OBLITERATE - Hrať v grindovej kapele (rozhovor s Ivanom „Ivinom“ Babilónskym)

OBLITERATE - Hrať v grindovej kapele (rozhovor s Ivanom „Ivinom“ Babilónskym)

OBLITERATE - Hrať v grindovej kapele (rozhovor s Ivanom „Ivinom“ Babilónskym)

OBLITERATE - Hrať v grindovej kapele (rozhovor s Ivanom „Ivinom“ Babilónskym)

Nenápadná osoba stojaca v pozadí prog-rockového projektu NOSTRUM sa dnes angažuje ako gitarista u post-grindových OBLITERATE. Témou rozhovoru sú nielen tieto dve skupiny, ale aj ďalšie aktivity tohto workoholika.

OBLITERATEPred pár rokmi si bol hlavnou postavou skupiny NOSTRUM. Tá sa žiaľ akosi odmlčala, čo robíš dnes okrem toho, že si posilnil grindovú formáciu OBLITERATE?

Pozdravujem a hoci ešte stále nevychádzam z údivu, prečo robiť rozhovor s osobou ktorú nik nepozná, pokúsim sa odpovedať aspoň trošku zmysluplne, Áno, NOSTRUM skončil, či len dočasne alebo navždy, ukáže čas. V podstate robím stále to isté, chodím do práce, venujem sa rodine a mojim koníčkom, ako napríklad bike, fotografovanie, nahrávanie rôznych úletov a samozrejme aj OBLITERATE.

Prečo si kývol na ponuku OBLITERATE, veď si nikdy nehral takú tvrdú a rýchlu hudbu?

Hlavne kvôli tomu, že sú to moji dlhoroční kamaráti a aj kvôli tomu, že som po dlhej dobe nečinnosti mohol zase hrať v naozajstnej kapele. Živé koncerty nič nenahradí. Zmena hudobného štýlu ma neľakala, veď napokon keď niekto počul niečo od ZOMBIEMOLES, alebo od KE-GROUND, tak sa sám mohol presvedčiť, že ani tvrdšie žánre mi nie sú úplne cudzie.

OBLITERATEAko sa pozeráš na prípadne znovuobnovenie NOSTRUM?

Žiaľ, nevidím to nijako ružovo, všetci členovia vrátane mňa majú momentálne iné hlavné aktivity. Ja sa teraz venujem hlavne OBLITERATE, Šaňo sa kvôli práci presťahoval, Kamil je pracovne tak vyťažený že mu ostáva čas iba na DILLEMU a Fero stratil chuť hrať a hlavne koncertovať. Ale stále dúfam, že je tu nejaká nádej si spolu zahrať, snáď sa to podarí čím skôr.

A čo V13AULT?

Kiež by som vedel odpovedať niečo pozitívne na túto otázku. Vétrieska stojí stále na tom istom, nieto bubeníka, ktorý by sa uráčil nahrať živé bicie na už pár rokov pripravený materiál. Viackrát to už vyzeralo veľmi nádejne, ibaže to skončilo stále pri tom istom, keď dotyčný nemal čas.

Jedným z tvojich mimohudobných koníčkov je fotografovanie, berieš svoje snaženie len ako odreagovanie, alebo máš profesionálnejšie ambície?

Fotím pre radosť, hlavne svoju. Najradšej mám, keď sa vyberiem na cyklotúru a tam dokumentujem, čo sa len dá . Profesionálnejšie ambície by aj boli, ale stačí sa pozrieť na fotky profesionálnych kolegov - takže sa radšej držím pri zemi. No na druhú stranu videl som už aj fotografie od „profesionálov“, pri ktorých som sa cítil ako profík ja. (Smiech)

OBLITERATEDarí sa ti produkovať veľmi kvalitné fotografie, hoci nepoužívaš zrkadlovku, len kvalitnejší kompakt. Myslíš si, že je v tvojom prípade možné pokročiť ďalej aj s takouto výbavou?

Ďakujem za pochvalu. Alibisticky poviem, že najdôležitejšie je, kto fotí. Všetko záleží od danej situácie, veď krásne momentky sa dajú zachytiť aj kompaktom, ale limity tu predsa len sú, napríklad zle osvetlenú scénu na koncerte bez blesku síce odfotím, no o použiteľnosti sa radšej nebudeme baviť. V súčasnosti som už aj ja majiteľom digitálnej zrkadlovky, takže otázku ďalšieho pokroku už mám vyriešenú, teraz by sa zišlo naučiť ešte viac o fotení ako takom.

A čo tvoje producentsko-nahrávacie ambície? Ktoré skupiny prešli tvojimi rukami a tvojim štúdiom? Nahrával si viacero albumov, ktorý sa ti podľa tvojho názoru najviac podaril?

Tých kapiel nebolo až tak veľa, viac som toho nahral pre seba. Spolupracoval som s CARESS, CRUENT, GPG, OWNBLISS, BICYKLOTHORTURERERE a samozrejme NOSTRUM, no najviac spokojný som momentálne s poslednou promo nahrávkou OBLITERATE „We Haven´t Given Up Yet“. Vo všeobecnosti najradšej spolupracujem sám so sebou, pretože sa prispôsobujem iba sebe samému. (Smiech)

OBLITERATEVráťme sa k OBLITERATE. Skupinu opustili skoro všetci zakladajúci členovia, po hudobnej stránke sa vaša produkcia o dosť zmenila, nebojíte sa, že prídete o doterajších fanúšikov?

V súčasnosti tam už ostal len jeden zakladajúci člen, a tým je Barbie (bicie). Jedna z prvých vecí, pred ktorými som ich varoval keď ma oslovili bola, že nejaké zmeny predsa len nastanú, že som vyrastal na trochu odlišnej hudbe. Frenky z KILLCHAIN sa ma pýtal, či počúvam napríklad NASUM, ROTTEN SOUND a padli ešte nejaké iné mená, moju odpoveď, že poznám len názvy, okomentoval tým, že ako môžem hrať v grindovej kapele... (smiech) Určite sa nájdu ľudia, ktorým sa viac pozdávala staršia tvorba, ale s tým sa musel vysporiadať aj môj predchodca Boris po odchode Tomaka. Na druhú stranu zase dúfam, že nová tvorba pritiahne aj nejakých nových fanúšikov. To, čo hráme dnes sa páči a vyhovuje všetkým v kapele a myslím, že to je dosť podstatné.

Kam sa podel druhý gitarista Štromy? V poslednej dobe s vami síce neodohral veľa koncertov, ale pokiaľ viem, bol donedávna oficiálnym členom.

Odišiel do McDonaldových baní... (smiech) No vážne, odišiel do USA za prácou a novým životom, tak mu držíme palce, nech sa mu darí čo najviac. Už pár mesiacov pred odchodom vlastne nebol členom OBLITERATE. Zo skupiny odišiel z vlastného rozhodnutia, nakoľko už strácal chuť na veci spojené s kapelou, akými sú napríklad skúšky a hlavne sa chcel viac venovať rodinke.

Čo chystáte do budúcnosti?

Pomaly sa chystáme s OBLITERATE do štúdia. Pravdepodobne koncom leta sa pokúsime nahrať materiál na nový album. Radi by sme odohrali toľko koncertov, koľko sa len bude dať, a čo sa týka mňa, rád by som konečne dokončil jeden môj rozrobený projekt, kde síce treba len nahrať spevy a zmixovať, treba už len vyriešiť otázku „kedy?“...

Ak chceš ešte niečo dôležité oznámiť našim čitateľom, máš možnosť.

Záverom by som sa chcel poďakovať všetkým čitateľom Metalopolisu, ktorí obetovali svoj drahocenný čas a prečítali si tento rozhovor. Dúfam že sa stretneme napríklad na koncerte OBLITERATE. Tak do sčítania, priatelia...

 12

Koscj

Další informace

Diskografie

Universe, Milk, Structures (2018)
Superboring (2012)
Something Wrong (2009)
We Haven´t Given Up Yet (promo EP) (2007)
The Ball Season (split w. MÄSO) (2005)
Tangled Ways (2003)
Against Your Will (split w. DIN-ADDICT) (2002)
Antiracism (promo) (2001)
Pieces Of Superior Life+Blindness (MC reedition) (2000)
split MC (w. N.C.C.) (2000)
4way split EP (w. HAEMORRHAGE / EMBOLISM / SUFFOCATE) (2000)
The Feelings (2000)
Blindness (splt w. EXCRETED ALIVE) (1997)
Blindness (demo) (1995)
Pieces Of Superior Life (demo) (1993)