazují sice poctivostí, jenže s tou se v hudbě nejdál dojít nedá...

Za pozitiva bych označil povedený zvuk z Hostivaře, dvě zmíněné skladby, několik popěvků, které uvíznou v paměti a také fakt, že navzdory počáteční averzi jsem si na jistou (a zřejmě chtěnou) vlezlost ortodoxních poperů ANHEAD zvykl. K vzplanutí vášně tedy nedošlo. Ani na jednu, ani na druhou stranu. Čili klasický průměr.

 1

Marigold

Verdikt

Pokus o uvolněné cross-overové album s výrazným pop-parodickým podtextem vyústil do hudební křeče, ze které jako světlé výjimky vystupují dvě opravdu povedené a chytlavé sklady... ANHEAD prostě citelně chybí umělecko-performerské charisma, které tak skvěle prodávají finští WALTARI.

Hodnocení

Autor
5 / 10
Redakce
4 / 10

Další informace

Stopáž: 22:31

www.anhead.com

Sestava

Skladby

  1. Showstars
  2. Sebestředná
  3. Se žením
  4. Svatba
  5. Tlusťoch
  6. Eine kleine Schrecklichestück
  7. Far Away

Diskografie

Pop Orthodox (2004)
E=mc3 (2002)
Phases (2000)

Jiné pohledy

Louis
4 / 10

Mám takový dojem, že ANHEAD se na "Pop Orthodox" chytili do vlastní pasti, jejíž podstatě ovšem možná nerozumí ani oni sami. Vymizení zdravě nakažlivého ducha objevování a nenásilných hrátek s hudebním všehomírem z "E=m.c3" je každopádně to tam a současnou "ortodoxně popovou" produkci v duchu upoceného a rádoby veselého mixu metalu a diskotéky nezachrání ani několik světlejších okamžiků, evokujících právě minulou nahrávku. A nutno dodat a zvýraznit, že bohužel. ... [6. května 2005]