SHOUTBOX

CANDY - Heaven Is Here

Devastující exploze špinavé bomby u hranice hardcore, metalu a industriálu. Od lezavosti a noisové nepříjemnosti FULL OF HELL až po přímočaré riffy odkazující někam k POWER TRIP, jejichž producent Arthur Rizk se na této desce podílel.

RIP | 3 hodiny

LURID - Fire Spell

Solidní debut. LURID vsadili na BM s melodickým vkladem a rozhodně neudělali zle. Užijeme si vokální variability (nad krákoráním překvapivě převažuje growling) a v některých skladbách objevíme skutečně líbivé melodické linky. Příjemně strávená půlhodinka nad lekcí základního BM tremolo pickingu.

Reaper | před 4 dny

ORIGIN - Chaosmos

Obří Papinův hrnec těsně před explozí. I letošní lámání rytmů v podání ORIGIN ohromně baví. Nicméně ještě před tím, než se "Chaosmos" vybarví, je třeba investovat pár bolestivých poslechů. Neodolatelně pestrá tech/death kolekce, jež se nebojí i mimožánrových výletů (viz blackovější "Cullscape").

Reaper | před 4 dny

SOREPTION - Jord

Mistři tech/death metalového řemesla ze Sundsvallu doručují další pamlsek. Milovníci ranných DECAPITATED, NECROPHAGIST a lehce i SPAWN OF POSSESSION musí zpozornět. Pokud někdo umí dávkovat tlak, technickou komplikovanost, groove a ještě při tom myslet na songwriting, jsou to SOREPTION.

Reaper | před 4 dny

HEAVING EARTH - Darkness Of God

Tady vůbec není o čem. Dlouholetá jednička domácího death metalového pelotonu předvádí ukázkové řemeslo. Temný stín IMMOLATION nám trochu vybledl (ale stále je cítit), naopak přibyly disonantní záseky made in GORGUTS. Suverénní, technicky ohromně vyspělá a do detailu dotažená kolekce.

Reaper | před 5 dny

THEURGIA - Virtue

Už obal téhle desky poměrně jasně napověděl, odkud vítr vane. Projekt z exotické Venezuely sází na black/death metal, přičemž jasně odkazuje jak k DEATHSPELL OMEGA, tak i k polské temnotě typu HATE nebo BEHEMOTH. "Virtue" není bůhvíjak originální deskou, nicméně poslouchá se znamenitě.

Reaper | před 5 dny

SANDONORICO - Nová ZeMě

O čerstvém debutu pražských symfo-metaliků není možná mimo zasvěcené kruhy příliš slyšet, ale to se rozhodně změní. Jestli totiž zdejší symfo scéna potřebuje nějakou tu čerstvou krev, co jen do zblbnutí neopakuje zajeté scénáře, jsou to právě SANDONORICO.

Louis | před 6 dny

BASINFIREFEST 2022

Dnes se začíná psát nová historie znovuvzkříšeného někdejšího převážně metalového festivalu na jižním Plzeňsku. A že za tím stojí také profesionálové z Obscure Promotion (jinak samozřejmě Brutal Assault), lze nejspíš očekávat skvělé festivalové zážitky.

Louis | před 6 dny

ORIGIN - Chaosmos

Na to, že je to technický death metalový nálet se vším všudy je tu překvapivě velké množství fakt hitových momentů, které jsem si zamiloval. Překvapivě různorodá a mnohdy i chytlavá deska, která ale neuhne z brutální cesty. Rozhodně špička jejich diskografie.

RIP | Pátek, 17. června 2022

FINSMOONTH - Affliction

Melodický black metal dvojí tváře. Jednu chvíli ukazuje ostré ostny, vzápětí však v melancholické náruči konejší svého posluchače hebkou rukou nostalgie. A to tak hebkou, že mi vytanou na mysli švédští post-blackoví bolestíni TOGETHER TO THE STARS. Při čtvrté a poslední skladbě naskakuje husí kůže.

Reaper | Středa, 15. června 2022

UFOMAMMUT - Fenice

Dvanáctá deska italských vládců hlukové hrubozrnné bažiny. Základ se nemění, ale začínají z něj vyrůstat nové šlahouny, které prozkoumávají prostor, který byl doteď neprobádaný. Na desce tak najdete oťukávání UFOMAMMUT s různými postžánry i spacerockem. Stylově nejotevřenější deska kapely.

RIP | Středa, 15. června 2022

KVAEN - The Great Below

Blacková kometa KVAEN míří i tentokrát zatraceně vysoko. Hlavní principál Jakob Björnfot si přizval celou řadu zajímavých hostů a stvořil vysoce komplexní a propracované album. Příznivci staré švédské školy musí jásat, neb tento projekt krásně navazuje jen na ty nejlepší devadesátkové tradice.

Reaper | Pondělí, 13. června 2022

GHOST IN THE WILD – Seasons

Projekt brooklynského nadšence Chaomina Tanga ve mně vzbuzuje ryzí nostalgii. 12 skladeb by mělo tematizovat 12 měsíců v roce. U mě ale celé album funguje jako výborné retro, oživující samohrajkové synthpopové elementy stařičkých RPG her lehce mázlých nějakým romantickým newage a postrokem. Boží!

RIP | Pátek, 10. června 2022

NOCTURNAL DEPRESSION - When My Time Has Come

NOCTURNAL DEPRESSION jsou staří DSBM kozáci. Věší se na stromy, podřezávají si žíly i požívají prudký jed bezmála 20 let. A občas také zajdou do studia a vyplodí nějakou tu písničku. Ne pokaždé to je sláva. Nicméně letošní EP zlé není, příjemný materiál s nostalgickým pohlazením WOODS OF DESOLATION.

Reaper | Čtvrtek, 9. června 2022

LITOSTH - Farther From The Sun

Překvapení slyší na jméno LITOSTH. Objev vynořivší se z hlubin brazilského pralesa má všechny předpoklady získat si srdce poměrně širokého spektra posluchačů. Epické, košaté a velmi dobře poslouchatelné (viz titulní hitovka). Příznivci melodic BM, ale i DARK TRANQUILLITY musí zpozornět.

Reaper | Čtvrtek, 9. června 2022

NYOS - Celebration

Finský hravý odlehčený relax čítající jen bicí a kytaru. Už pět nahrávek uplynulo od jejich prvotiny nazvané Vltava. Novinka pracuje s kytarovými loopy a vrstvením linek s mathrockovou vynalézavostí v rytmech i kytarových efektech, které mě nepřestávají překvapovat.

RIP | Čtvrtek, 9. června 2022

ARTIFICIAL BRAIN - Artificial Brain

řetí a rozhodně nejlepší deska technicky orientovaného death metalového nátěru z Long Islandu, který k sobě váže i prvky blacku a disonance. Kapela lidí, kteří se motali kolem MYRKUR, ABBATH, REVOCATION nebo PYREXIA. Hledáš v rámci deathu zajímavosti? Tak tady prosím.

RIP | Středa, 8. června 2022

BLUT AUS NORD - Disharmonium - Undreamable Abysses

Samozřejmě výborné, ale pro koho? Já se nemohu ubránit oxymoronickému povzdechu, že jsem zároveň zklamán tím zbytečným návratem k jeskynnímu kvílení "Morta" či "Odinista", který po famózní prosvětlené riffovačce "Hallucinogen" vnímám poněkud úkorně.

Shnoff | Úterý, 7. června 2022

DARKHER - The Buried Storm

Omamná čarodějná hudba stojící žánrově na mlhavých hranicích doomu, ambientu a velmi temného folku. Jakoby SÓLSTAFIR narazili do JARBOE a CHELSEA WOLFE. Transcendentální meditace uprostřed melancholických pustin.

RIP | Úterý, 7. června 2022

DEF LEPPARD - Diamond Star Halos

Je asi pochopitelné, že se zasloužilé kapely touží vrátit do dob, kdy se jim dařilo nejvíc. Novinka DL tak pokukuje ke všem těm "Hysteriím", občas se mihne příjemný hitík onu dobu upomínající, celek je ale spíše trochu letargická vzpomínka pro pamětníky.

Darkmoor | Čtvrtek, 2. června 2022