ALTARIA - The Fallen Empire

ALTARIA - The Fallen Empire

ALTARIA - The Fallen Empire

ALTARIA - The Fallen Empire

Víte, co se změnilo v hudbě finských melodiků od posledního alba „Divinity“?  Poté, co jsem si položil tuto otázku a několikrát nové album otočil, mohu s klidným svědomím říci: nic. Ostatně, co na tomto modelu hudby také měnit? A po pravdě řečeno u kapel typu ALTARIA mi takovéto ustrnutí ani nevadí. Finský melodický heavy metal v jejich pojetí je příjemným, nenáročným poslechem. Poslednímu albu jako by z ucha vypadlo, přesto se na „The Fallen Empire“ pár zajímavých momentů najde.

ALTARIA

Jediná změna v sestavě nastala na postu kytaristy. Jani Liimatainen od skupiny odešel, aby se mohl naplno věnovat své domovské hroudě SONATA ARCTICA. Nahradil ho dosud neznámý mladík J-P Alanen (ex-CELESTY). Ten sice je průměrně zdatný hráč a svou roli obstojně zvládá, ale Jani Liimatainen měl ve hře více osobitosti. Na některá sóla si kapela pozvala Rowana Robertsona (hrál například u DIO). Nicméně změna na postu kytaristy nemá vliv na celkový hitový charakter celého alba, které otevírá pochodová skladba „Disciples“, která, jak už to u otvíráků bývá, se od zbytku materiálu liší a aspoň po rytmické stránce je tím nejlepším. Mladíci jsou s taťkou zpěvákem Taage Laihem stále zadobře, a tak je i nyní album kvalitně nazpívané. Ve druhé „Valley Of Rainbows“ už kapela naplno odstartuje své chytlavé melodie a vznosné refrény, které jsou někdy až příliš vlezlé a jejich opakované pouštění by mohlo vést ke vzniku „Lobo-syndromu“, tj. po vzoru oné komiksové postavy žít s představou zabudovaného mozkového implantátu hrajícího stále dokola jednu metalovou písničku. Naštěstí měla kapela dostatek soudnosti a album naředila říznějšími skladbami jako je „Abyss Of Twillight“. Být takových většina, bylo by to hned lepší. Jedna z mála skutečně výrazných skladeb se skrývá pod názvem „Crucifix“. Ve druhé půli alba jim však už dochází dech a kvalita alba jde postupně dolů. Hodně se opakují a kytarové motivy svou obyčejností začínají nudit. Jen mě nenapadlo pustit si album od zadu, třeba by mě pak nebavil začátek.

Ale jinak mé dojmy z „The Fallen Empire“ nejsou špatné, jde o pěknou, melodickou rockovou hudbu, která je ideální jako zvuková kulisa, jen příliš umění ani invence od kapely ALTARIA nečekejte.

 1

Manatar

Verdikt

Průměrný melodický heavy metal od tisíce jezer. Více snad ani není třeba dodávat, snad jedině nějaké to průměrné číslo.

Hodnocení

Autor
5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
6,5 / 10

Další informace

Stopáž: 53.54

Produkce: Jonas Kjellgren
Studio: Black Loge Studios

www.altariamusic.com

Skladby

 1. Disciples
 2. Valley Of Rainbows
 3. Abyss Of Twilight
 4. Frozen Hearts
 5. Crucifix
 6. Showdown
 7. The Lion
 8. Outlaw Blood
 9. Chosen One
 10. Access Denied
 11. The Dying Flame (European Bonus Track)

Diskografie

The Fallen Empire (2006)
Divinity (2004)
Invitation (2003)
Feed The Fire (demo) (2002)
Sleeping Visions (demo) (2001)