DESERT STORM - Divadlo šílenství

DESERT STORM - Divadlo šílenství

DESERT STORM - Divadlo šílenství

DESERT STORM - Divadlo šílenství

Divadlo, to je víceméně nemetalový pojem. Ale vezměte si, kolik metalových alb už se „v něm“ odehrálo, resp. kolik kapel své desky pojmenovalo právě za užití tohoto slovíčka. Kdyby se snad někdy vyhlašovala soutěž o nejzprofanovanější slovo v historii metalových textů a názvů alb, určitě by se „divadlo“ umístilo na jednom z čelních míst, ne-li na tom úplně nejčelnějším.

Také vsetínští DESERT STORM (jinak a především DESERT STORMfungující i jako zřejmě celkem zavedený IRON MAIDEN & BRUCE DICKINSON REVIVAL) o tom dozajista vědí své. Jejich „divadlo“ má podtitulek „šílenství“ a kupodivu nás zavádí do trošičku odlišnějších vod, než by se od dablerů Stevea Harrise a spol. dalo čekat. Mohlo by to být docela určitě i tím, že projev zpěváka Jiřího Gattermayera nepřipomíná velkého Bruceho ani v tom nejmenším, nicméně tak jednoduché to zase není. Jinými slovy, čekal-li jsem od téhle kapely pod dojmem její ústřední motivace obyčejný a možná i prostoduchý heavy metal, na který u nás není zas tak těžké narazit, docela jsem se spletl. Tedy ne že by DESERT STORM holdovali něčemu zásadně onačejšímu, to ne, jen prostě projevují poměrně nestandardní cit pro věc a s ním pak přicházejí i okamžiky, které těžkému kovu rozhodně sluší. Jako v titulní úvodní skladbě, v níž zaúřaduje podivně zakroucený riff, doprovozený smutně prázdným zpěvem, a rázem máte pocit, že posloucháte solidní metalovou modernou, jež si nemusí říkat progresivní a přece nabízí hned několik smysluplných zážitků. Pohříchu se však v podobném duchu odehraje už jen „Sinuhet“ a do jisté míry i „Nevinný“, jimž rovněž nechybí náležitý punc neohmatanosti. Podle toho všeho tedy soudě, největším problémem téhle nahrávky (pominu-li místy tak trochu nemotorné texty) je nejspíš její délka a s ní související i velmi nízký počet skladeb. „Otrok peněz“ a „Introvert“ mezi nimi navíc nemohou být brány za plnohodnotné představení všeho, na co kapela má, neboť se svými tradičními riffy spíše jen vaří z heavy metalové vody, no a „Chemical Wedding“ je samozřejmě „jen“ cover verzí z Dickinsonova sólového království.

Tak. Divadlo protentokráte skončilo, opona spadla, a komu by to snad bylo málo, může si ho kompletně stáhnout na stránkách kapely. A když už tam budete, doporučuji věnovat krátký a detailní pohled nejen netradičně řešenému (a ve své podstatě jednoduchému) logu DESERT STORM, ale také zajímavému obalu celé téhle nahrávky, jenž jakoby přesně symbolizoval a vystihoval náladu, která panuje všem výše popsaným nejsvětlejších okamžikům „Divadla šílenství“. Třeba vám to do sebe také celé zapadne, ani nebudete vědět jak.

 1

Louis

Verdikt

Když se ruce vytrénované nekonečným přehráváním ortodoxního „maidenovského“ materiálu vrhnou na vlastní tvorbu, nemusí to vždy nutně skončit zase u „maidenů“. A občas nemůže být ani na škodu si to také poslechnout.

Hodnocení

Autor
5,5 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 27:50

www.desert.zde.cz

Sestava

Skladby

  1. Divadlo šílenství
  2. Otrok peněz
  3. Sinuhet
  4. Introvert
  5. Nevinný
  6. Chemical Wedding

Diskografie

Invaze blzn (2009)
Divadlo lenstv (demo) (2006)
Stny svdom (demo) (2005)