Pondělí
21.5.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2004

Vydavatel:
Nuclear Blast

Stopáž:
52:05

Studio:
Jacob Hansen

Produkce:
Jacob Hansen Studios

1. Join The Scene
2. Get What I See
3. Summer Of Overload
4. Watch Out
5. 9 - 5
6. Show Me Your Real Darkness
7. Confusion Bay
8. The Devil
9. Insane
10. Morning Rise And A Friday Night
11. Bleeding 2

Jeppe Christensen
klávesy, zpěv

Jesper Tilsted
kytary

Kasper Thomsen
zpěv

Morten Toft Hansen
bicí

Jesper Kvist
basa

Lars Christensen
kytary

Velvet Noise (2001)
Confusion Bay (2004)
Death Pop Romance (2006)
Velvet Noise Extended (znovuvydání) (2007)
Wasteland Discotheque (2008)
A Discord Electric (2010)

RAUNCHY - Confusion Bay

Prvotní dojem, že „Confusion Bay“ dánských RAUNCHY je pouze dalším z mnoha nepřeberných počinů vezoucích se na v poslední době módní vlně neo thrashových, deathových a podobných modifikací, se záhy ukázal jako mylný. Zatímco poslední nemastná neslaná alba IN FLAMES se snaží působit moderně a v překotném chvatu se chtějí oprostit od deathové minulosti hledajíc novou a svěže znějící tvář, které ale cosi podstatného stále chybí, o RAUNCHY lze s absolutním klidem tvrdit opak. Již po nahrání debutu „Velvet Noise“ zaznamenali nejen nečekaný úspěch v dánských rádiích, ale i zájem ze strany producenta Rosse Robinsona (KORN, SLIPKNOT).

RAUNCHYMladí Dánové představují na druhé řadovce mixturu dravých kytarových riffů se znatelným otiskem thrashových postupů, místy lehce „šmrncnutých“ deathovou brutalitou, stejně jako i řádně našlapanou rytmickou sekcí a především kopec chytlavých melodií. V některých momentech lze dokonce vycítit doteky projektu PAIN či až téměř „hypocrisí feeling“ v „Bleeding 2“. Hudebníci sází na osvědčenou a jednoduchou strukturu „sloka – refrén – sloka – nekonečné omílání refrénu“ a ve svém našlapaném pojetí z ní dokáží vytěžit možné maximum, ale neplatí, že jediné, na co se během poslechu těšíte, jsou mimochodem skvěle zpěvné a chytlavé refrény a zbytek mezi tím je více či méně nudná riffová vata (což v poslední době platí pro IN FLAMES).  Je vidět, že s kompozicí skladeb si kapela notně vyhrála, a ač je repetitivnost některých částí až téměř popová, nepůsobí vtíravě a po opakovaném poslechu odpudivě. Každou část navíc vyplňuje spousta dílčích melodických vrstev a aranží, a hudebníci tím šikovně předešli šedi a nudě. Vzhledem k množství propletených melodií se budete k jednotlivým skladbám neustále vracet a vychutnávat jejich sílu. Zpěvák si s vokálními linkami pohrává a zatímco jednou naštvaně křičí, dokáže v zápětí přejít v čistý melodický zpěv klenoucí se nad hutnou hradbou ostatních nástrojů. Velmi tradiční, chtělo by se říci, až lehce klišovitý postup, v tomto případě však nenásilně zapracovaný do celkového konceptu. Rytmická sekce šlape jako dobře seřízené hodinky, s ničím se moc nemazlí a běžně okořeňuje skladby pěknou sypačkou či dvojkopákovou palbou. RAUNCHY si také zdařile pohlídali produkci. Riffující kytary jsou spíše zakomponovány do celkového soundu, samostatně příliš nevyčnívají a jsou překryty mnoha dalšími zvukovými vrstvami, čímž vzniká hutná masa (lehce evokující dřívější zvukově hustý přístup STRAPPING YOUNG LAD), která ve správných okamžicích (těch refrénových) sklouzává až k rockově uhlazenosti.

RAUNCHY jsou synonymem pro valící se pozitivní smršť – moderní, energickou, živou a velmi svěží. Nehrají si na tvrďáky, neřeší pseudoemociální a intelektuální problémy. Jednoduše a prostě prezentují veselou, zpěvnou a notně našlapanou hudbu, o níž lze bez jakékoliv nadsázky říct, že trpí hitovými ambicemi, a jejímž jediným úkolem je pobavit. Nic víc, ale také nic míň. Takže pokud potřebujete dobít baterky, zlepšit náladu, či si jen tak zatřepat hlavou a vůbec dodat trochu té chuti do života, jsou Dánové s nepřebernou zásobou energie tou pravou volbou.


Pavel
Pavel

Zveřejněno: 23.8.2004

WWW odkaz:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page