Sobota
21.4.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2005

Vydavatel:
Deadbutcher Records / Lifeforce Records

Studio:
www.gaia-studio.de

Produkce:
D. Richter & S. Reichl

1. Demonic (Tonus Diabolus)
2. 10.000 Generatios In Blood
3. The Dear Or The Crow
4. Everlasting Pain
5. Earth.Revolt
6. More Tragedies To Come
7. Awakened By Sirens
8. Kingdom Of The Dead
9. May Angels Come
10. Harmonic

Johannes Prem
vokály

Tobias Graf
bicí

Thomas Huschka
basa

Sebastian Reichl
kytara

Gert Rymen
kytara

hosté:

S. Weniger
ženské vokály a klávesy

S. Reichl
klávesy a orchestrální aranže

Deadlock (7'' vinyl) (1999)
I`ll Wake You, When Spring Awakes (MCD) (2000)
The Arrival (2002)
Deadlock / Six Reasons To Kill (split CD) (2003)
Earth.Revolt (2005)
Wolves (2007)
Manifesto (2008)
Bizzaro World (2011)

DEADLOCK - Earth.Revolt

Miluji nečekaně příjemná překvapení (taky kdo ne?). Obzvláště z pohledu recenzenta bombardovaného tunami promonahrávek v mnoha případech sotva průměrné kvality jsou takovéto kousky velmi vítaným zpestřením. Recenzentskou deformací vybudovaný prozíravý přístup ke každé nahrávce pocházející z dílny pro mě neznámé kapely se německým DEADLOCK podařilo rozmetat velice rychle a dnes, po mnohonásobném absolvování jejich „revolty“ neztrácím ani kousek ze své spokojenosti.

DEADLOCK

Čím se mě tak získali? No hlavně velmi neortodoxním, citlivým a naprosto přirozeným mícháním různých metalových žánrů. Kapela svou filozofií a přístupem náleží k hc scéně, ale v její hudbě se však nachází úplně jiné prvky, než nabízí hardcoreová zuřivost. Hlavními a překvapujícími stavebními kameny jsou hlavně atmo blackové nálady a silné melodie, které nezapřou svou inspiraci v severské scéně. Už začátek první „Demonic (Tonus Diabolus)“ evokuje tvorbu například takových DIMMU BORGIR, ale v tomto případě se naštěstí v jejím dalším průběhu nekoná žádná nakažlivá epidemie směšného pseudozla. Právě naopak, DEADLOCK si z klávesově pojatého black metalu berou jen to, co nezbytně potřebují k dokončení své architektonicky bohaté stavby. To se projevuje hlavně v rychlých pasážích podpořených klávesovým spodkem a ve vokálné složce, kterou povětšinu tvoří havraní skřehot Johannese Prema. Poměrně klasickým, avšak v tomto případě opět velmi osvěžujícím a na první poslech i poměrně překvapujícím prvkem je ženský vokál použitý ve třech skladbách, který se svým výrazem zaplaťpánbůh nesnaží o křečovité navozování pocitů temnoty a strachu, ale drží se v přirozených polohách a dodává tak inkriminovaným písním na ještě větší autenticitě.

DEADLOCK naštěstí nezůstávají jen u blackové inspirace, ale jak už bylo řečeno, libují si v severské melodice a to jim jde náramně. Skladby jsou tak doslova prosycené velmi příjemnými a v mnoha případech až heavy metalovými melodiemi a sóly. Všechny tyhle hudební postupy má kapela v krvi a jejich vzájemný propletenec působí velmi přirozeně a nenásilně. Ve své podstatě se nejedná o žádnou revoluci, nýbrž jen o důmyslné a velmi umné promíchání již mockrát použitých postupů, ve kterém je však stále co objevovat a které je radost poslouchat. Překvapí i mírné koketování s gotickým rockem v titulní „Earth.Revolt“ s jednoduchou a příjemnou klavírní nosnou linkou. Neméně důležitou složkou tvorby těchto Němců je však i lyrika. „Earth.Revolt“ je koncepčním dílem rozvíjející vizi o ekologické apokalypse, která by měla postihnout naši planetu. Věřme, že se tak nestane a že si ještě dlouho budeme užívat výborná alba, mezi které lze zařadit i toto dílo.

Rejpal by na mém místě určitě našel i nějaké to negativum a podrobil jej kritice. Já se však nebudu toporně snažit o vyvážení svých slov chvály jen proto, abych nevypadal jako bezmezný nadšenec. DEADLOCK mě totiž velmi potěšili a to tím, jak si dokáží z několika metalových stylů velice citlivě pobrat to potřebné a na tomto posléze postavit svou vlastní svébytnou tvorbu. K tomu připočteme povedenou produkci a v neposlední řadě i velmi dobrou instrumentalitu. Nelze jinak, než „Earth.Revolt“ vřele doporučit i vám.

PS: Předmětem naší recenze byla vinylová verze alba, která vyšla v počtu 500 kusů u slovenských Deadbutcher Records. CD verzi seženete v katalogu Lifeforce Records.


Dalas

Zveřejněno: 8.9.2005


Svěží větřík zavál z Německa a přinesl s sebou velice podařenou nahrávku umně kombinující metalové proudy jako jsou atmo black, gothenburský thrash/death anebo gotický metal. Tohle není žádná jednorázová záležitost, ale naopak výborná hudební trvalka, která se jen tak neomrzí.

Autor recenze:
8,5 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

8,7 / 10s kapelou DEADLOCK:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page