THORNS vs EMPEROR - split

THORNS vs EMPEROR - split

THORNS vs EMPEROR - split

THORNS vs EMPEROR - split

Zabudnúť na zaradenie do kontextu je pri spomienkovej recenzii trestuhodnou chybou, poďme sa teda pozrieť, čo sa dialo na elitnej časti nórskej čiernej scény na prelome rokov 1998 a 1999: SATYRICON sa nadychovali na prelomový album „Rebel Extravaganza“, ULVER práve vypúšťali konceptuálny dvojdisk na motívy Wiliamovho Blakehovho „The Marriage Of Heaven And Hell“, DØDHEIMSGARD finišovali práce na jednej z najnovátorských blackmetalových nahrávok, „666 International“. A i samotní „cisári“ z EMPEROR sa nachádzali ešte len na pol ceste medzi majstrovským, ale formou tradičným dielom „Anthems To The Welkin At Dusk“ a pod hviezdou pokroku zrodenom „IX Equlibrium“.

Všetkým spomínaným dielam predchádzal spoločný split THORNS a EMPEROR, na metalovom nebi unikátny konceptom i jeho spracovaním. Na rozdiel od klasických spoluprác v rámci jedného CD, viac menej lepiacich dve EP do jedného celku, sa obaja protagonisti rozhodli na súboj: jeho jadrom je interpretácia „Ærie Descent“ z legendárneho dema „Trøndertun“, s jeho predchodcom „Grymyrk“ tvoriacim dvojicu kultových nahrávok, na ktorých Snorre W. Ruch údajne vynašiel typicky blackmetalový disonantný riff.

THORNSPo industriálnom intre z dielne EMPEROR začína svoj ťah THORNS. Jeho verzii spomínanej skladby dominuje ťažká, dusivá industriálna atmosféra s typicky jedovatým brechotom v podaní Satyra Wongravena, osoby, ktorá Snorre W. Rucha prakticky donútila tvoriť po dlhoročnom pobyte vo väzbe, o ktorej skutočnej oprávnenosti zrejme vie pravdu len samotný Snorre. Tradičné, archetypálne bzučivé riffy sa rozlievajú do ambientných ploch, aby znovu explodovali, pretvárali sami seba a po poslednom údere automatického bubeníka sa rozliali do klávesového outra. EMPEROR, verní svojim perfekcionistickým zásadám, si na rovnakú časť vyše osemminútovej „Ærie Descent“ zvolili autentický zvuk vyše 170 rokov starého organu. Obe verzie skladby delí „I Am“, v ktorej sa EMPEROR najviac naplnili význam pojmu „remix“. Elektronické rytmy obaľujú ústredný výkrik „I am the emperor!“, podkreslený preludujúcim syntezátorom a plynule prechádzajúcim do „Ærie Descent“, rovnako vydarenej ako reinterpretácia originálu z pera pôvodného autora. EMPEROR skladbe dodali živosť a pôsobia ako určitý protipól znekľudňujúcej elektronickej obsesii Snorre W. Rucha. Z pôvodnej verzie skladby z roku 1992 ostali v oboch prípadoch len gitarové linky a klávesové finále.

Zaujímavým experimentom je „Thus March The Nighspirit“, remake „Thus Spake The Nightspirit“ z cisárskych „Hymien pre nebeskú klenbu za súmraku“. EMPEROR sa s vlastnou skladbou rozhodli vysporiadať svojsky a zaranžovali ju do pôsobivej, klasicizujúcej sláčikovej inštrumentálky. Poslednú trojicu tvoria ťaživé, prevažne pomalo sa plaziace skladby v podaní THORNS: duo vlastných a coververzia „Cosmic Keys To My Creations & Times“ z dlhohrajúcej prvotiny EMPEROR. Všetky tri pôsobia ako návnada pred plnohodnotným albumom THORNS, ktorý o niečo vyše roka neskôr zrovnal blackmetalovú scénu so zemou.

EMPERORNie je náhodou, že táto recenzia vychádza v deň, keď sa na Metalopolis venujeme sólovému debutu Ihsahna, frontmana EMPEROR. Kým ten sa v roku 2006 venuje pokračovaniu zvuku z posledného opusu „Prometheus – The Discipline Of Fire & Demise“, bohužiaľ okoreneného návratom k tradičným heavymetalovým postupom, jeho domáca skupina pred ôsmimi rokmi stvorila jeden z najpozoruhodnejších albumov v rámci viacmenej tradičného blacku. Aj keď súboj THORNS a EMPEROR skončil nerozhodne a ani jeden z duelantov sa nevyhol mierne naivným zakopnutiam, z ich spoločnej práce je cítiť chuť a radosť z objavovania oblastí, ktoré boli dovtedy u severských čiernokňažníkov tabu. Vďaka prekročeniu týchto imaginárnych hraníc sa EMPEROR a THORNS zapísali do histórie, spolu so zoskupeniami spomenutými v úvode a ich „crossoverovými“ majstrovskými zásekmi.

Rok 2006 sa zdá byť rokom návratov ku koreňom, nielen vďaka aktuálnym doskám DARKTHRONE či SATYRICON, ale i prudkým rozmachom ortodoxnej severoamerickej scény. O to viac odporúčam pozrieť sa do nedávnej minulosti, keď kovu z najčernejších dominovalo slovo „progres“ v nesprofanovanom, originálnom význame.

 40

Thorn

Verdikt

Neprávom polozabudnutá položka v diskografii EMPEROR, predjedlo k plnohrajúcemu debutu THORNS. Jedna z najpozoruhodnejších blackmetalových nahrávok a jeden z mála zmysluplných pokusov o fúziu čierneho kovu a elektroniky.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-
Čtenáři
9,4 / 10

Další informace

Stopáž: 48:49

www.moonfog.no

Sestava

Skladby

  1. Exördium (EMPEROR)
  2. Ærie Descent (THORNS)
  3. I Am (EMPEROR)
  4. Ærie Descent (EMPEROR)
  5. Thus March The Nightspirit (EMPEROR)
  6. Melas Khole (THORNS)
  7. The Discipline Of Earth (THORNS)
  8. Cosmic Keys (THORNS)