AVENGERS: AGE OF ULTRON - Když dojdou nepřátelé, vytvoř si je

AVENGERS: AGE OF ULTRON - Když dojdou nepřátelé, vytvoř si je

AVENGERS: AGE OF ULTRON - Když dojdou nepřátelé, vytvoř si je

AVENGERS: AGE OF ULTRON - Když dojdou nepřátelé, vytvoř si je

Ne tak vtipné a nápadité jako Strážci Galaxie, ne tak hluboké jako X-meni nebo Nolanův Batman, zato o dost výpravnější, i když také méně přehledné, delší a nudnější. Asi tak by se daly do jedné věty natěsnat dojmy, které ve mně druhý díl Avengers zanechal. Těšil jsem se. Po filmu jsem hlavně lamentoval, to ale neznamená, že Joss Whedon natočil nějaký odpad.

AVENGERS: AGE OF ULTRON

Nedá mi to, zalamentuji si i teď. Co je platné, že se na plátně pohybuje skoro deset superhrdinů, když se trochu ztrácím v tom, co a proč dělají nebo mě to místy díky plochosti děje vlastně vůbec nezajímá? To je vlastně všeobecně problém Avengers. Film počítá s tím, že postavy už znáte a sem tam velmi povrchně zavadí o některou z nich, ať už je to vznikající románek mezi Hulkem a Black Widow nebo Hawkeye a jeho rodina. Ale proč mě to vlastně irituje, vždyť Avengers vždy byli o tom, že hrdinů je tu víc pohromadě, v tom je to kouzlo.

AVENGERS: AGE OF ULTRON

No, není. Tam, kde v prvním díle panovalo napětí, třenice a hledání cest jednotlivých hrdinů k sobě, teď chemie nefunguje. Hlavně střední část je zbytečně rozvleklá a ukecaná. Délka přes dvě hodiny je pak téměř zabijácká zvláště v případě, že tu nic nového neuvidíte. Age of Ultron jen s opět větším rozpočtem recykluje předchozí Marvelácké blockbustery. Ano, samozřejmě to jsou vizuální orgie, ale chybí pevná kostra, na které by tato vizuální cingrlátka visela.

AVENGERS: AGE OF ULTRON

A děj? Akční nájezd na začátku je slibný. Představují se tu krom zlosyna, jehož jméno si vlastně ani není nutné pamatovat, protože tu je jen na rozehřání, i dva „vylepšení“ sourozenci, kteří zpočátku proti Avengers stojí. Vše se točí opět kolem Lokiho žezla. Z něho za Starkovy pomoci a nadutosti povstává i hlavní padouch Ultron. Ten je ve své podstatě umělou inteligencí, kterou Stark plánoval jako program na udržení trvalého míru.

AVENGERS: AGE OF ULTRON

Následně se nějakou dobu konverzuje, do týmu se přidávají další superhrdinové z Marvelovek a najde se tu pár dobrých fórků, ale ne tak dobrých jako ze Strážců Galaxie. Potkáváme další staré známé z minulých filmů, ale vstupy nedoprovází žádné emoční pnutí. Je vám to vlastně fuk, protože v tomto filmu je toho tolik a tolikrát, že jste prostě vším tak trochu přežráni a nedokážete si užít další sousta. Malou zajímavostí je to, že se děj odehrává ve fiktivní východoevropské zemi (ve které všichni mluví anglicky) a sem tam máte možnost vidět škodárnu stodvacítku na ulici. Vše směřuje k finální bitvě, u které si můžete tipnout, jak to vlastně dopadne. Rozhodně marvelovka, kterou si zřejmě za dva roky nebudu pamatovat, protože splývá.

 Přidejte svůj názor

RIP
RIP

Verdikt

Lehce vyčerpaní superhrdinové opět nasazeni.

Hodnocení

Autor
5,5 / 10
Redakce
7 / 10
Čtenáři
6 / 10

Další informace

Stopáž: 141 min

Avengers: Age of Ultron
[USA 2015]

Režie: Joss Whedon
Scénář: Joss Whedon
Kamera: Ben Davis
Hudba: Brian Tyler, Danny Elfman
Hrají: Chris Evans, Chris Hemsworth, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders, James Spader, Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen, Thomas Kretschmann, Don Cheadle, Hayley Atwell, Paul Bettany, Andy Serkis, Stellan Skarsgård, Idris Elba, Anthony Mackie, Lou Ferrigno, Chelsea Li, Julia Krynke, Claudia Kim, Julie Delpy, Stan Lee, Henry Goodman, Linda Cardellini

Premiéra v ČR/SR:
30.04.2015

cs.wikipedia.org/wiki/Avengers:_Age_of_Ultron

Jiné pohledy

Marigold
7 / 10

Původně jsem se k tomu nechtěl vyjadřovat, ale nedá mi to. Horší než jednička? Sotva. Nevím, kde se vzal mýtus, že jednička byla oproti dvojce dynamický a nesmírně vtipný film, když první polovina filmu byla jen o tom, jak si parta kostýmovaných chlápků předvídatelně porovnává pindíky, aby je pak v plné parádě mohla ukázat v masivní závěrečné bitevní scéně. Dvojka dělá totéž, jen už to není all star game kostýmovaných polobohů, ale docela fajn chlápků, kteří vlastně touží především po klidu, což logicky vede k průseru (především v případě Tonyho). Ultron navazuje tam, kde jednička skončila - čili tekutou jednozáběrovou akční scénou, která má být trademarkem Josse Whedona, ale působí dost papundeklově. Co mě na filmu baví je právě ta lehká únava a snaha najít pod kostýmy egoistické a trochu opotřebované chlápky, kteří dělají světové policajty proto, že to za ně nikdo líp neudělá.

Můžeme v tom číst i komentář současné geopolitické situace a role Ameriky ve světě, zároveň v tom můžeme najít zprávu o strnulosti marvelovského univerza. To nám sice ve druhém Kápovi naznačilo, že se chce ideologicky i žánrově posunout, zároveň nám ale závěrem Winter Soldiera dalo jasně najevo, že neumí než se točit v kruhu utvrzování statusu svých hrdinů. Avengers mají výsadní pozici večírku pro zvané, kde se neposune skoro nic nikam, jen se zúročí schopnosti a motivy, které známe ze sólovek. Proto člověk ocení, jakým způsobem dokázal Whedon vytáhnout z ústraní Hawkeye a udělat z něj tahouna filmu. Do kina jsem šel na pomalý a lehce ironický film, jehož osudem je lámat finanční rekordy a strážit tvrdě vydobyté hodnoty marvelovského vesmíru. A přesně to jsem dostal. Čím jsem starší, tím raději mám uklidňující stabilitu světa Avengers, kam nepatří žádná velká ambivalence a vnitřní temnota. Spokojenost.

P.S. Když sleduji současné filmové dění u DC, mám pocit, že jsem se k vlastnímu překvapení po letech nadržování batmanovské stáji ocitl plně na straně marvelovských Mirků Dušínů. ... [2. května 2015]