EPHRAT - No One's Words

EPHRAT - No One's Words

EPHRAT - No One's Words

EPHRAT - No One's Words

Jedním z největších překvapení, které jsem měla možnost ke konci roku slyšet, jsou bez debat izraelští nováčci EPHRAT se svým prvním albem „No One´s Words“. Kombinace progresivního rocku s prvky východní hudby, elektrických i akustických kytar, fléten a dokonce i elektra dává tušit zajímavý poslech. Zvědavost možná přiživí i hostující zvučná jména -­ Daniel Gildenlöw (PAIN OF SALVATION) a Petronella Nettermalm (PAATOS). Produkce se pak neujal nikdo jiný než Steve Wilson (THE PORCUPINE TREE). EPHRAT evokují tvorbu PAIN OF SALVATION s prvky východní hudby a ačkoli o kvalitě jaké dosahují PoS alba prozatím mluvit nemůže, je nová deska Izraelců rozhodně velice příjemným debutem.

EPHRATZačátek by měl především upoutat a poskytnout důvod k následnému poslechu. Skladba „The Show“ nejen že příliš nezaujme, ale navíc patří na „No One´s Words“ mezi ty horší. O to více je vidět rozdíl s následující „Haze“, kterou dělá především hlas Petronelly Nettermalm o třídu lepší. Působivý je také kontrast jemného, až andělského ženského vokálu doplněného klávesami oproti zkreslenému zpěvu a elektrickým kytarám.
Kombinace klasického rockového zvuku s podbarvením ve východním, řekněme až islámském stylu, zní v „Better Than Anything“ poměrně zajímavě. Melodický opakující se vokál asi v půlce skladby pak evokuje téměř až náladu manter. Při poslechu EPHRAT se místy neubráníme srovnání s PAIN OF SALVATION. A jestliže se vám bude zdát, že podobnost už překročila hranici, budete mít zčásti pravdu. Přesněji řečeno, budete ji mít u „The Sum Of  Damage Done“, neboť v ní opravdu Daniela Gildenlöwa uslyšíte (a přirozeně se nabízí srovnání s Liorem Sekerem). Závěrečná „Real“ začíná poměrně nezajímavě. Po minutě opustí své rozjeté, téměř až metalové koleje a přikloní se ke staccato-klavíru a jemnějším elektrickým kytarám. Spolu s vokálem Liora Sekera vyznívá celá kompozice velmi pohodově, ale ne podbízivě. Následuje další přechod od akustického vybrnkávání, přes návrat k drsnějšímu začátku, až k elektru. Po baladickém konci mohu s čistým srdcem říct, že „Real“ svými bezmála devatenácti minutami nenudí ani na okamžik.

„No One´s Words“ nenásilně plyne, a ačkoliv jsou jednotlivé písně příjemné samy o sobě, při poslechu celého alba dostávají jiný rozměr. Kouzlo však nespočívá pouze v tom, co se odehrává během poslechu, ale také ve stavu „po“. Ta příjemná pozitivně-melancholicko-dumavá nálada přetrvá a vám deska doznívá v hlavě vlastní melodií.

 7

M.
M.

Verdikt

Velké překvapení!

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
6,5 / 10
Čtenáři
6,6 / 10

Další informace

Stopáž: 59:37

Produkce: Steve Wilson

www.myspace.com/omerephrat

Sestava

Skladby

  1. The Show
  2. Haze
  3. Better Than Anything
  4. Blocked
  5. The Sum Of Damage Done
  6. Real

Diskografie

No One's Words (2008)

Jiné pohledy

Darkmoor
6,5 / 10

Velkou spřízněnost s PAIN OF SALVATION (pomineme-li pěveckou účast Daniela Gildenlöwa v jedné písni) necítím. EPHRAT si totiž berou, kde se namane, chvilku připomínají THE FLOWER KINGS, jindy třebas RIVERSIDE (naštěstí ale nejsou až tak ospale nudní, i když i oni umí být někdy hodně vláční). Nešetří na stopáži skladeb, často ždímají z motivů co jen to jde a klidně na album zařadí písničku bez zpěvu (mluvit v tomhle případě o instrumentálce by bylo dost troufalé). Výsledek se poměrně příjemně poslouchá, potěší občasný závan východních nálad, ale tím to končí. Prostě slušná nahrávka, která ale překvapit nemá čím. ... [14. listopadu 2008]