ANDROMEDA - The Immunity Zone

ANDROMEDA - The Immunity Zone

ANDROMEDA - The Immunity Zone

ANDROMEDA - The Immunity Zone

V souvislosti s ANDROMEDOU ze země tří korunek se stalo zvláštním pravidlem, že nová nahrávka vychází v některé zemi již drahnou dobu před evropskou emisí, a tak netrpělivý posluchač sice může naposlouchat aktuální materiál hodně dopředu, ovšem nakonec třeba taky úplně zapomene, že nějaké to starokontinentální vydání má ještě přijít. S „The Immunity Zone“, která v USA vyšla již v září 2008 a v našich končinách se objevila až v únoru 2009, tomu nebylo jinak. S drobným zpožděním tedy přijměte pozvání.

Ne vždy se vyplatí dát na první dojmy. Ty moje se při loňském oťukávání kolekce točily hlavně kolem pocitu, že skupina zkouší smíchat to nejlepší z předchozích tří řadovek a přidat k tomu ten potřebný krok jinam, na území, kde jsme ji ještě neměli tu čest slyšet. A že ne vždy se jí to daří. Přitom úvodní „Recognizing Fate“ může překvapit. Hlavní část tvoří ostrý kytarový riff s břitkým klávesovým kontra, který je střídán naopak typicky „Andromedí“ slokou a výsledek přesně splňuje všechny potřebné nároky. Zajímavý otvírák. PAIN OF SALVATION si dávají k obědu disko, proč nezkusit k svačině zakousnout něco podobného, řekli si možná hoši. Dvojka „Slaves Of The Plethora Season“ tak v sobě krom snahy o přímočarý hitík ukrývá i klávesový rejstřík á la osmdesátá léta (a na nahrávce to ani zdaleka není jediný případ). Máte-li na podobné „Casio“ zvuky alergii, pozdávat se vám zřejmě nebude. Snahu a příjemně vlezlou melodii jí ovšem upřít nelze.

ANDROMEDA

Ptáte-li se na největší nedostatek „The Immunity Zone“, je jím jakási splývavost. Opravdu, nejpozději od třetí „Ghosts On Retinas“ skupině jakoby došly nápady na další vylepšeníčka a servíruje nám sice spolehlivý, leč ničím nepřekvapivý standard. A je jedno, jestli zrovna posloucháte nevzrušivou „Censoring Truth“ s dalším klávesovým retro rejstříkem v hlavní roli, pozvolnou „Worst Enemy“, kde klapky v hlavní roli střídá kytara, osudovou „My Star“ (no dobře, ta se přece jen drobet vymyká), svižnou riffovačku „Antoher Step“, jejíž střední pasáž mi nevím proč evokuje METALLICU, nejploužákovatější „Shadow Of A Lucent Moon“ nebo závěrečnou „Veil Of Illumination“, naplněnou tradičními souboji obou hlavních sólových nástrojů až po okraj. Vždycky je to spolehlivý, poctivý výkon, což o to, ale tak nějak bez přidané hodnoty navíc.

Musím přiznat, že první dojmy tentokráte přetrvaly. ANDROMEDA se chvályhodně pokusila být zase o kousek jinačí, spojila přitom všechny hlavní záchytné body své dosavadní diskografie, takže výsledek vlastně ani nemůže být špatný. A také není. Jen větší houšti nějakých těch skutečně silných neošoupaných nápadů se těžko dohledat, a tak „The Immunity Zone“ sice neurazí, ale ani nenadchne. A jestli převažuje spíše radost nebo zklamání pak už závisí jen na míře očekávání každého z nás.

 2

Darkmoor

Verdikt

Čtvrtý pokus dopadl tak nějak chvalitebně.

Hodnocení

Autor
7 / 10
Redakce
-
Čtenáři
6,6 / 10

Další informace

Stopáž: 66:34

Produkce: Martin Hedin

www.andromedaonline.com

Sestava

Skladby

  1. Recognizing Fate
  2. Slaves Of The Plethoria Season
  3. Ghosts On Retinas
  4. Censoring Truth
  5. Worst Enemy
  6. My Star
  7. Another Step
  8. Shadow Of Lucent Moon
  9. Veil Of Illumination

Diskografie

The Immunity Zone (2009)
Playing Off The Board (DVD) (2007)
Chimera (2006)
II = I (2003)
Extension Of The Wish (2001)