ASVA - Presences Of Absences

ASVA - Presences Of Absences

ASVA - Presences Of Absences

ASVA - Presences Of Absences

Prezence absencí. Aneb další vypořádávání se Stuarta Dahlquista s úmrtím bratra i dalších blízkých osob. Pakliže předchozí deska „What You Don´t Know Is Frontier“ představovala něco jako duševní očistec, „Presences Of Absences“ je jeho nadstavbou. Jako by ústřední postava tohoto uskupení na předešlém kotouči svedla prostřednictvím mohutných dronů boj se svými vnitřními démony a nyní, díky vesměs vyklidněné poloze, do níž je deska vystavena, už jen nostalgicky vzpomínala.

V uplynulých třech letech se toho v ASVA událo hodně. George Stuart Dahlquist studoval teorii barev, poslouchal Arvo Pärta a vyměnil kompletní sestavu. Rozhodně se ale nedá říci, že by současný line-up tvořili nějací nazdárci. Trumpetista Jake Weller možná patří mezi ta méně známá jména, ale působiště Grega Gilmora (MOTHER LOVE BONE) a Tobyho Drivera (KAYO DOT, MAUDLIN OF THE WELL) už budí přinejmenším zvědavost. S novými členy sice nepřišel nějaký výrazný odklon od prezentovaného stylu, ale progres je patrný na první poslech. Od časů „Futurists Against The Ocean“, resp. Dahlquistova působení v BURNING WITCH a SUNN O))) uplynulo už hodně času, takže se vlastně aní není co divit, že u pouhého drone/doomového vyznění nezůstalo a celá tvorba se posunula zase o kus dál.

ASVA

Nač ale chodit okolo. Na „Presences Of Absences“ výrazněji absentuje právě vazbení kytar a celá nahrávka je provzdušněna a odlehčena. Pakliže bychom ji porovnali s deskou předešlou, kde byly tyto étericky znějící pasáže určitým stylovým doplňkem masivního dronování, u alba aktuálního je tomu přesně naopak. Zpětné vazby se sice občas vynoří, nicméně základem nahrávky je právě vzdušná atmosféra tvořena především Dahlquistovými varhanami. Výsledek tak díky tomu zasahuje do zcela jiných sfér, než tomu bylo v minulosti. Zapomeňte na doom, zde se místy dostáváme až někam k oblastem, kde operují COIL či (díky vzletnému vokálu Tobyho Drivera) ANTONY & THE JOHNSONS. Jinými slovy – hlavní autor se nyní obrátil dovnitř, zatímco dříve se prezentoval zejména směrem ven.

G. Stuart Dahlquist už se nesnaží být heavy. Tedy ne, že by atmosféra desky působila nějak zvlášť pohodově, ale už se nejedná o přehlídku hluku a maximální hlasitosti „Presences Of Absences“ se svým melancholickým vyzněním ponejvíce blíží skvělé „A Game In Hell, Hard Work In Heaven“ z alba předešlého. A to v minimálně stejné kvalitě.

Pakliže se oceňované „What You Don´t Know Is Frontier“ zařadilo (i na tomto serveru) mezi nejlepší nahrávky roku 2008, s aktuální deskou na tom Mr. Dahlquist rozhodně nebude jinak. Skvělá práce, nejlepší deska ASVA a subjektivně zatím i nejzajímavější nahrávka letošního roku.

 4

Deadmann

Verdikt

George Stuart Dahlquist se obrátil směrem dovnitř, ubral dronů, přidal varhan a vytvořil jednu z nejlepších desek roku 2011.

Hodnocení

Autor
9 / 10
Redakce
8 / 10
Čtenáři
8,3 / 10

Další informace

Stopáž: 59:08

www.facebook.com/asvasongs

Sestava

Skladby

  1. A Bomb in That Suitcase
  2. Birds
  3. Presences Of Absences
  4. New World Order Rising

Diskografie

Presences Of Absences (2011)
What You Don't Know Is Frontier (2008)
The Third Plagues / A Trap For Judges (EP) (2005)
Futurists Against The Ocean (2005)
Caprichos 1-80 / Rift Canyon Dreams (split s BURNING WITCH) (2004)

Jiné pohledy

V-dur
8 / 10

ASVA je dokonalým príkladom mojej teórie o tom, že začínajúce kapely nemajú čo študovať recenzie na seba, hádať sa s ich autormi a "pracovať na sebe" podľa toho, čo si z akéhokoľvek verejného feedbacku vytiahnu s predstavou, že "je v našich silách byť ako kapela XY, len na to treba niečo urobiť inak". Má to byť presne naopak. To až poslucháč by si mal vybrať z takmer anonymnej ponuky, vôbec ho nemusí zaujímať, ako sa ktorá kapela snažila a ako veľmi túži po jeho priazni.

ASVA nie je žiadna začínajúca kapela, no inak vyššie spomínané dokonale reflektuje. Ak by som mal jej hudbu popísať jedným slovom, bolo by to "tvrdohlavá". To sa nevylučuje s krásou a citlivosťou, ktorej je opäť všade vrchovato. Vystihuje to akurát to čarovné niečo, čo z "Presences Of Absences" robí skvelý album.

Podobné albumy robia iní ľudia väčšinou bez toho niečoho a nestoja za nič. Ale podobné albumy v tomto prípade sral pes. ... [17. října 2011]