BEARDFISH - Destined Solitaire

BEARDFISH - Destined Solitaire

BEARDFISH - Destined Solitaire

BEARDFISH - Destined Solitaire

Nie je ťažké pochopiť, prečo má túto kapelu tak rád Mike Portnoy, šéf DREAM THEATER. Mládenci zo švédskeho Gävle sú, presne ako on, stelesnením neposednosti, hyperaktivity a do hudby pretavenej sympatickej psychickej narušenosti. Rok 2009 mal byť v ich biografii zapísaný zlatými písmenami. Pozvánka pána Portnoya na americkú časť mamutieho turné ProgNation bola vstupenkou do prvej ligy. Žiaľ, krach edičného a distribučného kolosu SPV ako polovičného vlastníka vydavateľstva InsideOut zmaril všetky nádejné plány mladej kapely. Švédi sa však nevzdávajú, prichádzajú s piatym štúdiovým počinom a na ploche takmer 80 minút hýria optimizmom a pozitívnou energiou.

BEARDFISH

Piaty štúdiový počin BEARDFISH nie je veru žiadnou poslucháčskou jednohubkou. Inštrumentálny úvod „Awaken The Sleeping“ rozpúta divoké oslavy progresívnej hudby po vzore sedemdesiatych rokov v príťažlivom modernom dynamickom obale. Očakávajte šialené aranžérske kúzlenie, vrstvenie pútavých motívov, dramatické zvraty, inštrumentálne orgie a samozrejme hammondy... veľa, veľa hammondov. Zdanlivo nepreniknuteľná džezová džungľa plná divotvorných odbočiek a naoko slepých uličiek. Všetko však má svoj zmysel, všetko do všetkého nádherne zapadá. Ak máte radi čokoľvek zo severskej školy progresívneho rocku v štýle THE FLOWER KINGS, THE TANGENT, KAIPA či dokonca PAIN OF SALVATION, pri počúvaní tejto dosky budete vrieskať nadšením. Je tu všetko. A navrch dokonca aj deathmetalový growling; samozrejme presne ten, ktorý poznajú a majú radi čitatelia mesačníka Classic Rock, veľkí fanúšikovia OPETH. Mierumilovný záhrobný murmur, ktorému nič nehovorí satanská tvorba MORBID ANGEL alebo DISMEMBER. Absolútnou lahôdkou je čisto inštrumentálna francúzska lahôdka „Coup de Grâce“, ktorá znie ako keby BEARDFISH našli stratené demonahrávky Zdeňka Lišku z čias tvorby pre seriál o majorovi Zemanovi a pekne sa s nimi pohrali.

BEARDFISH

Je úžasné sledovať, čo za pár rokov vyrástlo s chlapcov, ktorí hrali v grungeovej kapele a obdivovali tvorbu starých majstrov KING CRIMSON a GENTLE GIANT. Od polovice deväťdesiatych rokov, keď som so zatajeným dychom počúval albumy „The Light“ a „Beware Of Darkness“ od SPOCK´S BEARD, ma takto nedostala žiadna nová kapela. Vidieť BEARDFISH koncertovať musí byť kúzelný zážitok, zvlášť keď si uvedomíte, že až na vokály a zopár fragmentov nahrávali celý tento album v štúdiu naživo. Snáď sa už čoskoro dočkáme.

 105

Rudi

Verdikt

"Je to prog, je to rock, je tam nejaký ten džez, funk, soul, metal, "slick eastcoast jazzrock", hip-hop, folk, zopár popových kúskov - v podstate celá škála rôznych štýlov a zvukov" (Rikard Sjöblom, líder BEARDFISH)

Hodnocení

Autor
9 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,9 / 10

Další informace

Stopáž: 76:49

Produkce: BEARDFISH & Rikard Sjöblom
Studio: Hästmuren & The Lazy

www.beardfish.argh.se

Sestava

Skladby

  1. Awaken The Sleeping
  2. Destined Solitaire
  3. Until You Comply (Including Entropy)
  4. In Real Life There Is No Algebra
  5. Where The Rain Comes In
  6. At The Home... Watching Movies
  7. Coup de Grâce
  8. Abigail´s Questions (In An Infinite Universe)
  9. The Stuff That Dreams Are Made Of

Diskografie

+4626 - Comfortzone (2015)
The Void (2012)
Mammoth (2011)
Destined Solitaire (2009)
Sleeping In Traffic: Part Two (2008)
Sleeping In Traffic: Part One (2007)
The Sane Day (2005)
Från En Plats Du Ej Kan Se (2003)