Čo nového v death metale v Katalánsku

Čo nového v death metale v Katalánsku

Od Pyrenejí po Gibraltar boli dobrých deathmetalových kapiel odjakživa mraky, už 90. rokoch to tam po tejto stránke bolo zrelé na pripojenie k Spojeným štátom, a to zďaleka nemám na mysli len praotcov ako HUMAN WASTE, dodnes aktívnych AVULSED, GREENFLY, CHRIST DENIED a podobne. Pár ďalších zásadných starších bánd sa objaví v texte a ostatné si hádam nájdete aj sami. Keď sme pri tom, na polostrove ide aj grind core a jeho odnože, od EL KASO URKIJO cez HAEMORRHAGE, LOOKING FOR AN ANSWER po MACHETAZO či GRUESOME STUFF RELISH je toho dosť.

Samotné Španielsko je dosť rozľahlé na to, aby som si dovolil venovať sa tu jednému konkrétnemu regiónu, ktorý mi je najbližší, keďže som tam nejaký čas pobudol a ráz krajiny sa miestu, kde by som si vedel predstaviť život, blížil asi najviac. Bolo to ale pred krízou a vieme, kde je Španielsko teraz. Však sa tam už čoskoro poberieme tiež.

Katalánsko s hlavným mestom Barcelona je historicky i jazykovo svojbytný kus španielskeho kráľovstva, radi vám tam vysvetlia, že Katalánec a Španiel skrátka nie je to isté. Ale dosť o týchto veciach, tieto články sú v prvom rade o kapelách, takých, ktoré môžu poslúžiť aktuálnymi nahrávkami.

 

CARRIONEDCARRIONED – Echoes Of Abomination

Na barcelonskej ulici sfotili sa traja chlapíci, ktorí napriek triku CARCASS napravo nevyzerajú, že by brutal death bol ich „horká teď kaše“. No a prvý zľava vyzerá trochu ako mafián Grucha z poľskej komédie Chłopaki nie płaczą. Nuž, nenačim súdiť knihu podľa obalu, CARRIONED, vzniknuvší v roku 2001, vedia prekvapiť. V prvom rade dĺžkou prvého dlhohrajúceho CD, máloktorá BDM chasa si trúfne na hodinový album.

Zo štrnástich skladieb na „Echoes Of Abomination“ je však nových len prvých päť. V nich sa na vás vyvalí zversky brutálny slamming brutal death metal, absolútne zdrvujúci a nekompromisný. Priamočiare mliaždenie texaského štýlu, s údernými, nie extra pretechnizovanými, ale nie primitívnymi gitarami využíva niekoľko chytľavých temp, samozrejme slamming, popri ňom zničujúce náklepy a takisto nejaké tie gore tancovačky. Celkovo CARRIONED vyznievajú ako brutálny death metal s istým vplyvom goregrindu, toho solídneho, nie úplne retardovaného (ktorý nanešťastie v súčasnosti prevládol).

Vokály sú naozaj zverské, vrátane mierne zefektovaných goregrindových partov. Klasický kanál dopĺňa tiež splatter chrocht, mne osobne pripomínajúci taký „odkŕkanejší“ CRUENT. Skladby nenudia a zvuk je surový, špinavý a hutný, podladený skoro ako u MORTICIAN, ktorých viaceré momenty pripomínajú. Veľmi sľubný materiál pre milovníkov ozajstných ukrutností.

CARRIONED

Nasledujú dve demá ako bonusy – 2004 a 2003. K tým len stručne – počuť, že vznikli dávno a že niektoré tie skladby majú vyše desať rokov. CARRIONED sa už tu pokúšajú o štýl, ktorý dnes zvládajú bravúrne. Zvukovo je to však demo kvalita, o čosi nižšia než napr. aj súdobé slovenské nahrávky. Rachotivé ozvučenie, rezavé gitary, nad ktorými občas príliš dominujú už vtedy neľudské vokály, mix je amatérsky, ale v tých rokoch aj tak barcelonskí chasníci mohli vyzerať ako prísľub. A čas im dáva za pravdu. Ktovie, ako by vyznel dlhohrajúci album v štýle úvodných piatich vecí, tak budem zatiaľ v bodovaní opatrný. Túto zver však občas skontrolujem. 

7/10 

Metal archives
Facebook
YouTube

 

FALL OF MANKINDFALL OF MANKIND – Frolic Among Remnants

Z Manresy, centra regiónu Bages, ktorý je popri Penedés ďalším vínorodým krajom Katalánska, pochádza pätica FALL OF MANKIND. Vznikli v roku 2006 a po dvoch demách (2008, 2011) debutovali v marci minulého roku trištvrtehodinovým albumom, vydaným indonézskymi No Label Records. Čertvie prečo tak ďaleko, zrejme stále trvá to, že aj kvalitné kapely majú smolu, ak nie sú povedzme „požadovaného pôvodu“ alebo majú pre dnešnú dobu „nedostatočný trhový potenciál“, a tak im urobí radosť ponuka aj od nadšencov až odkiaľsi z južných morí. Viete ako to chodí, napchali ste už peniaze do nástrojov, skúšobne, nahrávania, platiť si ešte aj vydanie je nad vašu kešeň, ak ste napríklad zo Španielska v jeho súčasnej verzii.

Už v 90. rokoch zachvátila španielsku scénu vášeň pre americký death metal, a to hlavne toho brutálnejšieho razenia – stačí spomenúť mená ako FERMENTO, UNCREATION, UNNATURAL a podobne, a to ešte navyše tie kapely vedeli k tomu pridať niečo vlastného. Po tejto ceste vykročili aj FALL OF MANKIND. Desaťskladbový materiál prináša USBDM, odchovaný v prvom rade na New Yorku a východnom pobreží. Namiešajte koktail z výbušnosti, zúrivosti INTERNAL BLEEDING a PYREXIA (v časoch „Sermon Of Mockery“), nasadenie DEHUMANIZED a ENTORTUREMENT, k tomu nejaký ten vrelý vzťah k DYING FETUS, dokumentovaný záverečnou coververziou „Nocturnal Crucifixion“ (album „Purification Through Violence“) a ste plus – mínus doma.

FALL OF MANKIND

Ameriku skrátka FALL OF MANKIND majú v malíčku, album je výborný. Bonusom tu je citeľná chuť urobiť veci ešte brutálnejšie než učitelia, a darí sa to, album drví v náklepoch a valcuje v stredných tempách, energia a agresivita je tu hlavným zákonom. Do extrému idú taktiež niektoré vokálne polohy, pár growlov je nebezpečne na hranici kvíkania, ale celok je to, čo sa počíta. Zaujímavý obal, slušný živý zvuk, pre mňa objav ako sa patrí.

8/10 

Metal archives
Reverbnation
YouTube


INFECTED FLESHINFECTED FLESH – Concatenation Of Severe Infections

„Nakazené mäso“ začalo v Barcelone smrdieť už v roku 1997, po prvom albume z roku 2002 sa však rozpadlo a ako jednočlenný produkt Rogera B. (vokály, gitara, basgitara) ožilo opäť v roku 2006. Od dva roky na to vyšiel druhý album a po dvoch účastiach na split CD svet rovno pod stromček (december 2012) dostal tretiu plnohodnotnú porciu hnilobnej nákazy s názvom „Concatenation Of Severe Infections“.

INFECTED FLESH tu zas až takým ortodoxne jednočlenným projektom nie je, keďže o bicie a nejaké tie bočné vokály sa postaral Holanďan Seth Van de Loo, známy napríklad z CENTURIAN, NOX alebo SEVERE TORTURE. Dokonca pár koncertov naživo odspieval v roku 2007 u DEICIDE, keďže veľkomožnému Bentonovi sa zase kdesi čosi nechcelo - jeho to cestovanie akosi nebaví a myslím, že je viac toho, čo ho nebaví.

INFECTED FLESH

Tak trochu somársky klišéovitý obal, ktorý podľa mňa hneď v niekoľkých krajinách scenzurujú len taký hukot, ukrýva veľmi výživnú porciu gore brutal death metalu, kde dokonca názvy skladieb nevyznievajú absolútne debilne, takže prvý bod k dobru za toto. Tie ďalšie budú za veľmi vydarenú hudbu, ktorá americkými chlievmi, márnicami a mučiarňami páchne iba okrajovo. Vplyvy USBDM tu samozrejme sú, lenže pretvorené, zmršené a skatované po svojom. Gitarové linky a skladateľské postupy mi veľmi pripomínajú pôvodne madridských, dnes galícijských mizantropov FERMENTO, podobne ako aj v rámci brutálneho death metalu svojské, miestami bizarne znejúce extrémne vokály. Zvláštne, v hĺbke kŕkajúce a sípajúce, popri tom celkom zrozumiteľné ozveny z pažeráka znejú hlavne v pomalých disharmonických pasážach tak, že si na ne najprv treba zvykať. Rýchle, priamočiare náklepy zas pripomínajú švédskych DERANGED a znejú v nich veľmi vkusné výlevky. Skrátka extrémne surový death metal, ktorý sa priam vyžíva v tom, aký je hnusný. Netuctový materiál so silným undergroundovým cítením, výborná práca. Comatose Music majú nos na dobré veci.

8/10

Metal archives
Facebook
YouTube

 23

Martin Lukáč