Úterý
24.10.2017
Noční verze
 id
 heslo

CROWBAR
Obedience Through Suffering (1991)
Crowbar (1993)
Live + 1 (1994)
Time Heals Nothing (1995)
Broken Glass (1996)
Odd Fellows Rest (1998)
Equilibrium (2000)
Sonic Excess In It's Purest Form (2001)
Life's Blood For The Downtrodden (2005)
Sever The Wicked Hand (2011)

PRO-PAIN
Foul Taste Of Freedom (1992)
The Truth Hurts (1994)
Contents Under Pressure (1996)
Pro-Pain (1998)
Best of Pro-Pain (1998)
Act of God (1999)
Round 6 (2000)
Road Rage Live (2001)
Best Of Pro-Pain: 2001 Edition (2001)
Shreds Of Dignity (2002)
Run For Cover (2003)
Fistful Of Hate (2004)
Prophets Of Doom (2005)
Age of Tyranny - The Tenth Crusade (2007)
No End In Sight (2008)
Absolute Power (2010)

SEPULTURA
Bestial Devastation (1985)
Morbid Visions (1986)
Schizophrenia (1987)
Beneath The Remains (1989)
Arise (1991)
Chaos A.D. (1993)
Roots (1996)
Against (1998)
Nation (2001)
Under A Pale Grey Sky (live) (2002)
Roorback (2003)
Dante XXI (2006)
A-Lex (2009)
Kairos (2011)

SEPULTURA, PRO-PAIN, CROWBAR - Praha, Modrá Vopice - 20. dubna 2010

Koncert „Tří veteránů“, tak můžeme s nadsázkou označit společnou akci CROWBAR, PRO-PAIN a SEPULTURA. Těžko říci, která z kapel přitáhla na pražskou periferii do Modré Vopice nejvíc fanoušků, ale odhadem dorazilo tak 3-4 stovky postaviček, z nichž valná většina měla na hrbu už víc jak 3 křížky. Pořadatelé zariskovali a celou akci pořádali jako Open Air, ale naštěstí se aprílové počasí smilovalo a zajistilo suchý večer.

CROWBARPrvní kapelu, kterou jsem ten večer stihl, byli sludge metaloví CROWBAR z New Orleans. Těžkotonážní, pomalá a hutná hudba vycházející ze srdce hlavní persóny Kirka Windsteina, šéfa a jediného původního člena kapely, měla pořádné grády. Originálně pojatému metalu dominovaly nahlas vytažené kytary, což bylo naprosto v pořádku, neboť hutné a pomalé rify byly krásně čitelné. Kirk Windstein se ukázal v dobré formě i jako zpěvák. Pomalým a táhlým skladbám se vymykala pouze našlápnutá „Burn Your World“(?), ve které se bicí rozběhly trochu rychleji. Kirk Windstein je samorost, sympaticky ponořený do své hudby, o které má jasnou představu a dokáže svoji vizi v pohodě přenést i na publikum. CROWBAR zahráli cca 45 minut, odezva od fanoušků byla veliká a bylo vidět, že jich nemálo přišlo hlavně na tuto svéráznou stoner metalovou kapelu, která přeci jen kvůli vytížení hlavního aktéra v DOWN není tolik aktivní a její koncerty jsou pro fajnšmekry událost.

PRO-PAINPomalé depresivní sludge vzápětí vystřídali zdravě naštvaní PRO-PAIN. Staří harcovníci, kteří si poctivě odjezdili víc jak 15 let nekonečného turné, až se stali se legendou. PRO-PAIN potvrdili, že největší síla hc kapel je v živých vystoupeních. Vůbec se s tím nemazali, hráli jenom živelné a rychlé vypalovačky, s velkou jistotou a přehledem rozhýbali celý kotel a dohnali do něj i vašeho zapisovatele. Set PRO-PAIN uběhl k mé nelibosti až moc rychle, na konci představili novinku z chystaného alba jménem „Destroy The Enemy“, která z předchozích rubanic moc nevybočovala, takže můžeme být v klidu. Ani do budoucna PRO-PAIN z nastaveného kurzu nejspíše neuhnou. Jejich leader Gary Meskil se ukázal jako sympaťák, který se s ničím nepáře, dokáže v klidu vyhecovat publikum a navíc vypadá jako Bruce Willis. Po jeho levici věrný kumpán z mokré čtvrti Tom Klimchuck s jistotou krotil svou sedmistrunnou bestii a sólováním dodával hardcore nátěru techničtější rozměr. Na kapele bylo vidět, že i ona cítí, jak se jí ten večer hrálo parádně a vystoupení bylo i pro ni vyjímečné.

SEPULTURAPapírový headliner večera byli brazilci SEPULTURA a o nich se dá napsat vždy hodně. Vynecháme-li auru posvátnosti, která se tyčí kolem jejich jména, tak v současné době je SEPULTURA hlavně o kytaře A.Kissera. O jeho úžasném, originálním hráčském stylu a charakteristickém zvuku a v druhé řadě o razantních bicích Jeana Dolabelly (ten člověk je neskutečná mlátička), který vcelku v pohodě zastoupí i takového borce, jakým byl předchůdce Igor Cavalera a nejspíš ani není náhoda, že oba hrají podobným stylem.

SEPULTURA hrála průřez 25 let dlouhou kariérou. Zahráli staromilské thrash kvapíky, mj. „Arise“, „Convicted In Life“, „Slaves Of Pain“, dokonce i legendární chlív z alba „Schizophrenia“ jménem „Escape To The Void“, při kterém si všichni ti pamětníci v publiku vrněli blahem a samozřejmě nemohli vynechat ani legendární groove metal hitovky z alb „Chaos A.D.“ a „Roots“. SEPULTURA má v arzenálu takové šlupky jako jsou „Inner Self“, „Territory“, „Attitude“ (ta byla ten večer asi nej), ale i z novější éry „Sepulnation“, „We´ve Lost You“, které mají obrovskou sílu a ta nakonec přeci jen rozhodla ve prospěch těchto neprávem mnohdy odepisovaných divochů. Ti měli (jako headliner obyčejně má) nejlepší zvuk a svůj set nešidili. Zněli velmi tvrdě, rychlé pasáže byly ultra rychlé a ty pomalé hutné seděly jak přibité. Andreas Kisser byl v excelentní formě a tentokráte i jedna kytara stačila s přehledem k vyplnění celého zvuku kapely. Obrovský Derrick Green, který má háro až ke kolenům a vypadá jak bojovník Sarumanovy hordy, byl ten večer v pohodě uvolněný a Paulo Pinto Jr jako vždy nenápadný. SEPULTURA ke konci pozvala na pódium hudebníky z předkapel a společně si zabubnovali improvizovaný freestyle jam a po něm pak zazněla ještě legendární a povinná „Roots“.

Alternativa CROWBAR, energický výplach PRO-PAIN a seriózní metal podpořený hitovkami v podání SEPULTURA se ukázaly jako dokonalá kombinace. Velmi, ale tentokrát opravdu VELMI vydařený koncert.

P.S.: Toho večera v Modré Vopici vystupovaly ještě další před- i po- kapely, které jsem bohužel nesledoval…


Sicky

Zveřejněno: 27.4.2010


s kapelou SEPULTURA:

s kapelou PRO-PAIN:

s kapelou CROWBAR:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page