SHOUTBOX

DEATH REICH - Disharmony

Zkušení vlci (ex-členové GRIEF OF EMERALD, SACRAMENTUM nebo DECAMERON) na stará kolena vycenili zuby. A to pořádně. DEATH REICH servírují tučnou porci natlakovaného, agresivního, obhroublého a suverénně zahraného old school death metalu. Půlhodinka ve společnosti Švédů uteče jako voda.

Reaper | včera

AFSKY - Om Hundrede Ar

Vrchní dodavatel husí kůže, Ole Pedersen Luk, opět doručuje. Šest skladeb a v každé hned několik strhujících momentů, přesně takových, které dělají z dobrých desek ty výjimečné. Nečekejte, že Ole ihned ukáže všechny karty, nutno trpělivě hledat pod stolem, v rukávech či skryté náprsní kapse.

Reaper | před 2 dny

ENSLAVED - Heimdal

Přes třicet roků na scéně, 16 nadprůměrných desek. Letos jak? Samozřejmě velmi dobře, ale ke špici diskografie chybí silné hity. Na každé desce nějaké jsou, teď mi v uchu nechce uvíznout nic. Možná "Forest Dweller". A to je na ENSLAVED málo, což?

Shnoff | Pátek, 17. března 2023

DAISY JONES & THE SIX

Tak na takovýto retroseriál z hudebního prostředí jsem čekal! To, co mi například nedokázal plně nabídnout "Vinyl", dostávám v této story o fiktivní kapele ze 70. let plnými doušky. Výborná atmosféra, skvělí herci a povedený původní soundtrack.Překvapení!

Dalas | Pátek, 17. března 2023

ENISUM - Forgotten Mountains

V případě, že na udičku nastražíte návnadu v podobě výpravného atmo black metalu s melancholickým vibem, dost často po ní kapr Reaper skočí. Jednodušší, leč rozmáchlý a chytlavý materiál místy odkazující (zejména první dvě skladby) k SUNKEN v období překrásného eposu „Livslede“. Velmi příjemné.

Reaper | Úterý, 14. března 2023

MAJESTIES - Vast Reaches Unclaimed

Osedlejme stroj času a vyrazme zase jednou na výlet do minulosti! Dobře, ale kam to tentokrát bude? No do Göteborgu přece, tam, kde se hrál ten nejlepší melodický death metal. A o kolik let se máme vrátit, stačí deset nebo patnáct? To je málo, koukej to nastavit rovnou na třicet!

Reaper | Sobota, 11. března 2023

SATANIC WARMASTER - Aamongandr

Kapela, kterou kdysi předcházela kontroverzní ideologická pověst. Hudebně se jedná přímočarý, syrový BM, nicméně zjemněný až nehorázně nakažlivou melodikou. Pokud někdo prohlašuje, že v jednoduchosti je síla, schválně zkontrolujte vyzvánění na jeho mobilu. Má tam nastaveno "Berserk Death", co?

Reaper | Pátek, 10. března 2023

ABLAZE MY SORROW - The Loss Of All Hope

Jedni z průkopníků švédského melodického death metalu oslavili 30 let existence vydáním nového MCD. Jedná se méně konfliktní, standardizovaný materiál, který potěší zejména příznivce pozdějších DARK TRANQUILLITY. Já však raději zůstanu u syrového debutu. To byla zlatá doba, rok 1996.

Reaper | Čtvrtek, 9. března 2023

POLLARD ROW - The All Seeing Eye

Australané ve své post-metalové hudbě využívají pestrou paletu výrazových prostředků. Od řvavé agresivity a djentových riffů přes prog hračičky a slyšitelné inspirace TOOL až k náladovým polohám. Jen vokál jaksi nedrží krok a kazí celkový dojem. Škoda.

Noisy | Sobota, 4. března 2023

INSOMNIUM - Anno 1696

Anno, nebo nne? Kloním se k prvnímu. Finové pokračují ve vysoce kvalitních melodických digestivech, které sice úplně nedrásají duši jako “Shadows”, ale mají dodatečně ostrý dráp na to, aby se k nim člověk rád vracel a navozoval si pocity melancholie.

Marigold | Čtvrtek, 2. března 2023

IGGY POP - Every Loser

Jako by se Iggy vracel ke kořenům, přímočaré retro smrdící punk rockem a nepostrádající energii, kterou by mu mohli závidět o několik dekád mladší kolegové. Překvapivě mě tahle deska vážně baví. A to jsem již hodně jeho předchozích alb odzíval.

Noisy | Středa, 1. března 2023

VVILDERNESS - Path

Post-black metalová náladovka z Uher potěšila i na čtvrtý pokus. „Path“ je v diskografii VVILDERNESS asi nejrozvážnější a současně i nejvíce intimní položkou. A komu by se kromě mé maličkosti mohla líbit? Třeba všem příznivcům ALCEST nebo klidnějších poloh VELDES, zejména pak v období "Flameless".

Reaper | Úterý, 28. února 2023

SEE YOU NEXT TUESDAY - Distractions

Návrat po patnácti letech. Disonantní grindcoreové komando z Michiganu se hlásí s novou deskou, sbírá střepy z mathcoreové vlny a lepí je dohromady s hromadou zvukových glitchů ve stylu FRONTIER.

RIP | Úterý, 28. února 2023

TWILIGHT FORCE - At The Heart Of Wintervale

Pro skalní fanoušky dramatického cinkání zvonečků v hřejivém speed metalu zcela určitě signál k pohotovosti, pro ty méně úchylné solidní porce melodického metalu, byť již standardně obnošeného. Motiv "Dragonborn" je nicméně pecka téměř mozartovská.

Louis | Pondělí, 27. února 2023

KLONE - Meanwhile

Atmosférický prog s napětím, tak nějak bych popsal album "Meanwhile". Většinou lehké tempo, ale o to působivější nálady. Ukolébavky, jež se mění v dunivé výbuchy bolesti. Svérázná hudba, které chybí trocha větší pestrosti.

Noisy | Sobota, 18. února 2023

TITHE - Inverse Rapture

Příznivci Profound Lore by měli zpozornět. TITHE se potápí do hutné death/grindové bažiny, nad níž se vznáší dusivý blackový opar. Tonoucí se však může chytat celé řady stébel, technických i atmosférických, a pokud ani ty nepomohou, TITHE mu hodí záchranný kruh v podobě krásně disonantního skřípění.

Reaper | Pátek, 17. února 2023

JAMBINAI - Apparition

Jihokorejci pokračují ve spanilé jízdě zajímavých nahrávek používajících širokou paletu výrazových prostředků. Kombinace netradiční formy postrocku a korejského folklóru kořeněným velmi specifickými nástroji. Intenzivní hudební výlet s výpravnou exotickou náladovostí.

RIP | Středa, 15. února 2023

INANNA - Void Of Unending Depths

Chilané INANNA sází na inteligentní, technický DM zahalený v progresivním hábitu. Kontrast vzletných melodií a BDM podkladu okamžitě evokuje SARPANITUM. Stejně tak jasné jsou odkazy na DEATH, ATHEIST nebo MORBID ANGEL. Závěrečný epos "Cabo De Hornos" je pak lahůdková záležitost.

Reaper | Pondělí, 13. února 2023

THAUMATURGY - Tenebrous Oblations

Další okultní zaříkávání z hlubin plesnivých slují má na svědomí jednočlenný projekt THAUMATURGY. Tenhle sírou nasáklý death/doom patří do první ligy, k postupu do play-off mu pak schází ještě více monstrózní hloubky a bezbřehého násilí za bicími nástroji. IGNIVOMOUS by mohli poradit jak na to.

Reaper | Neděle, 12. února 2023

IN FLAMES - Foregone

Někde jsem četl, že IN FLAMES se prý hodlají vrátit zpět ke kořenům. No, začátek skoro jako od AT THE GATES… počkat… teda… ale… Anders nám opět začíná ztrápeně pípat a mečet, ocel se kvapem mění v cukrkandl. Poslední třetina alba je až mimořádně nepovedená. Čekání na zázrak, který se znovu nekoná.

Reaper | Pátek, 10. února 2023