Sobota
21.7.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2004

Vydavatel:
Ten Club / Epic / Sony Music

Stopáž:
129:27

1. Of The Girl
2. Low Light
3. Thumbing My Way
4. Thin Air
5. Fatal
6. Nothing As It Seems
7. Man Of The Hour
8. Immortality
9. Off He Goes
10. Around The Bend
11. I Believe In Miracles
12. Sleight Of Hand
13. All Or None
14. Lukin
15. Parting Ways
16. Down
17. Encore Break
18. Can't Keep
19. Dead Man
20. Masters Of War
21. Black
22. Crazy Mary
23. 25 Minutes To Go
24. Daughter
25. Encore Break
26. Yellow Ledbetter

Jeff Ament
basa

Stone Gossard
gitara

Mike McCready
gitara

Eddie Vedder
gitara, spev

Matt Cameron
bicie, perkusie

Ten (1991)
Vs. (1993)
Vitalogy (1994)
No Code (1996)
Yield (1998)
Live On Two Legs (1998)
Binaural (2000)
Riot Act (2003)
Lost Dogs (rarity) (2003)
Live At The Garden (2003)
Benaroya Hall - October 22nd 2003 (2004)
Pearl Jam (2006)
Live At The Gorge 05/06 (2007)
Backspacer (2009)
Lightning Bolt (2013)

PEARL JAM - Benaroya Hall - October 22nd 2003

Konečne. Určite ste dodnes nezabudli na živelné vystúpenie, ktoré kedysi vtedy mladí PEARL JAM predviedli pre akustickú live reláciu MTV Unplugged. Po množstve rôznych koncertných albumov a po poslednom turné aj rane pod pás všetkým zberateľom (ale aj pirátom dlhoročne tlačiacim bootlegy pochybnej zvukovej kvality) v podobe vydania oficiálneho záznamu z každého odohraného koncertu tu je konečne vydanie kompenzujúce absenciu dodnes oficiálne nevydaného unplugged vystúpenia.

Dvojalbum záznamu živého vystúpenia „Live At Benaroya Hall“ je špeciálnym hneď z niekoľkých dôvodov. Koncert bol charitatívnou akciou na podporu činnosti jednej z množstva organizácií (pre kompletný zoznam odporúčam pozrieť oficiálnu stránku kapely), ktorú PEARL JAM rôznym spôsobom podporujú -- Youth Care, starajúcej sa o mladých žijúcich na ulici. Ak teda zakúpite toto CD, časť peňazí pôjde aj tejto organizácii.

PEARL JAMZvyšné exkluzívne atribúty sa už týkajú výsostne hudby. V prvom rade ide o dychberúci koncert s výlučne akustickým prevedením všetkých odohraných skladieb. Že sú kapelou schopnou poradiť si s odlišným prevedením vlastných kompozícií dokázali PEARL JAM už na spomínanom, doslova kultovom, Unplugged vystúpení. Pomaly o pätnásť rokov neskôr je výsledný efekt pochopiteľne snáď ešte dokonalejší. Mladícku energiu nahradila rozvážnosť a pokoj sálajúci z útrob 2CD. Možno preto z koncertu cítiť silnú dávku melanchólie a jemného smútku, ktorá je v ostrom protiklade s gradujúcimi pasážami obsahujúcimi individuálne alebo celoskupinové úlety do improvizácií, v skladbách ako koncertnú verziu „Calling Elvis“ od DIRE STRAITS vzdialene evokujúca úvodná vec „Of The Girl“, Cobainovi venovaná nesmrteľná klasika „Immortality“, alebo tiež zaujímavo pozmenená „Daughter“ (jediný prítomný zástupca „Vs.“). Oživením sú určite prekvapivé zaradenie rezkej „Lukin“ a chytľavého coveru „25 Minutes To Go“ z archívu Johnyho Casha. Kostru albumu tvorí okrem zopár ďalších, neuveriteľne odohraných klasík typu „Black“, „Off He Goes“ či tradičný prídavok „Yellow Ledbetter“, zástup menej známych a v koncertných tracklistoch málo frekventovaných vecí prevažne pokľudného razenia. Medzi absolútne vrcholy patrí z prvého disku bezkonkurenčne skladba „Man Of The Hour“ uzatvárajúca film „Big Fish“ a notoricky známa „Immortality“. Úplne najpôsobivejšie sú veci z druhého CD: postupne sa rozbaľujúca „Parting Ways“, povznášajúca „Down“. V „Can’t Keep“ (úvodné otrasy z „Riot Act“) a „Dead Man“ datujúcej sa do obdobia tvorby soundtracku k filmu „Dead Man Walking“ dostáva sólo sám Vedder s gitarou a hlavne v „Dead Man“ ide jeho „I’m a dead man walking, dead man talking...“ hlboko pod kožu (počas väčšiny skladby je v sále mrazivé ticho) a obe skladby nesú v sebe niečo dojímavo pokorné, až duchovné. PEARL JAM sa vyhrali aj s náladou „Black“, obohatenou aj o veľmi vkusný klavír, čo prítomne skvelé publikum dávajúce o sebe patrične vedieť pri každej príležitosti, ako sa na koncerte patrí, ocenilo odspievaním tej najpôsobivejšej záverečnej časti: „I know someday you’ll have a beautiful life, I know you’ll be a star. In somebody else’s sky, but why? Why, why can’t it be, why can’t it be mine?“. Celú kolekciu vlastných skladieb dopĺňajú ešte rovnako skvelé covery, okrem spominaného Casha príde aj na angažovanú a aktuálnu „Masters Of War“ z repertoáru Boba Dylana, „I Believe In Miracles“ od Ramones a „Crazy Mary“, patriacu Victorii Williams.

Prevládajúcu melanchóliu kompenzuje Vedder zlatými hláškami a príhodami, najmä keď viac ako samotná pointa je komická jeho neschopnosť povedať súvislú vetu bez toho, aby sa mu nedoplietol jazyk. Vedderove problémy hovoriť pred väčším počtom cudzích ľudí so známe už dávno -- raz takto vybuchol na jednom z podujatí Grammy pri ďakovnej reči po prevzatí ceny.

Čo dodať na záver? Snáď len u koncertných albumov dôležitú informáciu o tom, že tento záznam ma okrem obsahu aj výborný zvuk. PEARL JAM stále vydávajú výborné albumy, ale aj z tohto živého záznamu počuť, kam táto kapela patrí.


Radicalcut

Zveřejněno: 20.11.2004

WWW odkaz:

V prvom rade ide o dychberúci koncert s výlučne akustickým prevedením všetkých odohraných skladieb. Že sú kapelou schopnou poradiť si s odlišným prevedením vlastných kompozícií dokázali PEARL JAM už na spomínanom, doslova kultovom, Unplugged vystúpení. Pomaly o pätnásť rokov neskôr je výsledný efekt pochopiteľne snáď ešte dokonalejší. Mladícku energiu nahradila rozvážnosť a pokoj sálajúci z útrob 2CD.

Autor recenze:
nehodnoceno

Redakce:
zatím nehodnoceno

7,6 / 10

Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page