Pepa Bolan - Hrdě se hlásím k odkazu rockových exhibicionistů

Pepa Bolan - Hrdě se hlásím k odkazu rockových exhibicionistů

Pepa Bolan - Hrdě se hlásím k odkazu rockových exhibicionistů

Pepa Bolan - Hrdě se hlásím k odkazu rockových exhibicionistů

Opravdu výrazných osobností na rockové klubové scéně je obzvláště v naší republice velmi málo, možná i proto klasická rocková hudba v současné době prožívá určitý útlum. Jednu z opravdu osobitých postav západočeské scény bych vám chtěl tímto rozhovorem představit. Je jí bývalý frontman, zpěvák a kytarista skupiny VELVET ECSTASY Pepa Bolan, který se po loňském rozpadu této kapely přidal k mladé nadějné plzeňské skupině MANDRAGE, v níž hrají i téměř o polovinu mladší kluci.

Pepa BolanNa začátek bych ti chtěl s úsměvem poděkovat za to, že mě považuješ za osobitou postavu, nicméně trochu poopravit, protože pod slovem „klasický rock“ si já osobně představím jakéhosi typa, který když přijde z 8-mi hodinové šichty v kolbence a nutné zastávky u Šenků, pláče doma nad velikostí Ozzyho a doufá, že Udo Dirkschneidera neklepne pepka při posledním turné ACCEPT, které ohlásili už před 10-ti lety. Nic proti klasickému rocku, metalu a bla…bla…bla…, když jsem chodil do 6.třídy byli pro mě bozi, ale svět jde kupředu a já s ním a to znamená, že mohu s klidným srdcem chybět na každém koncertě BLACK SABBATH, protože už ani nevím, který z velikánů nosného chorálu tam dnes pěje. Tak trochu nemusím vymoženosti moderního světa, ale moje cesta je někde uprostřed. Mám rád kapely s neurvalým postojem a moderním pojetím hry vycházející z určitých kořenů, které je třeba i dnes alespoň respektovat. Jestli ovšem považuješ praotce punk-rock and rollu Iggyho Popa za klasického rockera, klidně se i já budu hrdě hlásit k odkazu rockových exhibicionistů. Chápej, každý si pod slovem „klasický rock“ představí něco jiného. Já osobně hity rádia BEAT, ale mě není 40 let a nesušim doma upatlaný kazety z 80-tých let, spíš jde o to, že mi moc nevoní čistá elektronika, nebo nesmysly typu hip-hop.

Jsem rád, že jsi to upřesnil, vycházel jsem z Tvých slov, kdy jsi se nechal slyšet, že naše republika nemá téměř žádní dobré klasické rockové kapely. Má spoustu popových, spoustu hardcore, nějaké metalové, ale žádný poctivý rock’n’roll. Na úvod bych se chtěl zeptat na Tvoji současnou skupinu. Kde jsou výhody a nevýhody oproti „VELVETům“? Jak vnímáš ten obrovský věkový rozdíl u svých spoluhráčů?

Abych byl upřímný, vůbec ho nevnímám, protože kluci v mé současné kapele MANDRAGE jsou na svůj věk duševně velmi vyzrálí a to nejen z pohledu lidského faktoru, ale i ve smyslu muzikálním. Všichni máme jasnou představu o tom, jak by měla tvář MANDRAGE vypadat, čím chceme oslovit a všichni jsou invenčně aktivní, což je oproti VELVET ECSTASY dost pozitivně markantní změna. Jediná věc je ta, že v podstatě začínáme od začátku a musíme se prokousat tím hnojem a rejpat ksichtem v blátě se všemi útrapami, které čekají každou kapelu, která chce přežít, aniž by se ztratila na smeťáku hudebních zoufalců, ale to je na tom to krásné. A já jsem z těch, kteří považují i neúspěch za určitou formu životního úspěchu.

Pepa BolanS VELVET ECSTASY jste přece jen ale dobyli určité pozice v rámci české rockové hudby, hráli jste často na větších festivalech (Trutnov, Mezi Ploty…) se současnými špičkami českého rocku, mimo jiné i se SUNSHINE, či jste spoluúčinkovali na mini turné amerických LORD BISHOP´s & ROCKADELIC KINGS. Kde vidíš příčinu toho, že jste to nikdy nedotáhli ještě dál?

To je jednoduché. Zklamal ten věčně zapeklitý lidský faktor. V době kdy jsme dostali určitou šanci, si někteří začali myslet, že je vše zadarmo a místo šlápnutí na pedály a tvrdé dřiny na koncertech i mimo ně, raději dávali přednost lascívním radůstkám všedního dne. Laškování s nezletilými fanynkami bylo větší lákadlo než poctivě narvanej koncert. Ale i já přiznávám, že v té době jsem byl dost mladej a nezkušenej na to, abych si s tím vším věděl rady. Proběhlo pár nutných personálních změn, ale vše už šlo tak nějak do kýblu. V posledních fázích měli všichni nějaký pindy, ale aby nosili kloudný nápady se očekávat nedalo, každý měl něco, co bylo pro něj důležitější než kapela. Asi nemá smysl to nějak rozebírat. Nicméně všichni co ve Velvetech hráli jsou fajn lidi a přeju jim hodně štěstí s vlastními kapelami, alespoň poznají, že vést kapelu, aby to někam směřovalo, není zas taková prdel.

Projel jsi velké množství klubů, kde se Ti hrálo nejlépe a proč? Je nějaký koncert, na který vzpomínáš nejraději?

Všude se mi hrálo dobře. Mě nezáleží na tom kde hraju. Mladá ambiciózní kapela zahraje živelnej koncert i na veřejných záchodech. Samozřejmě jsou akce na které nikdy nezapomenu a jsou i takové, na které bych i rád zapomněl.

Stejně tak si hrál po boku nepřeberného množství lidí a skupin. Se kterými z nich se Ti sdílelo pódium dobře a se kterými jsi naopak hrál nerad?

Pepa BolanZrádná otázka. Nikdy jsem nebyl diplomat, nemám to zapotřebí, ale teď to bude znít hodně šalamounsky. V podstatě to fungovalo tak, že kapela (ne všechny) s kterou jste „za dobře“ , když se dostane „někam“ se na vás vysere a pojede na sebe. Abych byl upřímný, ani se jim nedivím, tzn. že některé kapely mě zklamaly a některé mě teprve zklamou a některé třeba zklameme i my. Když budu myslet pozitivně a konkrétně, tak v kapele PROHRÁLA V KARTÁCH hrajou milí sympatičtí lidé a plzeňská rock-a-billy parta MORDORS CRAZY HORSES GANG je úžasná jak hudebně, tak jsou to fajn lidi.

Krom výše zmíněných jsi hrál koncerty i s VYPSANOU FIXOU, v dnešní době do MTV se deroucími CLOU a na celé plejádě velkých festivalů. Je nějaká skupina, se kterou by sis ještě  budoucnu rád zahrál?

Hmmm………hmm…………THE DOORS, myslíš že by to nějak šlo?

Tím si opravdu nejen jist :). Z jakého důvodu vlastně VELVET ECSTASY skončili a jaké sis s touto kapelou tenkrát kladl cíle?

Jsou navždy mrtvý. Ať žijou MANDRAGE.

Pepa BolanTvé kroky pak vedli právě ke skupině MANDRAGE, proč jsi šel právě tam?

Nehodlám své bývalé spoluhráče nějak hanit, i když vím že ke mně chovají určitou zášť a jsou i tací, kteří se se mnou ani nebaví, bylo to mé svobodné rozhodnutí v situaci, která nebyla vůbec lehká. V MANDRAGE jsem našel smysl toho, o čem je podstata rock´n´rollové kapely. Mít radost z muziky, kterou společně jako plnohodnotná kapela vytváří a samozřejmě si za ní stát.

V čem vidíš rozdíl mezi hudbou obou kapel?

Proč neustále vytahuješ nějaké srovnávaní? MANDRAGE jsou tady jako absolutní under-pop/punk rock and rollová kapela. Své muzice všichni věříme a stojíme si za materiálem, co jsme vytvořili. Když budu zaujatý, řekl bych že MANDRAGE mají spousta espritu, je v tom to „GRO“ a hlavně charisma.
Jednoduše MANDRAGE mají „koule“ a spousta spousta citu.

Tvá vizáž je celkem provokativní, jak na ni reagují lidé co Tě neznají? Přeci jen, když jdeš po ulici, asi se leckdo za Tebou ohlédne. Jak moc je dle Tvého pro rockovou skupinu důležitá image?

Ha-ha, ty mě bavíš. Nevím, jak pro jakou rockovou skupinu, spíš jde o to jestli je to druh určité blbé pózy, nebo jestli si ten určitý člověk opravdu stojí za tím jak vypadá a je to jeho přirozený životní postoj.

Jakou hudbu aktuálně posloucháš? Mohl by ses s námi podělit o nějaké Tvé soukromé muzikantské „objevy“?

Pepa BolanTsi jo……..boha jeho…..Poslouchám neuvěřitelné kvantum muziky, které se na mě valí. Mám své dlouholeté věrné favority a k nim neustále přibývají mladí progresivní umělci. Jestli chceš jména musíš mi slíbit, že tam napíšeš všechny. Nerad bych někoho vyvyšoval nad druhé. Takže nejraději poslouchám starou muziku, neboli mrtvé kapely typu NEW YORK DOLLS, THE STOOGES, MC5, VELVET UNDERGROUND, THE DOORS, T.REX, dále spoustu punkových věcí jako THE CLASH, DEAD BOYS, JOHNNY THUNDERS, RAMONES, RANCID, starý načepejřený rocknrollovky typu HANOI ROCKS, MOTLEY CRUE, L.A.GUNS, FASTER PUSSYCAT, stylový kultovní záležitosti NEW MODEL ARMY, THE CULT, NICK CAVE, IGGY POP, ADAM ANT, DAVID BOWIE, JANE´S ADDICTION, hodně popíku třeba THE CURE, MANIC STREET PREACHERS, MORCHEEBA, NEW ORDER, NO DOUBT, U2, ASH, JAMIROQUAI je toho hodně…., moc mě baví nová severská vlna kapel jako THE HELLACOPTERS, BACKYARD BABIES, GLUECIFER, THE HIVES, HARDCORE SUPERSTAR, THE BONES, z novějších progresivních kapel jsou super třeba BLACK REBEL MOTORCYCLE CLUB, FRANZ FERDINAND, INTERNATIONAL NOISE CONSPIRACY, KASABIAN, THE KILLERS, MANDO DIAO, MUSE, PLACEBO, THE STROKES, a i třeba emo HC typu AT THE DRIVE IN, SPARTA nebo MARS VOLTA, poslední dobou se u mě dost točí SUEDE, ty jsou super a mladá polská heavy-reggae kapela PAPRIKA KORPS. Kdybych měl vyjmenovat vše, asi dřív umřu. 

Je v Čechách nějaká skupina, která Tě poslední dobou zaujala? Monitoruješ vůbec současnou tuzemskou hudební scénu?

Jasně, že to sleduji jak se dá, ale abych byl upřímný stále asi dlouho u mě zůstanou tuzemskou jedničkou SUNSHINE.

Jak nejraději trávíš volný čas, máš vůbec nějaký?

Všechen čas co mám věnuji samozřejmě své rodině.

Máš na srdci ještě něco, o čem jsme nemluvili? Popřípadě nějaký vzkaz našim čtenářům?

NE! Děkuji – přeji hodně štěstí všem co hrají v kapelách, i těm které muzika jen baví.

 26

RIP
RIP