GJALLARHORN - Nordheim

GJALLARHORN - Nordheim

GJALLARHORN - Nordheim

GJALLARHORN - Nordheim

GJALLARHORNVikingovia všetkých krajín, spojte sa! Pochodeň, ktorá vypadla z rúk zakladateľa vikingského metalu Quorthona, je hrdo ďalej nesená jeho neohrozenými nasledovníkmi. Jednými z nich sú bezpochyby GJALLARHORN, zaujímavý a dosť záhadný spolok, o ktorom je známe to, že dvaja členovia (spevák Vali a basgitarista Gungnir) sú z talianskej, pomerne známej (a aj napriek mizernému debutu v súčasnosti vcelku znesiteľnej) formácie DOOMSWORD a gitarista Fenrir žije v Nórsku. Už podľa pseudonymov vám musí byť jasné, do akej miery sú títo muzikanti zažratí do všetkého, čo súvisí s vikingskou históriou. Áno, „Nordheim“ je po stránke textového konceptu znôškou starých známych faktov a neskutočných klišé - „Ragnarok“, „The Day Odin Stood Still“, „200 Years Of Fury“... nič to však nemení na fakte, že muzika, ktorou sa GJALLARHORN prezentujú, je vskutku vydarená.

Fanúšik starých, a v podstate aj novších (najmä obdobie „Blood On Ice“), BATHORY tu krochká blahom. Na svoje si prídu aj priaznivci Quorthonovho najučenlivejšieho žiaka, Islanďana žijúceho v Nemecku, Vratyasa Vakyasa. Pravda, jeho FALKENBACH vládne trochu jemnejším, prepracovanejším prejavom (GJALLARHORN sú oveľa drevnejší, surovejší), no na „Nordheim“ nechýba napríklad drumbľa, Vratyasov veľmi obľúbený nástroj s čarovným zvukom. GJALLARHORN neskrývajú ani ďalšie zdroje inšpirácie - starých ENSLAVED a tiež AMON AMARTH, najistejší sú pritom samozrejme v pochodovom strednom tempe. Slušné muzikantské výkony (vynikajúca basgitara, najmä v úvodnej „The Day Odin Stood Still“) sú vyšperkované nie veľmi originálnymi, no stále funkčnými zvukovými kulisami - krákajúce vrany, zavíjajúci vlci, rohy vyzývajúce do boja, hromy, blesky, dážď...

Nie, nič originálne a svetoborné tu nehľadajte. GJALLARHORN sa „iba“ klaňajú svojim vzorom. Robia to však veľmi záživne a pútavo. Ak aj vás zaujíma či dokonca fascinuje historické obdobie tých dvoch stoviek rokov, počas ktorých boli Vikingovia postrachom Európy, siahnite smelo po tejto vydarenej zvukovej kulise. V prípade „Nordheim“ chybu rozhodne neurobíte!

 1

Rudi

Verdikt

„Vikingárňa“ ako stehno! Absolútna povinnosť pre fanúšikov starých dobrých BATHORY a mladých dobrých FALKENBACH!

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 39:11

www.gjallarhorn.tk

Sestava

Skladby

  1. The Plane Of Vigrid
  2. The Day Odin Stood Still
  3. Blood Over Asgaard
  4. Chaos Unleashed
  5. Ragnarok
  6. 200 Years Of Fury

Diskografie

Nordheim (2005)