KOKOMO - If Wolves

KOKOMO - If Wolves

KOKOMO - If Wolves

KOKOMO - If Wolves

Dnes ďalšia formácia, ktorá patrí to undergroundu tak krutého, že článok o nej vám môžu priniesť iba rozhľadení redaktori Metalopolisu a kdejaká kvltová blekmetálovka, ktorá prezieravo zhasla žiarovku v šope už po prvom chrastiacom demáči, zbledne závisťou. Tieto žánrové vody, s konským nadhľadom typické pre tento spôsob fungovania, však opustíme a zamierime do sugestívnym post-rockom dýchajúceho Duisburgu.

KOKOMO

KOKOMO nad nejakou viditeľnou odlišnosťou od zvyšku pelotónu nijak zvlášť nepremýšľali a prinesú nálady, zvukomaľby a najmä kompozičné postupy pre túto scénu typické – v úvodnej „Go, Mordecai“ sa za svižného pochodu bicích vyberiete vŕzgajúcimi priečkami rebríka na povalu a za postupného utierania prachu z vyblednutých a zažltnutých fotografií, spoločne s niekoľkými odloženými a dávno nevidenými predmetmi z útleho veku, budete spomínať.

Pri komponovaní nasledujúcej „91 Meter“ mohli pokojne byť Nemcom inšpiráciou Pražáci FDK a ich skvelá novinka. Plazivé tempo, masívne gitary a trochu surovejšia, odvrátená tvár post-moderny, pozvoľna blednúca na horizonte a striedaná citlivými, intímne pôsobiacimi krehkými zvukomaľbami. A i keď je na celej dĺžke disku badateľná absencia výraznejších momentov prekvapenia, dobrému dojmu z vypočutého sa neubránim.

To už viečka klipkajú a mohutnú podporu k tejto činnosti nájdu hneď v nasledujúcej hĺbavej „Versus Silotron“ – je irelevantné, že za to, čo sa v nej (ne)deje, by si KOKOMO zaslúžili Grammy za čistý nihilizmus. Palec hore za dramaturgiu. Práve doznela najkrajšia položka albumu.

No a kreslíme ďalej: „Epochs and Archives“ – podvečerná šálka čaju z posledných síl osvetľovaná zubatým slnkom. Vlak sa však prekvapivo rozbieha a dynamická druhá polovica skladby zaháňa mikrospánok.

Ak sa ma spýtate, čím je „If Wolves“ taký výnimočný, že by ste ním mali nahradiť inú podobne náladovú post-rockovku, prešiel by som to taktným mlčaním. Nedokážem povedať, prečo ma počúvanie práve tejto kolekcie napĺňa. Oháńať sa môžem len rečami o individuálnom dopyte, ktorý bol do istej miery vystihnutý.

Áno, na pohľad je to len ďalší tuctovo pôsobiaci artiklel do partie, technicky ide o absolútny štandard a nejaký ten vypchávkový polystyrén sa v škatuli s novým kuchynským robotom, pravda, tiež nachádza (dokonca obludných rozmerov naberá v poslednej „Fuchs“, ktorá je len akýmsi 8-minútovým fade-outom celého albumu). Post-rock je však hudba natoľko vnútorná, subjektívna a pocitová, že spolu s adekvátnym nastavením vkusu jednoducho stačí, aby ste dielu boli ochotní odovzdať kúsok duše a veci sa dajú do pohybu.

 Přidejte svůj názor

Martin

Verdikt

Príjemná pocitovka bez ďalších ambícií.

Hodnocení

Autor
7 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 44:50

Produkce: Tobias Stieler

www.kokomoband.de

Sestava

Skladby

  1. Go, Mordecai
  2. 91 Meters
  3. Versus Silotron
  4. Epochs And Archives
  5. Arcade Romania
  6. Fuchs

Diskografie

If Wolves (2011)
Matterhorn Bob And The Black Fair (2009)