Čtvrtek
16.8.2018
Noční verze
 id
 heslo
CASTLE
Američtí doomeři hlásí, že deska "Deal Thy Fate" uzře svě ... cely text

DOWNPOUR
je kapelou, ve které působí bývalí anebo současní členové ... cely text

HATE ETERNAL
Poznačte si 26. říjen. To je totiž datum edice nového alb ... cely text

AUGURY
...mají nové video. ... cely text

BRUTAL ASSAULT 2019
První seznam potvrzených kapel:MESHUGGAH, NAPALM D ... cely text

TITANIC
A je to tady!!! Nové album 'Soumrak Titánů' vyjde v pondě ... cely text

ARAKAIN
Jedna z nejoblíbenějších desek Arakainu byla ve své době ... cely text

PYREXIA
Deathmetalová legenda z New Yorku a její nové video! Skla ... cely text

BLACK TUSK
Američtí dřevorubci a jejich nový kousek. Celé album pak ... cely text

ERRA
Metalcorová kapela z amerického Birminghamu má na kontě č ... cely text

CIRCLES
Australská progresivní úderka streamuje třetí skladbu z n ... cely text

CLOUDS
Třetí album těchto doomerů ponese název "Dor" a vyjd ... cely text

INSOMNIUM
...pracují usilovně na novém albu. ... cely text

THE CROWN - Death Is Not Dead
Century Media Records [2014]
50:32

Zúrivcov z Trollhättanu som mal najradšej v časoch, keď si ešte hovorili CROWN OF THORNS, pretože albumy „The Burning“ (1995) a hlavne „Eternal Death“ (1997) boli v rámci švédskeho melodického death metalu svojou vysokou agresivitou a zároveň ponurou atmosférou originálnymi a mocnými dielami. Rovnako vydarený bolo „debut“ THE CROWN, „Hell Is Here“, trochu návrat ku koreňom, tu a tam vplyv odpáleného rockandrollu, ale tá typická divokosť a vášeň tam stále bola. Neskoršia tvorba mi časom začala splývať, systém „čo rok, to album“ nedáva veľký priestor na vývoj, akurát som časom zaznamenal väčší príklon k starému besnému thrash metalu.

Po niekoľkoročnej odmlke sa THE CROWN v roku 2010 vrátili s albumom „Doomsday King“, ktorý retrospektívne a hlavne po porovnaní s aktuálnou novinkou hodnotím ako vydarený návrat do obdobia medzi „Eternal Death“ a „Hell Is Here“, má to dobré melódie, zároveň solídny ťah a v prvom rade si kapela stále drží typický ksicht. Skrátka nahrávka, ktorá potrebovala poriadne napočúvanie a aj pamätníka, potom tie súvislosti doklapli a výsledný verdikt mohol byť „v rámci klasickej podoby tohto žánru stále veľmi dobrá práca, tak za 7,5/10 v pohode.“

Novinka z januára tohto roku sľubovala veľa, aj vďaka návratu pôvodného vokalistu, nakoniec však ani veľmi nie je čo oslavovať. Album sa dosť často v strednom tempe valí 50 minút, pričom tu by tak o 10 menej veci skôr prospelo. Kolekcia občas veľmi solídnych harmonických a atmosférických nálad je rozbitá nariedením prílišnou rutinou – THE CROWN rozoznáte bez problémov, len by ste od nich aktuálne prijali viac toho doteraz nepočutého, resp. naozaj vydareného. Vokál je v poriadku, dravý, zlostný a dôrazný, zvuk má album dobrý. Čudesným dramaturgickým nápadom je zaradenie coveru „Eternal“ od PARADISE LOST („Gothic“) ako v poradí štvrtej skladby. Švédi ho urobili na úrovni, aj atmosférou celkom zapadá, ale lepšie by mu to pristalo na konci. Inštrumentálka „Meduseld“ pred záverečnou „Godeater“ neurazí, celkovo však mám pocit, že smrť síce nie je mŕtva, ale u kapely si vzala dovolenku.


Martin Lukáč

Zveřejněno: 27.4.2015
Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page