NOVINKY

RUSSIAN CIRCLES

Dávají ven ochutnávku z nového alba, které se bude jmenovat "Blood Year": https://www.youtube.com/watch?v=79btD88nFbY&feature=youtu.be

[včera]

BŘITVA - nominace kategorie album

České rockové ceny Břitva oznamují třetí a poslední část nominací za rok 2018, které určilo hlasování 40 takto zaměřených publicistů z několika magazínů, fanzinů a webzinů.

Veškeré nominace jsou uvedeny v abecedním pořadí.


ALBUM ROKU

Stejně jako loni dojde nejen na vyhlášení absolutního pořadí, tedy bez jakéhokoli žánrového dělení, ale také na vyhlášení vítězů čtyř žánrových kategorií.

Níže uvedené žánrové kategorie nebyly odhlasovány každá samostatně, ale byly vytvořeny pouhým rozčleněním celkového pořadí. Uvedena jsou všechna alba s alespoň 30 získanými body, z čehož pramení nestejný počet nahrávek v jednotlivých kategoriích. Ty reprezentují čtyři hlavní žánrové či možná spíše subkulturní proudy, jež jsou v Břitvě dominantní, a vzejdou z nich čtyři dílčí vítězové. Již nyní lze dodat, že tato čtyři vítězná alba z jednotlivých žánrových oblastí se současně nacházejí v první čtyřce absolutního pořadí a proto se netřeba obávat toho, že by v některém žánru byl oceněn někdo, kdo se celkově nachází někde níže.


ALBUM ROKU – ULTRAMETAL

Označení tohoto žánrového sektoru může zvláště mladším ročníkům připadat nepoužívané a tím pádem podivné, ale naopak starší generace pamětníků by s ním měla být srozuměna velmi dobře. Lze jej chápat jako souhrnné označení pro thrash, death, black a ostřejší doom, leč přiřazen k nim byl také jeden zástupce metalově laděného grindu. Volně řečeno – jde o nejrůznější chrochtaniny, chrchlaniny, zvraceniny, skřehotaniny či podobně roztomilé jevy, zpravidla se nesoucí v rychlých až vražedných tempech, ovšem až na dvě zřetelné výjimky, kdy při zachování veškeré syrovosti se předváděná tempa naopak převážně vlečou.


Antigod – W.R.A.T.H. (CD – MetalGate)
Awrizis – Dreadful Reflection (CD – MetalGate)
Et Moriemur – Epigrammata (CD/CD box – Transcending Obscurity)
Exorcizphobia – About Us Without Us (CD – Support Underground)
Kandar – Tromaville (CD – Bizarre Leprous)
Mallephyr – Womb Of Worms (CD – Murderous / Satanath)
Master's Hammer – Fascinator (LP/CD/MC – Jihosound)
Nahum – Within Destruction (CD – MetalGate)
Self-Hatred – Hlubiny (CD – Solitude)


ALBUM ROKU – ART & CROSSOVER

Také tato kategorie vychází z metalových kořenů, které však přítomným protagonistům byly příliš těsné a ti proto pocítili touhu rozlétnout se i do sfér odlišných výrazových poloh. Některým z nich svědčí křížení se vším možným, od elektroniky přes jazz až po moravský folklór, mnozí naplňují své umělecky náročnější ambice, ale vesměs všichni oproti drsným metalistům disponují mnohem větším příklonem k melodice, často přecházející až ve vyložené zklidnění.

Dark Gamballe – Hluboký nádech (CD – Redblack)
Elbe – Sudety (CD – Epidemie)
Face The Day – Stuck In The Present (LP/CD – EarmarkSounds)
Forgotten Silence – Kras (2LP – Shindy / L'Ateliére Fumoir // CD – Epidemie)
Necrocock – Křivoklátské martyrium (CD)
Silent Stream Of Godless Elegy – Smutnice (CD/CD box – Redblack)


ALBUM ROKU – HARDCORE PUNK

Snad nepřekvapuje, že i hardcorepunkové běsnění mívá celou řadu podob. Velmi často přechází ve zdánlivě volnější, ale zároveň atmosféricky drásavé emocorové pojetí, z nějž v rámci postmetalově označovaných linií není daleko do nánosů sludge, zatímco jindy může útočit ve jménu nejryzejšího, tedy subkulturně spíše hardcorově laděného grindu.

Drom – Tady bůh není! (LP – Good Night White Pride / Naše desky / Your Mother! // CD – Full Moon)
I Am Pentagon – 265 (LP – Pushteek)
Needful Things – Deception (LP – Give Praise / Psychocontrol / Rödel)
Nikander – Sekyra prohnaná kolenem (LP – Day After)
Rutka Laskier – Protiklady (LP – FFud / Happy Mutant / Pure Heart / Stoned To Death / Zegema Beach)


ALBUM ROKU – ALTERNATIVA & NOISE ROCK

Když alternativa, tak v tomto případě jen ta rocková, tedy hlavně taková, která částečně i hudebně, ale možná ještě více subkulturně vzývá ducha hardcoru a punku, nicméně činí tak méně ortodoxním a výrazově otevřenějším způsobem. Hlučný rock zde bývá základem, ale občas může přecházet do oblasti post rocku, psychedelie, shoegaze či dokonce ostřejšího blues a country.

Lyssa – Bipolar (LP – Silver Rocket)
Manon Meurt – MMXVIII (LP/CD – Minority)
Olafsonn Olaf And The Big Bad Trip – The Feathers Of Oblivion (2LP)
Povodí Ohře – Povodí Ohře (LP – Stoned To Death)
Tomáš Palucha – Čaro (LP – Day After)
Už jsme doma – Kry / Ice Floes (LP – PHR) // Kry / Floes (CD – Indies MG)

 

 

[včera]

GODSMACK

Godsmack budou v Praze 10. června předskakovat The.Switch

V Praze 21. května 2019 – Americké rockery Godsmack podpoří při české premiéře ve Velkém sále Lucerny crossoverová legenda The.Switch. Ti spoluvytváří naši rockovou scénu od roku 1996, tedy jen o rok méně, než američtí Godsmack tu zámořskou. „Vznikli jsme krátce před přelomem tisíciletí. Celá ta US nu-metal vlna v čele s Korn, Limp Bizkit , ale i Godsmack, Disturbed, Sevendust atd. nás spláchla jak tsunami. Byl to zejména nový sound, který do té doby v metalových žánrech neměl obdoby. Na hudbu The.Switch to mělo okamžitý dopad,“ vysvětluje kytarista The.Switch Michal Novák. Ostatně americké hudební scéně kapela přičuchla i během nahrávání posledního eponymního alba před třemi lety v prestižním Robert Lang Studios v Seattlu. „Zpráva, že si nás Godsmack vybrali jako předkapelu, v nás vyvolala pocity nostalgie, respektu a pokory k jedněm ze zásadních titánů celé té éry. Éry, která pro mnoho z nás trvá už bezmála 20 let. Bude pro každého z nás dalším z životních zážitků sdílet s hrdiny našeho dospívání jedno podium!” dodává Michal. Koncert Godsmack v čele se zpěvákem a kytaristou Sullym Ernou se uskuteční o den dříve, než bylo původně plánováno, tedy 10. června 2019. Pořadatelé se po dohodě s umělcem rozhodli přesunout koncert z 11. června a vyjít tak vstříc žádostem fanoušků tvrdších žánrů, kteří se ve stejném čase chystají na koncert Slipknot.
The.Switch získali za 23 let své existence mnohá ocenění, vystoupili jako headliner festivalů nebo jako support velkých zahraničních hvězd Karnivool, KoRn, Skindred, Disturbed, Anthrax, Aiden a dalších. Natočili 9 úspěšných studiových nahrávek a nadchli zástupy příznivců i kritiků. Kapela je pověstná zejména svými českými texty, které od dekadentní abstrakce autora Jana Jareše postupně přešly do konkrétnější, mnohdy však ještě emotivnější podoby současného textaře básníka Tomáše Tajchnera. Koncem roku 2016 vydala k dvacátému výročí existence eponymní album The.Switch, které vzniklo v americkém Seattlu v Robert Lang Studios, kde v minulosti nahrávaly kapely jako Nirvana, Linkin Park, Foo Fighters, R.E.M. nebo Alice in Chains. V USA vznikl také dokument The.Faith a videoklip ke skladbě "Kam vedou naše kroky" Kapela minulý týden uzavřela úspěšné klubové turné po České republice.

Bostonští Godsmack jsou jednou z mála důležitých amerických tvrdých kapel, které Českou republiku zatím míjely. Stylově se pohybují ve vodách nu-metalu, hard rocku, post-grunge a heavy metalu, v jejich směřování lze nalézt volnou inspiraci takovými jmény, jako jsou Alice In Chains nebo Metallica, ale také Black Sabbath, Aerosmith, Led Zeppelin či Rush. Sully Erna spolu s kytaristou Tonym Rombolou, basistou Robbiem Merillem a bubeníkem Shannonem Larkinem mají na kontě sedm studiových alb, desítky songů v top ten amerických žebříčků a přes 20 milionů prodaných nosičů. Pro jejich tvorbu je zejména v poslední době typická hravost a nadhled, s jakou míchají hudební styly. V rozhovoru pro Forbes Sully Erna říká: „Dostali jsme se do fáze, kdy už se chceme muzikou hlavně bavit. Udělali jsme dost práce a víme, co nás ještě čeká. Ale je to jen rock and roll a není důvod být stále nahněvaný rebel a brát všechno vážně.“

Ikonická americká legenda Godsmack vystoupí 10. června 2019 ve Velkém sále pražské Lucerny představí nejen novinky z posledního alba, ale zabrousí i do vlastní bohaté a úspěšné historie. Předprodej vstupenek v ceně 900 Kč probíhá v sítích Ticketmaster a Ticketportal. Koncert přináší Charmenko CZ.

Godsmack vznikli v roce 1995 v Lawrence, asi osmdesátitisícovém městě v americkém státě Massachusetts. Sully Erna se tehdy rozhodl, že po dlouhé kariéře bubeníka, která začala v jeho třech letech, přejde do přední linie pódia a začne se realizovat jako zpěvák, autor a kytarista. V roce 1998 podepsali kontrakt s labelem Universal a zaznamenali první úspěch s eponymním albem, které dosáhlo třímilionového prodeje. V letech 1999 a 2000 zaujali na Ozzfestu a s druhým albem Awake se dočkali i nominace na Grammy v kategorii Best Rock Instrumental Performance za song Vampires. Úspěšná cesta pokračovala dále singlem I Stand Alone, kterému dopomohly k úspěchu také ohlasy kolem filmu The Scorpion King, a který má dnes na YouTube 125 miliónů zhlédnutí. Dalšími milníky bylo album Faceless produkované spolupracovníkem Petera Gabriela či Tool Davidem Botrillem, či plně akustické Other Side z roku 2004. Album IV vzniklo ve spolupráci s producentem Andym Johnsem, který stál za zásadní deskou rockové historie Led Zeppelin IV, a rozšířilo dále zvukovou paletu spojenou se Sully Ernou a Godsmack. Album Good Times Bad Times vyšlo jako kompilace k 10 letům kapely a v úspěšném tažení rockovým světem kapela pokračovala i nadále na albech Oracle (2010), 1000hp (2014) i posledním loňským When Legends Rise.

Odkazy Godsmack:
“I Stand Alone”: https://youtu.be/OYjZK_6i37M

„Voodoo“: https://youtu.be/9SSUQxGjZZ4

„Awake“: https://youtu.be/opU1urLhw50

 

Facebook event: https://www.facebook.com/events/2272680093011649/

Website: https://www.godsmack.com/

Facebook: www.facebook.com/Godsmack/

 

Další informace na stránkách: www.facebook.com/CharmenkoCZ/

[včera]

ABBATH / 1349 / VLTIMAS v Brně

Blashyyyrkh! ABBATH Mighty Ravendark, jedna z největších ikon norského black metalu, se po rozkmotření s IMMORTAL do své sólové dráhy opřel se skutečnou vervou. Po ani ne třech letech se majitel jednoho z nejidentifikovatelnějších hlasů vrací s novou deskou „Outstrider“ a zamíří s ní příští rok do Čech!

Nicméně turné nebude stát pouze na něm, jelikož sestava na Outstrider European tour 2020 bude čítat ještě norskou morovou ránu 1349 s mocnými bubny Frosta (Satyricon) a allstar band VLTIMAS, za kterým stojí Blashemer (ex-Mayhem), David Vincent (ex-Morbid Angel) a Flo Mounier (Cryptopsy).

08 / 02 / 2019 - BRNO, FLÉDA

fb event: www.facebook.com/events/1206806599483403

e-ticket: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/256

[včera]

LEPROUS / PORT NOIR v Praze

Intelektuální excentrický prog Leprous si s nikým jiným nespletete! Jedna z nejlepších živých kapel a průkopníci norského progu své charakteristické a osobité výrazivo vybalí v listopadu v pražské Akropoli!

21 / 11 / 2019 – Praha, Akropolis

fb event: www.facebook.com/events/618653205275885

e-ticket: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/257

[včera]

MAYHEM / GAAHLS WYRD / GOST v ČR

MAYHEM, legendární stylotvůrní blackmetalisté z Norska, kteří stáli u zrodu tohoto žánru, se po dlouhých 9 letech vrací do Prahy ve společnosti GAAHLS WYRD, současné kapely ex-frontmana Gorgoroth. Plus speciální host: GOST!

pátek 15 / 11 / 2019 - PRAHA, MEETFACTORY

fb event: www.facebook.com/events/1151851331653585

e-ticket: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/255

[včera]

ABORTED, ENTOMBED A.D., BAEST v ČRa SR

Smrt neošálíte. A nikdo nemůže ošálit ani death metal. I když Entombed A.D. oficiálně vznikli až v r. 2014, každý pohřbenec ve vzpomínkách vyhrabe období konce 90. let, kdy vyšla „Left Hand Path“ a vznikal švédský chrastivý zvuk. Partička s nezaměnitelným „sípotem“ L-G Petrova v srpnu vydává novou desku „Bowels of Earth“ a v říjnu odehraje koncert v Praze a Bratislavě po boku belgického uragánu Aborted. I přestože tihle milovníci zakrvácených nožů naplňují význam slova extrém ve všech významech, celková rozmanitost a technická zručnost by tuhle stále populárnější partu neměla odsoudit po bok obvyklých řezníků, protože jejich přístup k extrému si žádá označení „progresivní“. Večer odstartují Dáni BAEST.

21 / 10 / 2019 – Praha, Futurum

22 / 10 / 2019 – Bratislava, Randal

fb event Praha: www.facebook.com/events/367169517338744

e-ticket Praha: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/258

 

fb event Bratislava: www.facebook.com/events/586615265080807

e-ticket Bratislava: https://obscure.sk/cs/tickets/detail/id/259

[včera]