Úterý
21.11.2017
Denní verze
 id
 heslo
TYPE O NEGATIVE - Vzácná (krevní) skupina

Brooklynskou dark rockovou formaci TYPE O NEGATIVE asi leckomu z vás není třeba blíže představovat. Jedna ze stálic temného žánru, která se v hudebním světě pohybuje již čtrnáct let, však právě v tyto dny vydává své nové řadové album a mimo to v rámci euro-amerického turné zavítá počátkem prázdnin i k nám. A tak snad neuškodí krátké ohlédnutí za albovou historií této více než zajímavé kapely.

V roce 1990 ji založil frontman a basák Peter Steele, spolu s klávesákem a producentem Joshem Silverem, kytaristou Kennym Hickeyem a bubeníkem Johnnym Kelly. Už rok po té (!) nahráli TYPE O NEGATIVE ve vlastní produkci v domovském brooklynském studiu svou první řadovku s názvem „Slow, Deep And Hard,“ jejíž název poměrně trefně naznačil, jakým hudebním směrem se budou TYPE O NEGATIVE v nejbližší době ubírat. Pomalé temné melodie, hluboké vnitřní pocity a nálady a k tomu ještě docela tvrdá hudba. Po rychle vydaném intermezzu živého mini-LP „ The Origin Of The Feces“ (1992) následovalo v roce 1993 druhé studiové album „Bloody Kisses“. Obrovský úspěch této desky s dvěma platinovými hity („Black No.1“ a „Christian Woman“), které dodnes okupují rozhlasová a televizní vysílání, definitivně potvrdil počáteční „diagnózu“: skvělý doom metal kombinovaný s bohatou gothic-rockovou obrazností a nezaměnitelným hlasovým projevem sahajícím od čisté intimity až k mocným chrámovým efektům. Zlatého ocenění za prodej a popularitu se pak zaslouženě dostalo i následujícímu kousku „October Rust“ z roku 1996.

Zatímco tyto počiny byly chápány a hodnoceny především jako hudební díla, dostalo se v pořadí čtvrté regulérní desce „World Coming Down“ z roku 1998 kritické pozornosti za její filosofii a celkový pohled na svět. Ačkoli tento pozoruhodný epický opus, odrážející nejhlubší emoce autorů, obohatil tvorbu TYPE O NEGATIVE ještě o další dimenzi – smysl pro vyprávění, poetiku a dramatično – byl poněkud nešťastně označen za sbírku nenávistných a nihilistických vyznání. Spíše než o programový nihilismus šlo o autentickou introspekci – na světlo byly vytaženy osobní krize, deprese, zklamání a beznaděj a sebevražedné myšlenky, kterých je na albu plno, představovaly bezprostřední reakcí na smrt milovaných blízkých i na nepravosti světa. Ale snad právě proto všechno patří „World Coming Down“ k tomu lepšímu, co kdy TYPE O NEGATIVE předvedli světu.

Kompilační best-of díla do takovýchto přehledů obvykle nepatří, ale nemohu jinak, než vás upozornit na skvělou, nikoli jen eklektickou sbírku z roku 2000 „The Least Worst Of“. Vzácná krevní skupina nula mínus v kondenzované podobě obsahovala kromě standardních doomových nálad a poctivého rockového základu i klasické heavy kytary, neočekávaný death metalový řev, hardcorový rytmus či dokonce reminescence na novoromantickou hudbu krajkových košil...

Titul nejnovějšího CD – „Life Is Killing Me“, které právě teď vychází (pravděpodobně naposledy) u labelu Roadrunner Records, spolu se sugestivním obalem signalizujícím exitus, jako by naznačovaly, že TYPE O NEGATIVE v pohřebním ladění neustanou. Peter Steele však hudební veřejnost v několika nedávných rozhovorech ujistil, že rozhodně nepůjde o „World Coming Down“ číslo 2 a několik volných ukázek (především budoucí klipovka „ I Don´t Wanna Be Me“) tomu nasvědčuje. Najdou se i šťouralové, kteří skupině u příležitosti nové desky vyčítají trapně pubertální libování si v temnu (viz například promo akce v pátek třináctého) a léta nezměněnou zastydlou upíří image, ale nenechte se zblbnout – TYPE O NEGATIVE sice možná nejdou s dobou, zato doba jde s nimi a vy se přidejte a nechte se spolu s kapelou alespoň na chvíli zabít životem ... :-)

Sestava: Peter Steele – vokály, baskytara Josh Silver – klávesy Johnny Kelly – bicí Kenny Kickey – kytara


Libussie

Zveřejněno: 1.3.2004
Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page