ČAD - Ťažký kov

ČAD - Ťažký kov

ČAD - Ťažký kov

ČAD - Ťažký kov

Neľudskej úlohy popasovať sa so zaslúženým, priam až federálnym úspechom skvelej nahrávky „Súkromná vojna“ sa kráska a fešáci zo Svätého Jura (a Bratislavy, aby sme neurazili bubeníka Valéra, hrdého mešťana) chopili s vervou sebe vlastnou. Znie to až neuveriteľne, ale bájne sekery a buzogáne môžu pokojne odpočívať v starom železe. ČAD ani v roku 2011 nestoja na mieste. Veľmi dynamickým tempom zúročujú roky tvrdej práce a zušľachťujú svoj príťažlivý extrémny prejav.

„Sme červy spod zeme
A všetko žerieme
Rakvy aj s mŕtvolou
Čipsy aj s kofolou

Sme červy červavé
A máme krvavé
Papule bez zubov
Hryzieme ťažký kov“

Slovenský „Heavy Metal“ je naozaj veľmi vkusne nahraný a ešte ľúbivejšie zmixovaný a zmastrovaný. Výsledný zvukový obal z floridských štúdií Mana slovutného Erika Rutana je iba špičkou ľadovca. To podstatné sa odohralo v malej skúšobni v ešte menšom vinárskom mestečku neďaleko Bratislavy a tiež v temných lesoch na Morave, v štúdiách Shaark. Ak môže existovať niečo také obskúrne ako luxusná súlož starého slovenského pop rocku v podaní TUBLATANKY a METALINDY s najextrémnejšími thrashovými, grindovými a crustovými spuchlinami z celého sveta, tak sa to deje práve na tomto albume.

ČAD

„Blahoslavím krízu, vzývam deficit
Privolávam bankrot na tých, čo nemajú cit
Na Táloch aj v Lomnici, v Rajci i Skalici
Nech golfové ihriská spasú králici“

Kolega V-dur to vystihol vtipne a trefne – crustová poézia. To je to, čo aj na novom albume prináša ČADU výraznú konkurenčnú výhodu. To je to, čo ich robí takými výnimočnými a zaujímavými. Tradične pútavá prechádzka historickými bojovými témami („Pevnosť“), celospoločenskými problémami („Na to si tu!“, „Kultúra smrti“, „Guľomet“), hororovými chuťovkami („Zombie masaker“) či otázkami priam globálneho charakteru („Všetko je z Číny“) má svoje jasné textárske vrcholy v skladbách „Sklenená veža“ („Odkundesom aj svätcom som“) a ďalšej skvelej anti-športovej hymne, kde sa „Skaza“ privoláva na golfové ihriská.

Zvukovo majstrovsky ošetrená, inštrumentálne skvele zvládnutá, ľudová rúbanica neľútostnej intenzity a priamočiareho charakteru. Skvelo funguje v spálňach, obývačkách a hudobných salónikoch, ešte lepšie naživo v špinavých kluboch. Strhne vás svojou úprimnosťou a neuveriteľnou energiou - či už ste metalista, punker, grinder, cruster či hárdkorák.

ČAD do každej československej domácnosti!

 144

Rudi

Verdikt

ČAD do každej československej domácnosti!

Hodnocení

Autor
9 / 10
Redakce
8,3 / 10
Čtenáři
8,4 / 10

Další informace

Stopáž: 29:58

Produkce: ČAD
Studio: Shaark, Bzenec, ČR & Mana Recordings Studios, Florida, USA

www.bandzone.cz/cad

Sestava

Skladby

 1. Červy
 2. Ťažký kov
 3. Skaza
 4. Pevnosť
 5. Zombie masaker
 6. Guľomet
 7. Kultúra smrti
 8. Všetko je z Číny
 9. Sklenená veža
 10. Kráľ hovien
 11. Na to si tu!

Diskografie

Bastard (2017)
Čertova kovadlina (2014)
Ťažký kov (2011)
Súkromná vojna (2009)
Psia krv (2006)
Demo 2 (2005)
Demo 1 (2004)
Horiace ruky (2004)
Agresori (2003)
Dischord (2002)
Čad (2002)
Que despierte el leñador (2001)
Čad (2000)
Deadnation (2000)
Na odstrel (1999)

Jiné pohledy

Marigold
9 / 10

Nasednout na dělovou kouli a nechat se odpálit směr nejbližší golfové hřiště... Neurvalý frontální útok s přesně dávkovanou mírou textového nadhledu a klišátek, které v tomhle prvotřídně ostrém guláši chutnají přesně tak, jak mají milci těžkotonážních kytarových tanků a kobercového bombardování rádi. Akorát tak jednoduchá, aby hnětala, přesně tak ironická, aby nenudila - Metalurgická divize ČAD hlásí směs s optimálním poměrem pružnosti a tvrdosti. A amatérští kovotepci plné formy Ťažkého kovu. ... [23. dubna 2012]

 

RIP
8 / 10

Dřevorubecky hrubá, jednoduchá, brutální, přímočará a při tom stále inteligentní. Taková je novinka Svätojurských ČAD. Zachovává si všechny atributy, které mají punc dokonalosti na minulém albu „Súkromná vojna“, nicméně trochu chybí jakýkoliv moment překvapení a alespoň minimální posun vpřed. Skladby velmi rychle přechází do krve a působí návykovým dojmem, za což kapela nejvíce vděčí hlavně perfektním textům a velmi světským a funkčním pěveckým linkám. ... [21. listopadu 2011]

 

Dudri
8 / 10

Zatiaľ, čo sa mnohé slovenské kapely snažia hudobne priblížiť svojim zahraničným vzorom, ťažisko aktuálnej nahrávky ČAD je niekde úplne inde.

Pomerne ortodoxná a v podstate monotónna hudobná zložka dáva vyniknúť modernej poézii v textoch, ktoré často vulgárne, no o to presvedčivejšie reflektujú súčasnú spoločnosť. Ako celok má "Ťažký kov" gule, je zábavný a hlavne primerane dlhý. ... [17. listopadu 2011]