HAGGARD - Tales Of Ithiria

HAGGARD - Tales Of Ithiria

HAGGARD - Tales Of Ithiria

HAGGARD - Tales Of Ithiria

HAGGARD o sobě nedali nějakou dobu vědět, poslední studiový počin vydali před čtyřmi lety a až na pár koncertů více méně ticho po pěšině. Byla tedy nasnadě otázka, kterým směrem se nadále vydají. První alba (pomineme-li jich deathové prvopočátky) se nesla v duchu divadelní hry - časté mezihry, proslovy a pár silných melodií byly bez pochyby působivé jako celek. Na posledním albu se více přiblížili klasickému konceptu hudebních alb. Vsadili více na melodie a potlačili divadelní aspekt. Na „Tales Of Ithiria“ toto své směřování dotáhli ještě dál a již zcela kladou důraz na písně. Jde o koncepční album, které obsahuje dějové vsuvky vyprávěné zvučným, hlubokým hlasem (pro něž zapůjčil svůj hlas bubeník Mike Terrana) s ponurou hudbou na pozadí. Nemůžu se zbavit dojmu, že podobné vyprávění o bitvách jsem už někde slyšel… Jenže ony proslovy se k jejich rádoby renesanční hudbě příliš nehodí a i přesto, že jsou (naštěstí) jen mezi písněmi, jejich začlenění působí trochu krkolomně. Ale pomineme-li tento neduh, tak tu máme šest (pět původních) velmi podařených písní.

HAGGARD

Hudba a celková kompozice skladeb na „Tales Of Ithiria“ je mnohem čitelnější než dříve, určitě hudebně vyspělejší a přitom plná zvratů, ale jako celek se dokáže držet tématu a rozpracovávat melodii v různých tempech. Opět sází na kombinaci klasických rockových postupů a starých nástrojů, které mají evokovat historickou atmosféru. Finální mix a celková produkce je podařená a kompozice všech prvků přirozená, nenásilná. Po této stránce mi přijde nové album jako to nejlepší, co dosud tito Němci nahráli. Dát větší důraz na melodie a kompaktnost jednotlivých písní bylo přesně to, co předchozím deskám chybělo. K tomu připočtěme vokální různorodost a velmi slušný výkon hlavní vokalistky Susanne Ehlers, které vydatně přichrochtává kapelník Asis Nasseri, další čisté zpěvy a bohatý sbor. Na druhou stranu nové album obsahuje pouhých pět skladeb a to mi přijde poněkud málo. Jako šestá figuruje známá píseň „Hijo De La Luna“ původně od španělské kapely MECANO z osmdesátých let, ale od té doby nespočetněkrát přezpívaná. Celkově vzato je „Tales Of Ithiria“ podařené album a komu se líbily počiny předchozí by s ním neměl mít vážnější problém. Rozhodně těch několik malebných melodií stojí za poslech.

Závěrem bych jen zmínil, že na HAGGARD v živém provedení si můžeme zajít na konci října do pražského Abatonu. Už jsme s nimi sice letos měli tu čest na letním Masters Of Rock, ale tam jejich set poněkud doplatil na zvuk. Ono nazvučit za půl hodiny tak různorodé nástroje, s jakými se na pódiu ukázali, není jen tak a těžko zvukaře hanět. Naštěstí se jim to podařilo časem podchytit a druhá půle vystoupení už byla celkem dobrá. Pro samostatný koncert budou mít spoustu času vše připravit, uvidíme tedy, jak jim to na živo půjde.

 3

Manatar

Verdikt

Na poslech velmi příjemná deska plná spousty pěkných melodií, bohužel je však také vycpaná spoustou vaty, která oproti minulým dílům příliš nezapadá do konceptu. Ale ty plnohodnotné skladby bezpochyby patří k tomu nej, co tato kapela nahrála.

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
7 / 10

Další informace

Stopáž: 42:38

Produkce: Dieter Roth
Studio: Rothrecording-Studios

www.haggard.de

Sestava

Skladby

 1. The Origin
 2. Chapter I - Tales Of Ithiria
 3. From Deep Within
 4. Chapter II - Upon Fallen Autumn Leaves
 5. In des Königs Hallen (Allegretto Siciliano)
 6. Chapter III - La Terra Santa
 7. Vor dem Sturme
 8. Chapter IV - The Sleeping Child
 9. Hijo De La Luna
 10. On These Endless Fields
 11. Chapter V - The Hidden Sign

Diskografie

Tales Of Ithiria (2008)
Eppur Si Muove (2004)
Awaking The Gods (live CD,DVD,VHS) (2001)
Awaking The Centuries (2000)
And Thou Shalt Trust ... The Seer (1997)
Once ... Upon A December Dawn (promo) (1995)
Progressive (MCD) (1994)
Introduction (demo) (1993)