FLOGGING MOLLY - Swagger

FLOGGING MOLLY - Swagger

FLOGGING MOLLY - Swagger

FLOGGING MOLLY - Swagger

Americká hudební scéna se už nějaký ten pátek ochotně a pokojným krokem vrací ke kořenům. Prvky tradiční angloamerické národní písně dnes nalezneme v mnoha různých žánrových zákoutích; folklór se prostě dostává do kurzu a stává se i zaklínadlem komerčního úspěchu. Málokterý žánr návratem starých časů získal tolik divoké krve jako severoamerický punk rock. Stačí zmínit bostonské ryšavce DROPKICK MUPHYS, kanadské Skoty THE REAL MCKENZIES, nebo konečně dublinsko-americké hejsky FLOGGING MOLLY... a máte tu tři kapely zábavné, úspěšné a staromilsky svěží...

Poslední jmenovaní vskočili do vroucích vod folk rockové scény v roce 1997 divokým živákem „Alive Behind The Green Door“ a etablovali se první řadovkou „Swagger“. Dle mého názoru se jim právě první zářez v sukovité pažbě irského špacírštoku dosud nepodařilo překrýt, ač zelený čtyřlístek stoupá stále výš a výš.

FLOGGING MOLLY

Molly si život rozhodně nekomplikuje, je to zrzavá, pihatá a rozesmátá děva, která má nadevše ráda živelný tanec v punkově vedené rytmice a smyslnou koketérii v elegantních linkách tradičních nástrojů a lidových motivů. „Swagger“ prolíná tradici jemnějšího akustického folku se sociálním podtextem (proletářská ležérnost z desky příjemně zívá), motivy vzaté přímo z tradicionálů a úsměvný retro kytarový odér zaflusaných tančíren, kde pro dým není vidět k výčepu.

FLOGGING MOLLY

Debutu FLOGGING MOLLY chybí určitá žánrová svázanost, která postihla ve větší či menší míře další alba kapely, písně si plynou tak nějak volně, bezstarostně, motivy se příjemně variují, nálady mění, chvíli je to punk rock, chvíli se jen tak zádumčivě brnká a i zpěv Davea Kinga jakoby byl prodchnut radostí, energií a požitkem z hudby, která je pro frontmana Molly hudbou domova. Nedostavuje se tak dojem stereotypu, album si uchovává vnitřní integritu a sílu, nestojí tolik na několika výrazných skočných hitech (jako třeba následující „Drunken Lullabies“), ale o to více baví jako celek.

Pokud trpíte náklonností k irské zeleni, stoutům, lidovým inštrumentům a při reklamě na Tullamore Dew slastně přivíráte oči, pak debut FLOGGING MOLLY představuje bezmála ideální příležitost vychutnat si tradici irské folkové hudby tak, jak ji razili v dřevní fázi dědoušci THE DUBLINERS a později aktualizovali THE POGUES. Padněte slečně Molly do náruče a nechte se smýkat jejím divokým tancem... Stojí to za každou propitou penny.

FLOGGING MOLLY


Jak hodnotím ostatní nahrávky:

Drunken Lullabies [8/10]
Within A Mile Of Home [7.5/10]
Whiskey On  A Sunday [7/10]

 7

Marigold

Verdikt

Výtečná fúze irish folku, pubové atmosféry a punk rockové juchané. Čistá, vyrovnaná, emotivní a v diskografii kapely dosud nepřekonaná.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-

Další informace

Produkce: Flogging Molly
Studio: Electrical Audio Recording Studios, Chicago

www.floggingmolly.com

Sestava

Skladby

 1. Salty Dog
 2. Selfish Man
 3. The Worst Day Since Yesterday
 4. Every Dog Has Its Day
 5. Life In Tenement Square
 6. The Ol´ Beggars Bush
 7. The Likes Of You Again
 8. Black Friday Rules
 9. Grace Of God Go I
 10. Devil´s Dance Floor
 11. These Exiled Years
 12. Sentimental Johnny
 13. Far Away Boys

Diskografie

Speed Of Darkness (2011)
Live At The Greek Theatre (2010)
Float (2008)
Whiskey On A Sunday (EP) (2006)
Within A Mile Of Home (2004)
Drunken Lullabies (2002)
Swagger (2000)
Alive Behind Green Door (live) (1997)