Sobota
21.4.2018
Noční verze
 id
 heslo

EQUIRHODONT
Equirhodont Grandiose Magus (2003)
Black Crystal (2004)

MOONSPELL
Serpent Angel (demo) (1992)
Anno Satanae (demo) (1992)
Goat On Fire (vinyl single) (1993)
Under The Moonspell (mini CD) (1994)
Wolfheart (1995)
Irreligious (1996)
Opium (singl) (1996)
Second Skin (EP) (1997)
Sin/Pecado (1998)
Buterfly Effect (1999)
Darkness and Hope (2001)
Antidote (2003)
Memorial (2006)
Under Satanae (2007)
Night Eternal (2008)
Lusitanian Metal (2008)
Alpha Noir / Omega White (2012)
Extinct (2015)

ROOT
Deep In Hell (demo) (1988)
Reap of Hell (demo) (1988)
War of Rats (demo) (1988)
Messenger of Darkness (demo) (1989)
The Trial (demo) (1989)
Zjevení (1990)
Hell Symphony (1991)
Temple In The Underworld (1992)
Kärgeras (1996)
The Book (2000)
Black Seal (2001)
Madness of the Graves (2003)
Casilda (2006)
Deep In Root (DVD) (2006)
Daemon Viam Invenient (2007)
Heritage Of Satan (2011)

MOONSPELL, ROOT - Plzeň, KD Šeříkova - 8. března 2005

Něco ke třem stovkám fanoušků temné metalové hudby se toho večera v Plzni představily dvě kapely, z nichž každá patří ve svém ranku k absolutní špičce. Brněnská legenda ROOT, která si v průběhu své téměř 20-tileté dráhy vybudovala na tuzemské scéně neotřesitelné postavení mezi metalovými černokněžníky, zároveň v zahraničí stále platí za undergroundový předvoj toho, co právě portugalští MOONSPELL před léty vynesli na zlatý piedestal evropské dark metalové scény.

ROOT - Big BossZhruba v 8 hodin tedy zahájili svůj program tuzemští ROOT. Kapela vedená Big Bossem se toho večera představila v sestavě s novým kytaristou Poisonem, který před nedávnem nahradil dlouholetého strunotepce Blackieho. A právě zvuk kytar byl u ROOT naprosto špičkový. I když rytmická sekce byla také znamenitě nazvučena a skladby díky ní byly výtečně natlakované, právě zvuk kytar považuji u ROOT za zásadní. Holohlavé řeznické komando to do nás intenzivně pralo od první skladby a přesné sekané riffy udávaly barvu celého koncertního setu. Tu a tam se kytarista Ashok zaskvěl nějakým tím krkolomným sólem , ale v podstatě byl koncert postaven na neúnavné riffopalbě. Těžiště celého vystoupení obstaraly skladby z posledních 3-4 alb, tedy od „Kargeras“ po „Madness Of The Graves“. V písni „Salamandra“ si přišel s Big Bossem na podium zazpívat duet i frontman MOONSPELL Fernando Ribeiro. V závěru vystoupení ROOT pak zazněly dokonce i dvě skladby z památného debutu „Zjevení“, přičemž ta první byla věnována Satanovi, zatímco ve druhé, titulní věci alba, jsme se dozvěděli, že „…ráno byli nalezeni manželé již mrtví…“ a sice „…jak zamřeli to už nikdo neví …“ (a Big Boss v textu pokračoval „…kromě mě“ doprovázeje to jidášským smíchem). Asi po hodině tedy ROOT uvolnili podium hlavním hvězdám večera - portugalským MOONSPELL.

MOONSPELLPo krátké pauze, kdy byla bleskově odklizena aparatura předskokanů, se v sále opět setmělo. Vystoupení portugalských vlkodlaků zahájilo tajemné klávesové intro, po kterém se MOONSPELL vřítili vstříc svým fans úvodní skladbou „In And Above Men“, z jejich dosud poslední desky „The Antidote“. Od prvního okamžiku nám MOONSPELL dávali jasně najevo, jaký směr nabrala v posledním období jejich tvorba – byli totiž v průběhu celého koncertu o poznání tvrdší než na deskách. Celý koncertní set se skládal výhradně ze skladeb z prvních dvou ryze metalových alb „Wolfheart“ a „Irreligious“ a zároveň poslední nesmlouvavé černi - „The Antidote“. Klávesák Pedro Paixao zaměnil v několika skladbách keyboardy za doprovodnou kytaru, takže zvuk v určitých momentach doznal ještě o něco větší hustoty. Na rozdíl od ROOT byl však sound MOONSPELL mírně přebuzený, takže Fernandův hlas se v celé té mase občas ztrácel. Druhou skladbou, ve které dav pod pódiem už bezstarostně řádil, byla „From Lowering Skies“, taktéž z alba „The Antidote“. Skladby z této desky nadále pokračovaly, přičemž byly přerušeny jen dvojicí transylvánských hymnů, s nimiž je spjata slavná historie MOONSPELL – a sice energickou „Alma Mater“ a tajemnou na klávesách postavenou „Vampirií“. Základní set pak zakončily dvě stěžejní věci z průlomové dvojky „Irreligious“ a sice „Mephisto“ a monumentální „Full Moon Madness“. Skladbu „Full Moon Madness“ považuji za vrchol celého koncertu, konkrétně pak nádherné kytarové sólo Ricarda Amorima v jejím převalujícím se závěru. V přídavku se dostalo i na hitovku číslo jedna „Opium“, v zápětí následovanou skladbou „Awake“. Po ní ještě ochutnávka z debutového mini „Under The Moonspell“, ve které Fernando vyburcovával už tak značně živý dav pod pódiem. Celý koncert zakončila „Capricorn At Her Feet“, taktéž jako vlastně většina skladeb toho večera z poslední řadovky „The Antidote“. Velmi povedený koncert s atmosférou a masivním zvukem který ukázal kapelu přiklánějící se k tvrdosti. Jedinou slabinu tak vidím v úplné ignoraci mých dvou nejoblíbenějších alb od MOONSPELL a sice „Sin/Pecado“ a „The Butterfly Effect“. Vypadá to tedy, že svěžím experimentům s elektronikou v případě této kapely již odzvonilo. Jejich volba.

Fotografie: Manzeta, převzaty ze serveru www.letmo.net


Stray
Stray

Zveřejněno: 11.3.2005

WWW odkaz:


s kapelou MOONSPELL:

s kapelou ROOT:

s kapelou EQUIRHODONT:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page