RUSH - Snakes & Arrows

RUSH - Snakes & Arrows

RUSH - Snakes & Arrows

RUSH - Snakes & Arrows

Jedna z najväčších rockových kapiel všetkých čias ako keby v roku 2010 zbierala zaslúžené ovocie svojej viac ako tri dekády trvajúcej kariéry. Manažérsky, obchodnícky a umelecky inšpirovaní úspechom podobných projektov IRON MAIDEN prichádzajú do kín s dokumentárnym filmom a na pódiá s koncertnou šnúrou, ktorá sa nesie v znamení cestovania v čase. Fanúšikovia v Spojených štátoch a Kanade si budú môcť v lete vychutnať „Time Machine Tour“ - koncerty postavené na kompletnom albume „Moving Pictures“ z roku 1981. Nový štúdiový materiál sa rodí veľmi pomaly, optimistické odhady hovoria o šiestich hotových skladbách a približnom termíne vydania albumu na jar budúceho roku.

RUSH

Ak by sme sa aj držali menej pravdepodobného najpesimistickejšieho scenára, že RUSH už nikdy nevydajú nič nové a do konca kariéry budú vydávať svoje obľúbené DVD nosiče, pri počúvaní tri roky starej nahrávky „Snakes & Arrows“ by sme rozhodne mohli spokojne konštatovať, že sa so štúdiovou tvorbou rozlúčili vo veľkom štýle. Každý z osemnástich radových albumov tejto kapely má svoje obrovské čaro. Ak aj autor týchto riadkov zo svojej kompletnej zbierky RUSH najčastejšie vyberá dosku RUSH„Grace Under Pressure“ a nedá dopustiť na „najtvrdšie“ kúsky zo začiatku deväťdesiatich rokov – „Counterparts“ a „Test For Echo“ – z objektívneho pohľadu je neoddiskutovateľná dôležitosť kultových štúdioviek zo sedemdesiatych rokov a skladateľsky, „hitmejkersky“ najplodnejšieho obdobia začiatku rokov osemdesiatych, najoceňovanejších albumov „Permanent Waves“ a „Moving Pictures“. V roku 2007 dokázali RUSH a producent Nick Raskulinecz majstrovsky zmixovať oba tieto dôležité elementy v tvorbe kanadskej legendy – prirodzený, ľahký a „ľudský teplý“ zvuk zo sedemdesiatych rokov so zmyslom pre skutočne silnú skladbu. K tvorbe teda pristupovali výrazne odlišným spôsobom ako v prípade predchádzajúceho, comebackového albumu „Vapor Trails“, ktorý sa vyznačoval riadnou dávkou priamočiarosti a zvukovej surovosti. Vtedy však bolo podstatné, že kapela po všetkých tých dramatických udalostiach v živote Neila Pearta mala znovu chuť spolu hrať a tvoriť – nazvať to celé ako „One Little Victory“ bolo úsmevným zľahčovaním skutočnej situácie.

RUSHZákladom toho príjemného pocitu ľahkosti, mäkkosti a živočíšneho tepla sú nádherné koberce akustických gitár, ktoré pre tento album skladateľsky a aranžérsky veľmi umne utkal Alex Lifeson, počuteľne inšpirovaný tvorbou Davida Gilmoura. Najviac vyniknú v najsilnejších kúskoch na albume, krehkých chuťovkách „The Way The Wind Blows“, „Faithless“ (potešia nádherné sláčiky dlhoročného spolupracovníka kapela Bena Minka, práve tu príjemne evokujú sólovku Geddyho Lee „My Favorite Headache“) a „Bravest Face“. Nemenej zaujímavo znejú v kombinácii s tvrdšími gitarovými pasážami singlovej „Far Cry“ či výbornej „The Larger Bowl“. Pri druhej menovanej si znalec domácej tvorby paradoxne uvedomí fakt, že hudba je v konečnom dôsledku naozaj iba o matematike a zhode neuveriteľných náhod. V tom istom roku ako RUSH vydali svoju nahrávku aj českí FLUSSOR a ich pivársky song „Zavýračka“ je v úvode na notu presne totožný práve s „The Larger Bowl“. Ťažko si čo i len vo sne predstaviť, že by sa tieto kapely mohli navzájom akokoľvek ovplyvňovať. A opäť paradoxne treba dodať, že aj FLUSSOR podľa zákulisných informácií chystajú na leto koncertný program.

RUSHHoci sa RUSH po rokoch opäť vrátili k inštrumentálnym skladbám a na „Snakes & Arrows“ ich nájdete hneď tri, svoje inštrumentálne majstrovstvo nijako netlačia do popredia. Všetko slúži veľmi citlivým spôsobom vyššie spomínanému „pesničkárskemu“ zámeru a výslednému ucelenému konceptu. Ten ešte viac podčiarkujú texty Neila Pearta, ktorý prešiel za tri desaťročia veľmi dlhú cestu od pôvodných fantasy a sci-fi námetov zo sedemdesiatych rokov k veľmi osobným výpovediam v poslednom období. Na „Snakes & Arrows“ v nich pokračuje – vychádzajúc z tém 2000 rokov starej budhistickej hry, ktoré zdobia aj obal albumu – vo veľmi zaujímavých úvahách nad nevyspytateľnými cestami ľudského osudu, nespravodlivosťami tohto sveta, vysvetľuje svoj vzťah k viere („Faithless“), nadväzuje na motorkársku ódu „Ghostrider“ z predchádzajúceho albumu („Workin´ Them Angels“), pridáva svoj vlastný, mierne cynický pohľad na notoricky známy hit „What A Wonderful World“ od Louisa Armstronga („Bravest Face“), aby napokon dva záverečné texty „Good News First“ a „We Hold On“ vytvorili dokonalý jin-jang efekt z čierno-bielych, pesimisticko-optimistických myšlienok. Pri čítaní a počúvaní jeho textov a predstave toho, čím všetkým si musel v živote prejsť, zostáva v človeku pocit neskutočného rešpektu k múdrosti, vnútornej sile a nezlomnosti tohto výnimočného umelca.

RUSH

Inteligentná hudba od inteligentných hudobníkov pre inteligentných poslucháčov. Rovnako ako 17 ďalších štúdiových nahrávok aj „Snakes & Arrows“ prináša nádherné pocitové hĺbky a čarovné zákutia hudby, ktorá dokonale povznáša a robí život krajším. Vďaka veľmi vhodne zvolenému producentskému konceptu a najmä kvôli silným, výrazným skladbám, ktoré ani po troch rokoch nestratili nič na svojej sile – a ako to už pri RUSH chodí, nestratia, ani keď tie tri roky vynásobíte desiatimi – ide v prípade zatiaľ poslednej radovky RUSH o jeden z piatich najlepších albumov z ich pestrej a napriek tomu až šokujúco kvalitatívne vyrovnanej diskografie.

 30

Rudi

Verdikt

Jeden z piatich najlepších albumov RUSH.

Hodnocení

Autor
10 / 10
Redakce
-
Čtenáři
9,1 / 10

Další informace

Stopáž: 62:45

Produkce: Nick Raskulinecz & RUSH
Studio: Allaire Studios, Shokan NY, November & December 2006

www.rush.com

Sestava

Skladby

 1. Far Cry
 2. Armor And Sword
 3. Workin´ Them Angels
 4. The Larger Bowl
 5. Spindrift
 6. The Main Monkey Business
 7. The Way The Wind Blows
 8. Hope
 9. Faithless
 10. Bravest Face
 11. Good News First
 12. Malignant Narcissism
 13. We Hold On

Diskografie

Clockwork Angels (2012)
Snakes & Arrows (2007)
Feedback (2004)
Vapor Trails (2002)
Test For Echo (1996)
Counterparts (1993)
Roll The Bones (1991)
Presto (1989)
Hold Your Fire (1987)
Power Windows (1985)
Grace Under Pressure (1984)
Signals (1982)
Moving Pictures (1981)
Permanent Waves (1980)
Hemispheres (1978)
A Farewell To Kings (1977)
2112 (1976)
Caress Of Steel (1975)
Fly By Night (1975)
Rush (1974)