DG 307 - Nosferatu

DG 307 - Nosferatu

DG 307 - Nosferatu

DG 307 - Nosferatu

To, že nemý film Friedricha Wilhelma Murnaua Nosferatu, natočený v roku 1922, je kultom a praotcom snáď celého hororového žánru, nie je nutné zdôrazňovať. Nie je prekvapujúce, že o „soundtrack“ k tomuto filmu sa pokúšalo nemálo umelcov, ani v našich končinách tomu nebolo inak. Napriek tomu fakt, že o hudobný doprovod k „symfónii hrôzy“ sa pokúsili DG 307 istým prekvapením je. Charizmatický básnik Pavel Zajíček, duša skupiny a jedna z ikon undergroundu z dôb komunistického závalu to vysvetľuje s úsmevom – jeho osobný vzťah k upírovi Nosferatu, daný nemalou fyzickou podobnosťou, a malé prispenie náhody sú vysvetlením motivácie vedúcej k vytvoreniu tohto predstavenia.

NOSFERATUPrvé vypočutie živého záznamu nahratého na sklonku roku 2004 v kine Světozor zaskočí; miesto ponurej sláčikovej atmosféry, ktorú DG 307 na svojich doskách dokázali vykúzliť, je „Nosferatu“ postavený na rytmickom spodku dominovanom basgitarou Ota Sukovského. Melódie v podaní huslí a violončela sú len útržkovité, nezriedka je ich funkcia viac zvukomalebná ako nosná. Deklamácia voľne preložených originálnych titulkov k filmu v podaní Pavla Zajíčka je vytrhnutá z väzby s obrazom nekompletná a necháva veľký priestor na nezodpovedané otázky, zvlášť pre filmom nepoznamenaného poslucháča. Kľúčom k tejto nahrávke je zhliadnutie jej živého prevedenia, doprevádzajúceho projekciu Murnauovho „prahororu“. Kým bublajúca rytmika má v popisných pasážach len ilustračnú rolu, v najsilnejších momentoch furioso jednoliatej zvukovej masy doslova pribíja diváka do stoličky a spolu s uhrančivým Zajíčkovým prednesom dokonale eliminuje handicap nemého filmu.

Adaptácia „Nosferatu“ je umelecky ambicóznym a po zásluhe úspešným projektom. Pripravuje sa „performance“ vo Washingtone, každé predstavenie má mierne iné nástrojové obsadenie, z čoho vyplýva jeho jedinečnosť a neopakovateľnosť a, vďaka nemalej dávke improvizácie i pozitívna nepredvídateľnosť. Disk, vydaný v graficky vydarenom digipaku (design je dielom Františka Štorma – bývalého frontmana MASTER'S HAMMER) je, napriek evidentnej rezignácii na komerčné méty, skutočne hodnotným artefaktom – aj keď tak trochu utajeným. A potvrdením faktu, že hodnoty umeleckého podzemia zakoreneného v boľševikom zaburinenej pôde sedemdesiatych rokov sa nezmenili ani po revolúcii. Našťastie.

 3

Thorn

Verdikt

Disk, vydaný v graficky vydarenom digipaku je, napriek evidentnej rezignácii na komerčné méty, skutočne hodnotným artefaktom – aj keď tak trochu utajeným.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 68:53

www.dg307.cz

Sestava

Skladby

 1. Nosferatu: Úvod
 2. Ve Wisborgu žili...
 3. Nedělej si žádné starosti...
 4. Dál nejedu...
 5. Ach, vy jste si ublížil...
 6. Ellen...
 7. A voraři nevěděli...
 8. A Ellen byla často viděna...
 9. V podpalubí onemocněl...
 10. A loď smrti měla...
 11. Dlouho jsem přemýšlel...
 12. Všechno jsme prohledali...
 13. V noci se Nosferatu...
 14. A strach stravoval...
 15. Ich liebe dich...
 16. Před Nosferatem není...
 17. Nosferatu: Závěr

Diskografie

Magický město vyhořelo! (2008)
Nosferatu (2004)
Historie hysterie (2002)
Šepoty a výkřiky (2002)
Koncert (1999)
Siluety (1998)
Kniha psaná chaosem (1996)
Torzo (léto 1980) (1993)
Pták utrženej z řetězu (podzim 1979) (1993)
Uměle ochuceno (Artificially Flavored) (1992)
Dar stínům (1979) (1992)
DG 307 (1973-5) (1990)
Gift To The Shadows (Fragment) (1982)