NOVINKY

TORTHARRY

"slaví 20 let!

Metalová skupina Tortharry z Červeného Kostelce a Hronova oslavila letos 20 výročí vzniku. V rámci death metalu je to ojedinělý úkaz. Hlavní oslava se odehraje na Zděřině u Police nad Metují 10. prosince 2011, kde s jubilanty zahrají kapely Debustrol, N.V.Ú.,  Ganka a Nanovor.

Prehistorie

Kapela Tortharry vznikla v srpnu 1991. Bubeník Miloslav Jirman a basista Martin Vacek spolu hráli od roku 1984 ve skupině Imago a od podzimu 1988 s kytaristou Jaroslavem Rubešem a Karlem Stehlíkem i v kapele Executor. První nahrávka Tortharry vznikla v září 1991. Jmenovala se „Mezi nebem a peklem“ a balancovala mezi thrash a death metalem. V lednu 1992 nastoupil do Tortharry kytarista Daniel Pavlík výměnou za Karla a sestava byla kompletní. Následují dema „Flames of Eternity“ (1992) a „Incriminated“ (1993), která lze označit za death metal. O texty a management kapely se v té době staral Aleš Janečka.

První volné myšlenky

V roce 1993 se manažerem Tortharry stává Luboš Gorgan, který kluky provází až dodnes. V létě 1994 skupina natáčí debutové CD „When the Memories Are Free“ v hradeckém studiu Past. O vokály se poprvé dělí Martin s Danem. Na této desce se objevují texty talentovaného textaře Štefana Ležoviče, jehož slova kapelu vedou do dnešních dní.
Druhé CD vzniká pod taktovkou Miloše „Dodo“ Doležala ve studiu Hacienda v jihočeské Žirovnici a vychází v roce 1997 pod názvem „Book of Dreams“. O dva roky později se na trh dostává album „Unseen“. Na druhé a třetí desce kapela prezentuje vybroušený metal plný sólových partů a kudrlinek. Čtvrtou řadovou desku „White“, která vyšla v listopadu 2003, nahráli ji dva bubeníci Miloš Meier (nyní Michal Pavlíček trio, Kamil Střihavka and Leaders, NOID a mnoho dalších) a Roman Lomtadze (nyní USA). Juanovi to neumožnilo pracovní vytížení. „Bílé“ CD je pro posluchače asi nejtěžším oříškem. Nejde o typickou nahrávku „kovu smrti“, přináší řadu výpadů a technicky náročných postupů.

Personální změny

V září 2004 odchází Jaroslav Rubeš, kterého v prosinci nahrazuje kytarista Martin Hrubý. Ten rozšiřuje počet vokalistů na tři. Po rok a půl trvající pauze se kapela opět probouzí k životu na jaře 2006. Za bicí artilérii usedá mladý bubeník Jiří Rosa. Deska „Reborn“ (Znovuzrození) vychází v listopadu téhož roku. S texty Ležovičovi „vypomohla“ Lucie Lukačovičová. Album je hodně tvrdé, místy koketuje až s grind corem.
O dva roky později vychází šesté album „Round Table Of Suicide“. Dvanáct songů nese pouze čísla případů, které popisují způsoby sebevražd. Tortharry se vrací ke svým kořenům a technický death metal pilují k dokonalosti. V listopadu 2010 vychází zatím poslední deska „Beneath“. Příští rok by ji mělo doprovodit výroční DVD.

Koncertní aktivity

Kapela celých dvacet let koncertuje po celé České republice (nyní cca 700 koncertů). Kapela byla několikrát na rozhovorech v televizi, ať už ČT2 (Noc s Andělem), tak i na hudební stanici Óčko (kde stále běží jejich videoklipy, kterých má kapela 5). Účastnila se největších českých  festivalů, jakými jsou Brutal Assault, Noc plná hvězd nebo Basinfirefest. Od roku 2009 Tortharry s přáteli pořádají „vlastní“ festival Czech Death Fest. Úspěchy kapela sklízí i v zahraničí. Hrála v Portugalsku, Německu, Rakousku, Polsku, na Slovensku, v Holandsku, Maďarsku, Srbsku, Švýcarsku, Litvě a Lotyšsku. Za mezník v životě kapely je považováno turné po Brazílii v roce 2007 s kapelami Belphegor a Gorgoroth. Do Jižní Ameriky se vrátí kluci nejspíš v září 2012.

Tortharry hrály na jednom pódiu s předními světovými kapelami hrajícími death metal a jeho další odnože. K nezapomenutelným společným koncertům je třeba zařadit vystoupení s Death, Derrickem Greenem (Sepultura), Grave, Pestilence, Sinister, Vader nebo třeba Behemoth.

Další informace jsou na webových profilech kapely na
http://ww.tortharry.com
http://bandzone.cz/tortharry
http://www.myspace.com/tortharry
Facebook (Tortharry)"

RIP

Zveřejněno: Sobota, 5. listopadu 2011

Poslední novinky související s TORTHARRY

TORTHARRY - "Tortharry představí novou desku v pražském Black Psu Stálice domácí death metalové scény Tortharry přichází s desátou řadovou deskou Altars of Ignorance a zároveň slaví 30 let fungování kapely! ... [15.9.2021]
TORTHARRY - Desátý zářez od Tortharry! Nová řadovka Altars of Ignorance je venkuModerní zvuk, ryzí death metal, maximální nasazení… Tuzemští Tortharry se po třech letech hlásí s novou řadovkou Altars of Ignorance. ... [14.6.2021]
TORTHARRY - vydají u příležitosti oslav třiceti let fungování nové album "Altars Of Ignorance" (MetalGate). ... [27.5.2021]
TORTHARRY - vydávají dnes své deváté studiové album „Sinister Species“ (Metalgate). ... [20.1.2018]
TORTHARRY - Hledá kytaristu. Koncem tohoto roku odchází z TORTHARRY kytarista Martin Hrubý "Máca". ... [20.5.2011]


Vyhledat TORTHARRY na webu Metalopolis