ARCH ENEMY - Rozhovor s Angelou Gossow (zpěv)

ARCH ENEMY - Rozhovor s Angelou Gossow (zpěv)

Metalová úderka Arch Enemy vždy patřila k těm nejlepším exportním artiklům, které může švédské království nabídnout. Tento rok se navíc přihlásila s dlouho očekávaným albem “Wages Of Sin”, které ji katapultovalo až na samotný vrchol melodicko deathového Olympu. Právě novinka “Wages Of Sin” je prvním albem, na které přispívá svými hlasivkami nově příchozí slavice Angela Gossow, která se zároveň stala obětí mého rozhovoru. Angela se vyjádřila ke každé otázce velice obsažně a nechtěně mě tak přinutila strávit nedělní odpoledne v objetí slovníku. Dámy a pánové, slečna Gossow přichází...

Moje první otázka je pro tebe asi dost častá. Zpívala jsi ve dvou velice obskurních undergroundových skupinách v Německu (Asmodina a Mistress), nyní si v Arch Enemy. Docela slušný pokrok nemyslíš?
Do kontaktu s Arch Enemy jsem se dostala v roce 1999, když jsem s nimi dělala interview pro jeden metalový magazín. Zajímali se o mojí kapelu, tak jsem jim poslala demo a live-video a zůstali jsme pořád v kontaktu. Když od nich odešel Johan Liiva, sestavili společně seznam vokalistů, které by chtěli vyzkoušet. Chris (Christopher Amott - pozn.aut.) si pamatoval moje live-video a tak navrhl mě - ostatní se toho obávali (smích). Ale nakonec mě vybrali, protože jsem splňovala všechny požadavky. Byla jsem někdo neznámý, nezvyklý (žena) a navíc silná osobnost. Ale hlavním důvodem byl samozřejmě můj agresivnější a variabilnější vokál.

Nové album “Wages Of Sin” je konečně venku i v Evropě. V Japonsku však vyšlo už před rokem. Proč takové zpoždění?
Hlavním důvodem byla špatná komunikace mezi naším labelem Century Media a Sanctuary records. Sanctuary o nás měli zájem a chtěli od Century Media převzít naší smlouvu. Nakonec ale všechna jednání selhala. Nejvíc jsme na to doplatili my, měli jsme natočené nové album a byli jsme připraveni vyjet na turné, ale label to ignoroval. Nakonec jsme si vybrali, že dodržíme starou smlouvu a budeme doufat ve zlepšení situace...

Jaké jsou reakce fanoušků a tisku na vaše nové album? Přijali už tě fanoušci za svou?
“Wages Of Sin” sklízí zatím jen samé úspěchy! Také musím říci, že mě fanoušci přijali velice vřele. Opravdu mě to moc překvapilo, lepší už to být nemohlo (smích) .

Zdá se mi, že vaše novinka je jak po textové tak i po hudební stránce víc nenávistnější a agresivnější než “Burning Bridges”. Souhlasíš se mnou?
Dobře...není to přímo nenávist...ale je tam hodně vzteku, v tom máš pravdu. V životě je vždycky dost důvodů být naštvaný. Rozhodně je lepší vybít si zlost v nějakém frustrujícím nebo negativním textu, než nikoho zmlátit, nebo mít celý den depku.

Holandská deathmetalová kapela Sinister také angažovala ženu jako vokalistku. Jako další příklad můžu zmínit německé deathové dračice Sacralis (určitě je znáš, nemám pravdu?) Myslíš si, že se začíná blýskat ženám-metalistkám na lepší časy?
Jasně, (smích) obě bandy samozřejmě znám! Pokládám to za normální přirozený vývoj, že se holky dostávají stále ve větším množství i do extrémních metalových žánrů. Metal má hodně příznivců mezi ženami, tak proč to nezkusit sebrat nějaký ten nástroj nebo mikrofon a jít do toho také aktivně? Mezi námi je opravdu hodně talentů, ale jen málokterá z nás má odvahu to zkusit...rozuměj, pořád zde vůči nám existují různé nesmyslné předsudky. And this REALLY SUCKS! (netřeba překladu,haha)

Když jsem poprvé uslyšel Tvůj growling byl jsem s toho docela mimo, nemohl jsem uvěřit, že takhle může zpívat žena. Tvůj hlásek jasně dává na prdel většině mužské konkurence! Jak dlouho už takhle trápíš svoje hlasivky? Používáš nějakou zvláštní techniku?
Trénuju vokál od roku 1991, když jsem se dostala do své první kapely. Jmenovala se Asmodina a bylo to v Německu. Každý growler má svojí vlastní techniku...je to velmi těžké popsat. Se svým trenérem zkouším pořád zdokonalovat svůj projev, nesmí se to ale přehánět...hlasivky máš jen jedny!

Na druhou stranu dobře vím, že jsi měla s hlasivkami vleklé problémy, nebyla jsi hodně dlouho OK. Jak se cítíš teď? Změnil se nějak tvůj postoj ke zpěvu?
Všechno začalo jakousi infekcí v krku, neustále se to zhoršovalo. Výsledkem bylo přesunutí turné po Japonsku. Tím všechno ale zdaleka neskončilo, infekce se totiž rozšířila i na moje hlasivky. Ty mi posléze natekly a já úplně ztratila hlas. Vzala jsem si delší přestávku, abych se z toho dostala a nacvičila takovou techniku zpěvu, která by mi pomohla podobným problémům předcházet.

Jaké jsou tvé vztahy s Johanem, můžeš ho trochu charakterizovat?
Nemůžu ti o něm nic bližšího říct, nikdy jsem se s ním nepotkala. Slyšela jsem, že je to fajn kluk, ale trochu plachý. Prostě rád stojí v pozadí a to není pro frontmana skupiny nikdy dobré. Jinak mám opravdu ráda jeho vokály na “Black Earth”.

Právě jste se vrátili z turné po Japonsku, jaké jsou pocity? Kolik tam na vás chodí v průměru fanoušků? Máš představu kolik desek jste v Japonsku prodali?
Zatím jsme prodali okolo 41 000 kusů “Wages Of Sin”. V Japonsku jsme nejúspěšnější extrémně metalová kapela. Co se týče fanoušků, tak průměrně na nás chodí kolem 1000 hlav, ale třeba v Akasace na nás přišlo více než 2 000 lidí, to bylo fakt úžasný! Tohle turné nám vyšlo ve všech směrech nadmíru dobře, ohlasy fanoušků byli neuvěřitelné! Taky jsme dostali spoustu zábavných dárků (smích) (škoda, že Angela neuvedla nějaký příklad). Taky jsme shrábli 13 hlavních cen v prestižním časopisu Burrn! Yeah!!!

Důležitá otázka. Jsi celou dobu sama mezi chlapama, jak se tam cítíš? Určitě mi řekneš nějakou zábavnou historku “z natáčení”? Na tohle jsem fakt hodně zvědavý!
Určitě, každej den jsem slídila okolo jejich pokojů, abych zjistila kolik tam skladujou novejch buchet! (smích) Ve skutečnosti jsou to ale fajn kluci, jsou starostlivý, denně se sprchují (smích) a v hospodách užívají jen vybraného chování - teda dokud jsou ještě střízlivý. Co se týče mě, když si trochu přihnu, jsem člověk s tím nejhorším chováním jaké si dokážeš předsatvit! Mám docela smysl pro černý humor, taky si ráda hlasitě zazpívám (jestli jako na “Wages Of Sin”, tak to chudáci štamgasti!) , prostě ráda dělám různej bordel. Abych si zachránila reputaci nevinné panenky a nezničila si totálně hlas tak jsem raději moc nepila...

Pojďme k plánům do budoucna. Máš představu jaké bude příští album Arch Enemy?
Tohle album získá v Americe platinu! (smích) . Jasně, že už píšeme nové skladby, budou opravdu brutální!

OK, kdy vyrazí Arch Enemy na evropské turné?
Jakmile dostaneme dobrou nabídku! Mělo by se to stát někdy tento rok. Věřím, že se podíváme opravdu do každé země!

Co říkáš nekonečnému přílivu crossoverových kapel z Ameriky? Co vůbec posloucháš za muziku, můžeš uvést svoje oblíbence?
Vůbec se o tyto kapely nestarám! Poslouchám roky prověřenou deathovou klasiku - Morbid Angel, Carcass, Death a Entombed. Také miluju Nevermore, Judas Priest, Slayer, Testament a Metallicu. Velmi se mi velmi zamlouvají noví Dimmu Borgir, Immortal, Rob Zombie a Rammstein.

Nějaká zajímavá myšlenka na závěr?
Koukejte sjíždět Metal, Rock´n´Roll a Rhytm´n´Blues! Taky můžete věnovat nějaké peníze na podporu Arch Enemy (smích) . Cheers! STAY CRAZY!

 18

Reaper

Další informace