SHOUTBOX

PARADISE LOST, KATATONIA

Novinky od oboch stálic metalovej scény ma nepresvedčili prekvapivo rovnakým spôsobom. Oba albumy sú mdlé a bezvýrazné rozplývajúce sa v bezcieľných motívoch. Je to snáď odraz stareckého pesimizmu, ktorý na mňa tieto diela projektujú?

Arrow | před 2 dny

CALIGULA'S HORSE - Rise Radiant

Opět strašně příjemná deska nejlepších progerů současnosti, ale zatne se tak hluboko jako geniální "In Contact"? Tak tady zůstávám jemně skeptický. Navzdory podmanivosti mi struktura desky nepřijde zdaleka tak dramatická a vtahující. Plyne, ale nevyšumí?

Marigold | před 2 dny

BLACK CURSE - Endless Wound

Texaská death metalová černota level: Apokalypsa. V sestavě členové BLOOD INCANTATION, PRIMITIVE MAN nebo SPECTRAL VOICE. Vyhlazovací instrumentální stroj s vokálem evokující otevřený kanál nasávající hnilobu řeky Styx.

RIP | před 3 dny

AFSKY - Ofte jeg drommer mig dod

Druhé album, jeden člověk, severská zima. Ole Pedersen Luk je fanouškem dřevního black metalu, jeho cit pro melodie, atmosféru, zvuk kytar ve středních výškách i strohost bicích mě odvádí hluboko do lůna černého kovu a vždy překvapuje, jaká krása se v jednoduchosti skrývá.

RIP | před 5 dny

BEHOLD...THE ARCTOPUS - Hapeleptic Overtrove

Krátká ochutnávka z desky, která vyjde za pár týdnů dává naději, že techničtí šílenci z New Yorku nepolevili ani o píď. I z toho mála je zřejmé, že máme před sebou rytmický zámotek plný uzlů, netradičních perkusních zvuků a warr guitarových výjezdů. Těším se moc.

RIP | před 5 dny

HORN – Mohngang

Německý pagan metal, co se nebojí myslivecké polky a poměrně rozverně se prochází mezi folkem, BM a melodickými hymnami? Ale jo, tady to máme všechno pohromadě a sedí to jak knödl do vanilkového sósu. Něco zádumčivosti, něco trdlování. Žádné hajlování.

Marigold | před týdnem

DAN BÁRTA & ILLUSTRATOSPHERE - Kráska a zvířený prach

Po sedmi letech vydávají Bárta a spol. novou nahrávku, která svou vstřícností navazuje na předchozí "Maratoniku", je však ještě o stupínek slabší. Ono, když je (s výjimkou skvělé "Jejich déšť") nejsilnější skladbou remake "Oblak dobra", není to úplně OK.

Darkmoor | před týdnem

PACINO - Hlad (SF Mini Benefit)

Trojka z Orlové na benefiční nahrávce pro olomoucký DIY svatostánek SF Mini překvapuje umírněnou polohou, líným tempem i tím, že tu znějí jako americká indie kytarovka z devadesátek. Snadno rozpoznatelný emoční náboj však zůstává neměnný a to je dobře.

RIP | Čtvrtek, 21. května 2020

KAAR & MURDER INC. - split

Na počátku měsíce vyšlo splitko dvou domácích thrash závodníků a po prvních posleších začínám mít radost, že LAHAR mají pod sebou generaci následovníků, kteří dokáží pozvednout tuzemské zástavy cechu se stejnou nesmlouvavostí. Tak snad jen ještě trochu dopilovat texty.

RIP | Čtvrtek, 21. května 2020

BENIGHTED - Obscene Repressed

Francouzi opět předkládají rychlou vyhlazující moderní death metalovou obscénní smršť té nejvyšší jakosti. Tradičně se spoustou hostů jakými jsou Jamey Jasta z HATEBREED nebo Karsten Jäger z DISBELIEF. Soupiska odloženého Obscene Extreme se bude muset doplnit o nějaká další jména.

RIP | Čtvrtek, 21. května 2020

MY DYING BRIDE - The Ghost Of Orion

Kapela, která brzo oslaví tři křížky na hrbu předkládá na novince melancholický doom metal v klasickém stylu a musím uznat, že něco takového mi už dlouho chybělo. Ačkoliv se devadesátky už nikdy nevrátí, toto je velmi milé ohlédnutí do minulosti od velmistrů svého řemesla.

RIP | Úterý, 19. května 2020

LEECHED - To Dull The Blades Of Your Abuse

Takto mohli znít CODE ORANGE, kdyby nesešli z cesty. Rezavá střepina na pomezí brutálního noise hardcoru, powerviolence a grindcore. Deska těžká, zlá a špinavá, v daném žánru jsem letos zatím neslyšel lepší v dané kategorii. Bod navíc za koncepční vizuál desek.

RIP | Úterý, 19. května 2020

CALIGULA'S HORSE - Rise Radiant

Australané mají v progových kruzích dobré jméno nejen za minulou nahrávku "In Contact". Na novince si nejsem úplně jist zvukovým balením (především bicích nástrojů), ale obsahově to vypadá znovu velice dobře.

Darkmoor | Pondělí, 18. května 2020

EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN - Alles In Allem

"Sedem skrutiek/Ma drží pokope/Raz ich všetky vyskrutkujem/Všetko znovu poskladám/A abecedu premiešam/Z mora všetkých možností/Navrhnem nové ja". Dámi a páni, Blixa a spol. sú späť. A cez chladný povrch kovových nástrojov stále preniká človečie teplo.

Thorn | Sobota, 16. května 2020

PARADISE LOST - Obsidian

Obsidian Icon? Tahle kapela šla celou kariéru dopředu jen proto, aby se vždycky měla kam vracet. Po překvapivě agresivním a relevantním death doomovém předchůdci tam Miltonovci prdli zpátečku a couvají do 90. let ke svému gothic metalovému já. Štymuje.

Marigold | Pátek, 15. května 2020

SHAMPOON KILLER – Mankind Depravity

Zatím nejlepší domácí death metalová deska. Sbírka veteránů scény pět let po debutovém zářezu nakopává zadky nekompromisním skvěle zvládnutým řemeslem a také ostrým vymezením se proti dnešnímu světu. Kolega Martin Lukáč by měl řádně nabrousit tužku na recenzi.

RIP | Pátek, 15. května 2020

...AND OCEANS - Cosmic World Mother

Časy, kdy …AND OCEANS prohlašovali, že inteligence je sexy, jsou dávno pryč. Naštěstí. Po osmnácti letech se Finové probrali z industriálně-elektronické kocoviny a začali hrát to, co jim šlo nejlépe, tedy atmo/symfonický BM. Naštěstí. „Cosmic World Mother“ je nečekaná a až překvapivě zábavná deska.

Reaper | Čtvrtek, 14. května 2020

BOOST - 2050

Přikládám další polínko z domácí scény. Plzeňská továrna na hardcorové riffování vypustila do světa dvouskladbový single, který je poklonou starým devadesátkovým modlám. Radost. Mladá krev zavrtaná do starých kapel s ostrým metalovým zvukem od Honzy Kapáka z Hellsoundu.

RIP | Středa, 13. května 2020

NAGLFAR - Cerecloth

Osm let tvůrčího odpočinku NAGLFAR jednoznačně prospělo. Živoucí true black/death metalová ikona napravila rozpačitý dojem v podobě předešlého záznamu „Téras“ a přišla s reprezentativním pokračovatelem „Harvest“, tedy konečně více diversifikovanou a kompozičně pestřejší deskou.

Reaper | Úterý, 12. května 2020

GREEN CARNATION - Leaves Of Yesteryear

V tom nejlepším světle slova smyslu stařecké rockové muzicírování, které mě chytá na první dobrou. Jakoby těch 15 let od minulé řadovky ani nebylo. Plynule se totiž navazuje na rok 2005 a já si ke spokojenému poslechu nalévám nějaké dobré pití!

Dalas | Úterý, 12. května 2020