LAKE OF TEARS - Moons And Mushrooms

LAKE OF TEARS - Moons And Mushrooms

LAKE OF TEARS - Moons And Mushrooms

LAKE OF TEARS - Moons And Mushrooms

Letos je tomu deset let, co Švédové od jezera slz vydali „A Crimson Cosmos“, album, na kterém se takříkajíc vyprofilovali do stylu, kterého se drží dodnes. Byť hned na následující desce si udělali odbočku a představili se v rouše smutečním, na nezapomenutelném „Forever Autumn“. Rockový písničkáři, co chvíli hrají pro radost, chvíli pro smutek, nějaký čas nehrají vůbec, pak se opět dají do kupy a natočí další oddechové album. LAKE OF TEARS se stali příjemnou stálicí švédské rockové scény. Jaká je tedy nová nahrávka?

LAKE OF TEARSCo to je za řečnickou otázku? Chcete říct, čím se liší od ostatních, zda přišli s novými hudebními přístupy? Pustili se do experimentů? Ale no tak, posloucháte LAKE OF TEARS.
Jejich hudba je především o pocitech, ne o nástrojové virtuozitě. Měsíce a houby (ať už má ten název jakýkoliv skrytý význam) kráčí ve šlépějích „Black Brick Road“. Přiostřili zvuk kytar a tak se o další krůček vzdálili uhlazenosti „The Neonai“. I hlas Daniela Brennara je opět o trochu přiškrcenější, jako by si hlasivky upravoval nějakou silnou pálenkou. Páni hudebníci asi příliš zestárli, zmoudřeli a oblíbili si své hraní pro zábavu, a tak pro nás už asi nikdy návrat k věčnému podzimu nepřichystají (někteří z nás by to stále ještě ocenili). Na druhou stranu už asi nikdy nebudou hrát tak uvolněně a přirozeně jako v karmínovém vesmíru. Stejně jako minule je album tak trochu kompromisem, či spíš průřezem celé tvorby. Úvodní skladby jsou svižnějšího charakteru. Říznější „You Better Breathe While There´s Still Air“ jako by evokovala neuhlazené počátky prvních dvou desek. Kouzlo své hudby však odhalují až v půli alba v baladě „Like A Leaf“. Kde jen ten věčný podzim je! Tato působivá skladbička by do jeho tracklistu zapadla mnohem lépe než mezi měsíce a houby. Dle mého názoru jde o nejsilnější moment nového alba. „Like A Leaf“ plynule přechází v další podařenou skladbu, „Children Of The Grey“. Jak už název vypovídá, vychází z písně „The Greymen“ z alba minulého a to především hudebně, což si posluchač uvědomí, aniž by si názvů povšimnul. Nahrávku uzavírá cover klasiky od STATUS QUO „Is There A Better Way“. Celkově je „Moons And Mushrooms“ dobré album, nicméně ve srovnání s „Black Brick Road“ přeci jenom ztrácí. A srovnávat se staršími? To už by se stále jen srovnávalo, raději si ty měsíce a houby poslechněte, rozhodně to stojí za to. Co čekat od LAKE OF TEARS jiného než čtyřicet minut příjemného poslechu?

 4

Manatar

Verdikt

„Moons And Mushrooms“ je od LAKE OF TEARS tak trochu sázka na jistotu. Nahráli kolekci písní, které mají své kouzlo, ale nijak se nevymykají z průměru jejich tvorby. Přesto jde o velmi pěkné album, které vřele doporučuji.

Hodnocení

Autor
6,5 / 10
Redakce
4,5 / 10
Čtenáři
6,7 / 10

Další informace

Stopáž: 44:27

Produkce: Christian Silver, LAKE OF TEARS
Studio: Studiomega

www.lakeoftears.net

Sestava

Skladby

  1. Last Purple Sky
  2. You Better Breathe While There´s Still Air
  3. Waiting Counting
  4. Like A Leaf
  5. Children Of The Grey
  6. Head On Phantom
  7. Island Earth
  8. Planet Of The Penguins
  9. Is There A Better Way (bonus)

Diskografie

Moons And Mushrooms (2007)
Black Brick Road (2004)
Greatest Tears vol II (2004)
Greatest Tears vol I (2004)
The Neonai (2002)
Sorcerers (single) (2002)
Forever Autumn (1999)
A Crimson Cosmos (1997)
Lady Rosenred (single) (1997)
Headstones (1995)
Greater Art (1994)

Jiné pohledy

Reaper
5,5 / 10

“Stejně jako minule je album tak trochu kompromisem, či spíš průřezem celé tvorby.” Naprosto souhlasím. Po „Black Brick Road“ tady máme další rozpačitý kompilát. Glanc, který zdobil nezapomenutelná dílka „A Crimson Cosmos“ nebo „Forever Autumn“ je nenávratně pryč, Švédové už jen oprašují letité kostlivce a procházejí dávno vybílené inventáře. Ano, taková „Waiting Counting“ a především pak křehká „Like A Leaf“ (která jako by z tracklistu „Věčného podzimu“ vypadla) sice rekapitulují velmi vkusně, nicméně v kontextu rozházeného alba působí spíše jako pěst na oko. S poklesem formy se musel vyrovnat i Daniel Brennare, který náročnější pasáže pro jistotu překonává hrubším vokálem. „Moons And Mushrooms“ je stejně jako jeho předchůdce deskou nevýraznou, kvalitativně zaostávající za nejlepšími počiny LAKE OF TEARS o celé kilometry. Škoda. ... [27. května 2007]

 

Darkmoor
3,5 / 10

Další porce bubble-gummových popěvků od LAKE OF TEARS ničím nepřekvapí, což je asi v pořádku. Zachována zůstala i nezbytně strohá instrumentace v klasickém retro balení a ani v tom není potřeba sáhodlouze šťourat. Jenomže kde se kdysi aspoň občas povedla pěkná melodická bublina je dneska velký trhanec rozprsklý po obličeji. Houby asi nejsou vhodnou příchutí do žvýkaček a je jedno jestli si ji člověk dá jen tak v rychlosti, či pošetří na takové to domácí žvýkání. ... [25. května 2007]