SHOUTBOX

BLUT AUS NORD - Hallucinogen

Čistý zvuk, už se nehraje v zamlžené jeskyni, čitelné heavymetalové riffy a sóla, uragán spuštěn výjimečně. Feeling BAN však přetrvává a v kombinaci s popsanými atributy tu máme nesmírně půvabnou desku. Skoro šokující přesto logický úkrok stranou. Paráda!

Shnoff | včera

VANDEN PLAS - The Ghost Xperiment-Awakening

Němci dál razí svůj progresivní metal, který kdysi skumprdum obšlehli od DREAM THEATER. Pokud se vám však stýská po klasických DT, můžete být na správné adrese. A je pravda, že třeba "The Phantoms..." nebo "Three Ghosts" se ve zmíněné šabloně povedly...

Darkmoor | včera

BORKNAGAR – True North

Začátek podzimu oblažilo scénu novými leč nevýraznými počiny vícero známých jmen. BORKNAGAR se se svým přelouhovaným čajem přidali. Jediným osvěžením je zasněná „Voices“, jinak bída a slabota. Občas to rve uši jako herecký projev Jaromíra Soukupa.

Shnoff | před 6 dny

TOMB MOLD - Planetary Clairvoyance

Jedna z nejlepších death metalových plesnivostí z poslední doby. Oldschool přístup a řádně hnilobný vokál. Kanada. Potřebujete vědět víc?

RIP | před týdnem

OPETH - In Cauda Venenum

Åkerfeldt pěje jak o život, aranžmá opulentní, brutální atak na prog-rockový trůn... Pár pasáží skvělých, ale jako celek se to poslouchat nedá. Nuda se dostavuje velmi záhy. Dvojí verze desky smrdí samožerstvím a lartpourlartismem. Zklamání dekády.

Shnoff | před týdnem

COILGUNS – Watchwinders

I na novém materiálu přesvědčují, že jsou tím nejlepším, co za poslední dobu vzešlo z THE OCEAN. Chaotická hardcorová špína i mrazivé náladovky. Vše uvěřitelnější a ryzejší. Tohle dítě definitivně přerostlo shrbeného otce.

RIP | Pondělí, 7. října 2019

OPETH - In Cauda Venenum

Až po „Charlatan“ vcelku slušné, ďalej už nejako dochádza energia a album sa mení skôr na filmový soundtrack, aby v závere vytiahol zopár intenzívnych momentov. OPETH v každom prípade zase testujú hranice, čo ešte od nich znesiem.

Arrow | Pondělí, 7. října 2019

GRIDE - Hluboká temná modř

Předchozí sestava kapely za sebou zabouchla dveře nahrávkou, která je po prvních posleších tím nejlepším, co na extrémní scéně poslední dobu vzniklo. Pro novou sestavu bude velmi těžké navázat, protože laťka je proklatě vysoko.

RIP | Pátek, 4. října 2019

ABBATH - Outstrider

Kvalit bezejmenného, téměř tři roky starého debutu novinka norského samorosta zdaleka nedosahuje. Jakoby se vytratila všechna původní lehkost a svěžest, která podle něj pojmenovaný projekt od počátku provázela, a nahradily je těžkopádnost a rutina.

Louis | Čtvrtek, 3. října 2019

GHOSTS OF GLACIERS - The Greatest Burden

Máte rádi instrumentální post-metal, co má flow a hodí vás do zešeřelých nálad? Je na čase vyvolat duchy ledovců. Mrazivá, vtahující, tichem i hlukem pulzující koláž kousavých kytar, snivých melodií a meandrující rytmiky. Něco třeba pro fandy PG.LOST.

Marigold | Úterý, 1. října 2019

BORKNAGAR - True North

Budu v rozporu s kolegou Arrowem. Lepší harmonie jsem od BORKNAGAR neslyšel už roky. I když je deska poněkud nevyrovnaná a ve druhé polovině poněkud vadne, ta první a nádherná polofolkárna "Voices" v závěru lahodí mému severskému (d)uchu.

Marigold | Úterý, 1. října 2019

XIII. STOLETÍ - Frankenstein

Nenápadně se vynořivší novinka diskografie jihlavských gotiků nenese punc řádného studiového alba, nýbrž kompilace singlů s dvěma čerstvými skladbami, z nichž jedna dala celé nahrávce název. Máte-li tvorbu XIII. STOLETÍ v oblibě, nemůžete sáhnout vedle.

Louis | Úterý, 1. října 2019

BORKNAGAR - True North

Nejako mi to nepíše ... okresanie zostavy prineslo skôr materiál dajúci sa označiť za nevýrazný vo veľakrát počutých harmóniách pochodujúci po klesajúcej krivke.

Arrow | Pondělí, 30. září 2019

CULT OF LUNA - A Dawn To Fear

Kde jsou nějaké killer riffy (jako „Owlwood“, „Following Betulas“, „Vicarious Redemption“…)? Nejsou, neslyším. Cítím se zklamán, podveden a kdybych neměl promáč z Nuclear Blastu, i okraden. To je ta umělecká imploze i bez latiny, jak říká kolega Thorn?

Shnoff | Čtvrtek, 26. září 2019

EXHORDER - Mourn the Southern Skies

Máme tady další kapelu, vydávající desku po dlouhých (v tomto případě 27) letech a pokoušející se vzkřísit zašlé vzpomínky. Její old school thrash šlape výborně, nezavádí žádné tydlety novoty a moc toho nechce ani po svých posluchačích. Spokojenost.

Dalas | Čtvrtek, 26. září 2019

OPETH - In Cauda Venenum

Přichází v anglické i švédské verzi. Po prvním poslechu je ještě trochu brzo na nějaké definitivní soudy, ale zdá se, že tohle nebude deska, která by vás (pokud tvorbu OPETH sledujete pravidelněji) mohla překvapit něčím neočekaným nebo neslyšeným.

Darkmoor | Středa, 25. září 2019

CULT OF LUNA - A Dawn To Fear

První dojmy neochvějně hlásí velký návrat švédské postmetalové veličiny. Nudná kooperace s divoženkou Julií Christmas je zapomenuta a já si můžu oddechnout, že jedna z kapel mého "mládí" má stále dost palivových článků!

Dalas | Úterý, 24. září 2019

THE NUMBER TWELVE LOOKS LIKE YOU - Wild Gods

Po deseti letech ticha deska. Kapela, která patřila od roku 2003 a k tomu nejoriginálnějšímu, co přinesla mathcorová vlna předkládá kolekci, která neposedně přeskakuje žánry a ani v nejmenším si v ničem nezadá s minulými deskami. Návrat, který má smysl.

RIP | Sobota, 21. září 2019

NIGHTFELL - A Sanity Deranged

Tenhle bonmot není můj, ale je tak přesný, že ho pro účely shoutu ukradnu. Tahle oregonská kapela zní jako BOLT THROWER, který náhle upadl do těžké deprese. A to je, prosím, míněno jako kompliment! Těžká, dusná, monstrózní zeď valivého zoufalství.

Marigold | Čtvrtek, 19. září 2019

ZAKAZ - Unbroken

Čtyřiadvacetiletý mladík Kristján Jóhann Júlíusson, který je mozkem islandské kapely ZAKAZ v minulém měsíci zveřejnil aktuální otisk svého epického black metalu a ač jde jen o demo, rozhodně jej lze doporučit k toulkách po domácích hvozdech a houbaření.

RIP | Neděle, 15. září 2019