FOO FIGHTERS - Echoes, Silence, Patience & Grace

FOO FIGHTERS - Echoes, Silence, Patience & Grace

FOO FIGHTERS - Echoes, Silence, Patience & Grace

FOO FIGHTERS - Echoes, Silence, Patience & Grace

Pamätám si to doteraz. Je čosi vyše roka po smrti Kurta Cobaina a mne sa konečne podarilo dostať sa k dychtivo očakávanej kazete s debutom FOO FIGHTERS, vtedy ešte one-man bandu sympatického vlasáča, chvíľu predtým sedávajúceho za bubnami NIRVANY. Nadšenie mi neskazilo ani to, že na onej páske chýbali názvy skladieb – po jednej som ich chodil opisovať do miestneho obchodu s CD, hanbiac sa napísať si celý tracklist naraz.

FOO FIGHTERSDnes mám takmer dvakrát viac rokov, ale tá nostalgická sympatia k Davidovi Grohlovi vo mne zostala. I keď prerod FOO FIGHTERS z kapely „toho z NIRVANY“ na štadiónovú stálicu sa udial takpovediac za mojim chrbtom – matne si pamätám, že to všetko začal bláznivý klip „Everlong“ z dvojky „The Colour And The Shape“ (po jej producentovi siahla kapela aj teraz) a potom nasleduje tma, z ktorej sa len sem-tam zaškerí Grohlov ksicht, ktorý sa stal pravidelným návštevníkom tituliek rockových magazínov.

Strih: píše sa rok 2005 a seattleskí ufóni vydávajú dvojalbum „In Your Honor“, priznávajúci nemalé ambície – unplugged „Skin And Bones“ ich o rok neskôr len podčiarkol a snáď symbolicky naznačil, že Dave Grohl cíti, že definitívne dorástol svojho bývalého frontmana. (Nedorástol.)

„Echoes, Silence, Patience & Grace“ debutoval v prvej trojke albumových rebríčkov najväčších trhov na oboch stranách Atlantiku. Pritom ide opäť o „normálnu“ dosku, pod vkusným obalom neskrývajúcu nič viac (a nič menej), než rockové pesničky. Singel „Pretender“ je odpálený hneď v úvode, i keď autor recenzie pred jeho predstieranou, radio-friendly tvrdosťou uprednostňuje nasledujúcu ironickú „Let It Die“: „Myslievaš na mňa?/Ach, si tak pozorná“.

Už opatrný úvod mohol naznačiť, že to s vzťahom k aktuálnym FOO FIGHTERS nemám úplne vybavené. Na jednej strane je všetko OK – všetci chlapci v kapele vedia hrať lepšie, ako trio z NIRVANY, ale história sa tu neprepisuje a prepisovať nebude. Nemuselo by to byť na škodu, FOO FIGHTERS však nezriedka skĺzajú k pejoratívnemu „bonjoviovskému“ významu škatuliek AOR alebo štadiónový rock. Akoby všetko bolo dávkované v množstvách, ktoré ťažko poslucháčovi čo i len rozstrapatia účes, po dravosti a agresivite debutu zostali len stopy, netreba nikoho nasrať. Alebo už na to neostáva chuť – to rozlúsknem, až mi bude Grohlových tridsaťosem.

FOO FIGHTERSJe to skrátka o očakávaniach: „Long Road To Ruin“ je opäť dobrá skladba v uvoľnene americkom duchu starých SOUL ASYLUM, s nemenej chytľavým refrénom – ideálna do auta, ako fanúšik FOO FIGHTERS si ho pravdepodobne môžete dovoliť, ak už dávno nejazdíte na služobnom. Je to posledná tretina albumu, ktorá prekvapí: „Ballad Of The Beaconfield Miners“ (inštrumentálka pre zavalených baníkov, ktorí si do šachty vypýtali iPod s muzikou Davea Grohla a spol.) viac, než málo pripomenie „Bron-Y-Aur Stomp“ od LED ZEPPELIN. Aj nasledujúce skladby potvrdia, že grohlovci sa vracajú ku koreňom, ktoré dobre a symbolicky reprezentuje hudba Angličanov Pageho, Planta, Jonesa a Bonhama, vychádzajúca z amerického blues a pred takmer štyrmi desiatkami rokov symbolicky cestujúca za slávou opačným smerom, než FOO FIGHTERS – Američania žnúci úspechy v Británii.

Vychádza mi z toho, že FOO FIGHERS sú takmer dokonalými syntetizátormi vplyvov, preverených rokmi. Daňou za rafinovanú prácu s inšpiráciami (sám starý metalista Dave Grohl má toho napočúvané nemálo) je uniformita, priemernosť, davovosť – a následkom presne toho istého obrovský, pred onými dvanástimi rokmi isto nečakaný masový úspech. „Sme len obyčajní ľudia, ja a ty/či čas z nás spraví sochy, sa uvidí“ („Statues“). Vzletné slová sa k civilným FOO FIGHTERS hodia rovnako málo, ako kategorický odpis. U nás sa za to dáva päť a pol. Ja pridám pol boda naviac, za všetku tú patetickú nostalgiu.

 34

Thorn

Verdikt

Vzletné slová sa k civilným FOO FIGHTERS hodia rovnako málo, ako kategorický odpis. Pol boda naviac, za všetku tú nostalgiu.

Hodnocení

Autor
6 / 10
Redakce
-
Čtenáři
7,9 / 10

Další informace

Produkce: Gil Norton
Studio: Studio 606

www.foofighters.com

Sestava

Skladby

 1. The Pretender
 2. Let It Die
 3. Erase/Replace
 4. Long Road To Ruin
 5. Come Alive
 6. Stranger Things Have Happened
 7. Cheer Up, Boys (Your Make Up Is Running)
 8. Summer's End
 9. Ballad Of The Beaconfield Miners
 10. Statues
 11. But, Honestly
 12. Home

Diskografie

Medicine At Midnight (2021)
Concrete and Gold (2017)
Sonic Highways (2014)
Wasting Light (2011)
Echoes, Silence, Patience & Grace (2007)
Skin And Bones (2006)
In Your Honor (2005)
One By One (2002)
There Is Nothing Left To Lose (1999)
The Colour And The Shape (1997)
Foo Fighters (1995)