NOVINKY

SYMFOBIA

Veľké zmeny v kapele SYMFOBIA: Obľúbená speváčka skončila, skupina predstavuje novú tvár

Slovenská symfonická skupina sa počas leta bez koncertov nenudila.

NITRA. Celosvetová pandémia koronavírusu spôsobujúceho ochorenie Covid-19 ochromila život na celej planéte. Obzvlášť dotknutým odvetvím je hudobný priemysel. Svoje o tom vedia aj slovenské jednotky symfonického metalu - SYMFOBIA.

Najskôr museli preložiť turné s legendárnou českou kapelou CITRON na jeseň (znova sa presunulo na jar 2021). Napokon im nevyšlo ani festivalové leto, počas ktorého sa mali predstaviť na Metalfeste v Plzni, Topfeste, Beskyd Feste, Ostrava v Plamenech a ďalších akciách. Všetky spomínané podujatia sa presunuli na rok 2021.

Aj keď bolo okolo skupiny dlhšie ticho, neznamená to, že sa v kapele nič nedialo. Fanúšikov z letargie vytiahla júnová správa o konkurze na speváčku. Priaznivci nitrianskej skupiny ostali v šoku a nevedeli, čo si majú o tom myslieť.

Počas leta bez koncertov tak kapela vyskúšala niekoľko speváčok. „Fanúšikov sme chceli nechať v miernom napätí. Sami sme ešte nevedeli, ako sa celá situácia vyvinie,“ prezradil klávesák a zakladajúci člen skupiny Feri Molnár.

Odchod Simony Janovičovej
Za všetkým treba hľadať rozhodnutie obľúbenej speváčky Simony Janovičovej o odchode zo SYMFOBIE.

„Spevu sa venujem so všetkou zodpovednosťou viac než polovicu svojho života. Niekoľko uplynulých mesiacov bez koncertovania mi ponúklo dostatočne dlhý priestor na to, aby som prehodnotila svoje pôsobenie v kapele SYMFOBIA. Nebolo ľahké rozhodnúť sa, pretože sme boli veľmi dobrá partia - ako hudobne, tak aj ľudsky,“ začala vysvetľovať Simona svoje rozhodnutie a pokračovala: „Napokon som sa rozhodla kapelu definitívne opustiť a zamerať sa na svoj súkromný život. Hudba ostáva naďalej mojou súčasťou, no možné pôsobenie v inej metalovej kapele vylučujem.“

Simona prišla do skupiny po odchode Petry Hasarovej vo februári 2019. Počas svojho pôsobenia natočila so SYMFOBIOU tri videoklipy a odohrala viacero nezabudnuteľných koncertov. Za všetky môžeme spomenúť Masters of Rock 2019, Rock Heart 2019, či slovenské turné s NO CONTROL.

„Z celého srdca ďakujem členom kapely SYMFOBIA za krásne spoločné zážitky, neopakovateľné spomienky, a aj splnené sny. Vďačná som aj svojím fanúšikom za nekončiacu podporu a posúvanie vpred. Bolo mi cťou spievať pre vás,“ rozlúčila sa sympatická speváčka.

Predstavenie novej tváre a hlasu
Po vyskúšaní viacerých speváčok, voľba napokon padla na 24-ročnú Dominiku Hodáňovú z Bratislavy, ktorá sa tak spoločne s Erikou Strečkovou stane hlavnou tvárou a hlasom skupiny.

Dominika začínala v kapele THE NEMESIS, ktorá sa neskôr premenovala na EMPTY INSIDE. Spieva od malička, 6 rokov študovala operný spev a momentálne pokračuje v štúdiu na VŠMU v Bratislave. Venuje sa aj klasickej hudbe, pôsobila v niekoľkých zboroch. Účinkovala aj na Novej scéne, kde sa predstavila v operete Veselá vdova. Jej sólovou premiérou bola hlavná postava v opere Brundibár z prostredia 2. svetovej vojny.

„Už dlhšie som premýšľala o založení metalovej kapely. Ponuka spievať v SYMFOBIA prišla teda ako dar z neba či pekla,“ zasmiala sa nová speváčka Dominika Hodáňová. „Je to fungujúca a rozbehnutá banda. Verím, že naše plány sa nám podarí zrealizovať aj napriek momentálnej nepriaznivej situácii. Veľmi sa teším na spoločné koncerty, tvorbu a prvé stretnutie s fanúšikmi na pódiu,“ netajila radosť a nadšenie.

SYMFOBIA už absolvovala s Domčou aj pár skúšok. „Je to veľmi veselá a pracovitá partia hudobníkov, hneď sme si sadli. Našu spoluprácu vnímam veľmi pozitívne. Ďakujem všetkým za podporu a dúfam, že splním vaše očakávania v tejto skvelej a ambicióznej kapele,“ doplnila nová speváčka.

Dominika je veľkou metalovou fanúšičkou. Vyrastala na kapelách NIGHTWISH, EPICA či CHILDREN OF BODOM. Časom presedlala na tvrdšie odnože - black a death metal. Neskôr objavila čaro doom/rocku či experimentálnej a atmosférickej hudby. Rada si vypočuje aj Chelsea Wolfe, MYRKUR, BAPTISM či MGLA. „Môj hudobný vkus sa stále vyvíja a som otvorená rôznym štýlom a hudobným žánrom,“ prezradila.

Kapelu SYMFOBIA momentálne tvoria: Erika Strečková (spev), Dominika Hodáňová (spev), Peter Varga (gitara), Peter Bugár (basgitara), František Molnár (klávesy), Viliam Putz (bicie).

Redakciu informoval manažér skupiny Stanislav Černák.

www.symfobia.sk

https://www.facebook.com/symfobia/

https://www.facebook.com/ErikaStreckovaOfficial/

https://www.instagram.com/symfobiaofficial/

Youtube Channel: https://www.youtube.com/channel/UCtl56TgM8nsrZSNz_0S5P5A

Manažment: stillborn83@gmail.com

[před 4 dny]

KRUCIPÜSK

představují nový videoklip ke skladbě "Mamánek" ze stále aktuálního alba "Country Hell":

[před 6 dny]

ANTHRAX

uvedou na trh svůj vlastní dezinfekční prostředek "Spreading The Disease".

[před 6 dny]

ANATHEMA

to na prozatím neupřesněnou dobu zabalili kvůli koronaviru.

[před 6 dny]

CÉMURŠÁMUR

Jak jde dohromady Vrchlabí, KRNAP a sem tam stále jako zjevení působící nabroušená alternativně rocková hudba? Průsečík tohohle všeho je Cémuršámur, hudební perla Krkonoš, osmičlenný mini bigband, který hraje odjakživa (rozumějte od roku 1999) až dosud stále po svém, přičemž přirozeně prochází vlastním vývojem svérázné tematické recese a hudebně pokořuje pořád jen zdánlivě nedostižné mety originálně uchopeného žánru, který nyní předkládá klasicky v naprosté tvůrčí svobodě, nicméně v historicky vůbec nejtvrdší verzi.

Netřeba sypat řadová alba rok co rok, u Cémurů se tak děje v průměru jednou za čtyři léta, nicméně pokaždé se jedná o událost; od třetího alba "...Japabyne!" z roku 2010 navíc vinylovou! Aktuální deska "V pekle" vychází coby 180 gramový černý kotouč právě nyní a zachycuje kapelu v její naprosto vrcholné formě. Textové, hudební, žesťové a zvukové.

Vedle 24 bitového vinylového masteru a zmíněné vinylové gramáži očekávejte barevný obal, černobílý oboustranný inlay s texty, download kód pro ty, kteří se stále bojí s gramofonem do přírody; a toto všechno v klasicky sběratelské, striktně limitované, ručně číslované 100 kusové edici.

Titul: CÉMURŠÁMUR "V pekle"
Vydavatel: Magick Disk Musick
Datum vydání: 21. září 2020
Žánr: alternativní rock (od surf rocku po nintendocore)
Typ hudebního nosiče, katalogové číslo: LP, MDM-XXVI

[před týdnem]

BRUTAL ASSAULT #25

Jak je známo, festival Brutal Assault se bohužel musel přesunout na následné léto 2021. Většinu fanoušků tedy zajisté bude zajímat festivalový line-up, kdo ze sestavy odpadl a kdo v ní zůstal.

S radostí oznamujeme, že máme potvrzenu většinu kapel z odsunutého ročníku, který se rovná celkovým 90 %. Pokud však v soupisce někdo nenachází jakoukoli z „loňských“ kapel, stále nemusí věšet hlavu, neb dopotvrzování dosud probíhají a někteří z předchozích interpretů se do line-upu ještě dostanou. Seznam odpadnuvších, kterým plány léta 2021 kolidovaly s novým termínem Brutalu zveřejníme brzy.
Ještě jednou děkujeme všem fanouškům za ponechání vstupenek z ročníku 2020 a zároveň připomínáme, že oslava našeho 25. výročí se kvůli koronavirovému odsunu rozšířila o další den, takže další nová jména do line-upu festivalu budou nadále přibývat. Jejich oznamování lze očekávat v následujících týdnech. Už teď můžeme říci, že je nač se těšit!
Brutal Assault 2021 proběhne v pěti monstrózních dnech v termínu 10.-14. srpna 2021. Pokud nás chcete jakkoli podpořit, zajistěte si svoji vstupenku co nejdříve. Těšíme se na vás!
Vstupenky https://brutalassault.cz/cs/tickets
Seznam dosud potvrzených kapel:
1914 – ABBATH – THE AGONIST – ALCEST – PHILIP H. ANSELMO & THE ILLEGALS – ARCTURUS – AS I LAY DYING – ASPHYX – ATARI TEENAGE RIOT – AUTHOR & PUNISHER – BAEST – BELL WITCH – BENIGHTED – BEYOND CREATION – BLOOD INCANTATION – BLOODBATH – BUTCHER BABIES – CATTLE DECAPITATION – CRADLE OF FILTH – DARK FUNERAL – DARKEST HOUR – DENIAL OF GOD – DESPISED ICON – DEVIN TOWNSEND – DRACONIS INFERNUM – EVOKEN - EXCREMENTORY GRINDFUCKERS – EXHORDER – EXHUMED – FLESHGOD APOCALYPSE – FRONT LINE ASSEMBLY – FRONTIERER – FUELED BY FIRE – GAAHLS WYRD – GATECREEPER – GOD MOTHER – HAVOK – HENTAI CORPORATION – IMPERIAL TRIUMPHANT – KATATONIA – LEPROUS – LIFE OF AGONY – LOST SOCIETY – M.O.D. – MALEVOLENCE – MASS INFECTION – MAYHEM – ME AND THAT MAN – MELT-BANANA – MERCYFUL FATE – MUNICIPAL WASTE – MYRKUR – MYSTICUM – NAILED TO OBSCURITY – NECROPHOBIC – NECROT – NOCTURNUS AD – OTTONE PESANTE – PARADISE LOST – PENSEÉS NOCTURNES – PENTAGRAM – PSYCROPTIC – PSYKUP – RAZOR – RINGS OF SATURN – SACRED REICH – SHADOW OF INTENT – SIGH – SLAGMAUR – SOEN – SOREPTION – STATIC X – STRIGOI – SUFFOCATION – TERROR – TOXIC HOLOCAUST – UADA – VALKYRJA – VENOM – VITRIOL – VOICES – VOLA – WHILE SHE SLEEPS – WOLVES IN THE THRONE ROOM

10.-14. srpna 2021 | pevnost Josefov 
5 dnů – 5 pódií – 150 kapel - horor kino – výstavy

[před týdnem]

POVODÍ OHŘE

"Příběh Povodí Ohře pokračuje albem Dva trámy na kříž
Album navazuje na tři roky starý eponymní debut a vyjde 6. listopadu pod hlavičkou labelu Naše desky. Kapela nahrávku ohlašuje singlem Stará zem a videoklipem v režii Tomáše Bláhy.
Za ty tři léta od vydání debutu se výkřik „Povodí Ohře!“ zapsal do paměti všech, kdo zažili některý z pověstně energických koncertů, ale i těch, kteří podlehli vábení nahrávky. Eponymní prvotina se dočkala nominací na ceny Apollo, Anděl i Vinyla, přičemž poslední jmenovanou i získala. Berličku „nové kapely lidí z Esgmeq, Esazlesa a Climatizado“ už Povodí Ohře naštěstí nepotřebují. Tenhle příběh si zaslouží být vyslechnut bez zbytečných přirovnání.
Povodí Ohře navazují tam, kde minule skončili. Tedy v místech s fatalistickým nádechem, v místech, kde pravděpodobně už nečeká mnoho dobrého – ale kapele se tam daří dolovat nesmírnou energii. Ještě více než desperátským country tak jejich hudba smrdí osudovostí. Dva trámy na kříž je navíc přiznaně koncepční album. „Je o příhraniční spolupráci, obdělávání země a zápase křesťanů s dobovou totalitou pod uměleckým vedením básníka Zdeňka Rotrekla, zasazené do krajiny Povodí Ohře,“ říká k desce textař a zpěvák Sisi.
Když na desce Sisi deklamuje, že „Cesty páně jsou nevyzpytatelný,“ nabízí se otázka, proč se tedy musíme pořád jen topit v mizérii. A proč se tak zle nevyplácí spoléhat na zdánlivé limity utrpení a falešně uklidňující rčení o tom, že jakmile se dostaneme na dno, můžeme už jen stoupat vzhůru. Proč by nevyhnutelnému osudu mělo záležet na lidech? A jak je možné, že silné balady i svižné skladby, které odráží usazenost kraje v dávných křivdách, disponují až kontrastní energií?
Ve světě nových příběhů Povodí Ohře platí spíše okřídlený dylanovský povzdech, totiž že když už si myslíte, že jste ztratili všechno, uvědomíte si, jak moc jste naivní. Přesto ony vykořeněné pohraniční balady, odrážející nemožnost smíření a cynické výkřiky na věčné téma, jak vás i vytoužené rodinné štěstí může zničit, disponují temně protikladným nábojem. Že by se ta mrcha naděje přece jen někde schovávala? A proč ne právě v poeticky zdecimovaném kraji kolem povodí řeky Ohře?
„Skladatel Heinrich Marschner a další věnovali tomuto kraji převážnou část svého tvůrčího života. Přece to nedám někam ke Svratce, o které vím hovno!“, říká lakonicky Sisi. Hledání sebe sama pokračuje a mrtví předkové se na naše pachtění usmívají ze svých Bohem zapomenutých hrobů. To proto, že už ví, jak směšně prostá může být odpověď na naše věčné snažení.
Dva trámy na kříž od Povodí Ohře vyjdou 6. 11. 2020 na barevném i černém vinylu v gatefold obalu a také na CD. Předprodej desek i merche bude spuštěn přes eshop Magick Disk Musick v první polovině října.
Bandcamp: https://povodiohre.bandcamp.com/

Instagram: https://www.instagram.com/povodi_ohre/

Stará zem, YouTube: http://bit.ly/starazem

eshop: https://www.madmusick.cz/online_store/

kontakt pro média: Viktor Palák | 777 87 25 25 | viktor.palak@gmail.com

autorka promo fotografií: Mária Karĺaková (nepublikované fotografie na vyžádání)"

[před týdnem]