Sobota
21.7.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2005

Vydavatel:
Geffen Records / Universal

Stopáž:
74:36

1. Spank Thru (1985 Fecal Matter demo)
2. Heartbreaker (live)
3. Mrs. Butterworth (rehearsal demo)
4. Floyd The Barber (live)
5. Clean Up Before She Comes (home demo)
6. About A Girl (home demo)
7. Blandest (studio demo)
8. Ain't A Shame (studio demo)
9. Sappy (1990 studio demo)
10. Opinion (solo acoustic radio appearance)
11. Lithium (solo acoustic radio appearance)
12. Sliver (home demo)
13. Smells Like Teen Spirit (boom box version)
14. Come As You Are (boom box version)
15. Old Age (Nevermind outtake)
16. Oh The Guilt
17. Rape Me (home demo)
18. Rape Me (band demo)
19. Heart Shaped Box (band demo)
20. Do Re Mi (home demo)
21. You Know You're Right (home demo)
22. All Apologies (home demo)

Kurt Cobain
gitara, spev

Krist Novoselic
basgitara

Dave Grohl
bicie, spev

Aaron Buckhard
bicie

Chad Channing
bicie

Mark Pickerel
bicie

Pat Smear
gitara

Dale Clover
basgitara, bicie

Bleach (1989)
Nevermind (1991)
Incesticide (kompilácia) (1992)
In Utero (1993)
MTV Unplugged In New York (1994)
Live! Tonight! Sold Out! (VHS) (1994)
Singles (box set) (1995)
From The Muddy Banks Of The Wishkah (live) (1996)
Nirvana (kompilácia) (2002)
With The Lights Out (box set) (2004)
Sliver (The Best Of The Box) (2005)
Live At Reading (2009)
Live At The Paramount (2011)

NIRVANA - Sliver (The Best Of The Box)

Hrabanie sa v šuflíkoch je sprievodným javom a dôsledkom každého predčasného odchodu z hudobnej scény. Našťastie v prípade NIRVANY sa šialenstvo podarilo udržať na rozumnej úrovni a „Sliver“ je len štvrtým oficiálne vydaným posmrtným kompaktom kapely, ktorá zmenila tvár deväťdesiatych rokov. Podtitul „The Best Of The Box“ napovedá, že ide o výber z minuloročného boxsetu „With The Lights Out“, bežne ťažko dostupného a orientovaného na fanatických zberateľov Cobainovej pozostalosti.

NIRVANA„Sliver“ mapuje chronologicky obdobie od legendárneho dema „Fecal Matter“ z roku 1985 (Kurt mal 18 rokov) až po smrť frontmana NIRVANY v apríli 1994. Dramaturgicky výber prekvapí dôrazom na pesničkársku osobnosť Kurta Cobaina. Grungeovej špine a tvrdosti sa väčšina skladieb vyhýba, ostatní členovia sú v úzadí. V mnohých prípadoch ide o domáce nahrávky, odhaľujúce hrubú kostru skladby a zdôrazňujúce skladateľský talent ich autora – tento fakt konieckoncov potvrdil už legendárny záznam unplugged koncertu pre MTV, ktorý je pre mnohých fanúšikov vrcholom v diskografii tria zo Seattle. Zaujímavými raritami sú živý záznam „Heartbreaker“ od LED ZEPPELIN v patrične „sprasenej“ úprave korunovanej divákmi vyžiadaným sólom, končiacim v hluku väzbiacej gitary, či cover country „Ain't A Shame“ od Leadbellyho, ktorému Cobain vzdal hold na už spomínanom akustickom koncerte (spomeňte si na „Where Did You Sleep Last Night“).

Ako to už na podobných, striktne na zberateľa mysliacich výberoch býva, vydarenejšie skladby sa v mene kompletnosti striedajú so slabšími – medzi tie prvé patria hlavne tie, ktoré sa v definitívnej verzii objavili na albumoch: vždy skvelá „About A Girl“, „Lithium“ odohraná v rámci sólo setu pre miestne rádio, dve pracovné verzie „Rape Me“, prakticky hotové záznamy „Smells Like Teen Spirit“ a „Come As You Are“ a epitaf lídra kapely, „All Apologies“. Našťastie aj medzi doteraz neznámymi skladbami sa nájde kvalitný materiál – za zmienku stojí pribrzdená „Blandest“, kľudná beatlesovka „Sappy“ či intímna „Do Re Mi“.

NIRVANARovnako, ako kvalita skladieb, kolíše zvuková úroveň; napriek nekvalite zdrojov sú prakticky všetky tracky remastrované do bez problémov počúvateľnej podoby, aj keď šum či praskot pásky sa (možno zámerne) úplne eliminovať nepodarilo.

„Sliver“ určite poteší toho, kto nepatrí k fanúšikom, ktorí NIRVANU našli v momente, keď ju Kurt Cobain stratil. CD doplnené bookletom plným stručných faktov dáva nahliadnuť pod pokrievku nezriedka deštruktívnych hlukových orgií, drog a psychických problémov. A tam kdesi na dne hrnca sa krčí malý otrhaný muž s otrieskanou akustickou gitarou a svojimi často triviálnymi, ale o to „pravdivejšími“ pesničkami.


Thorn

Zveřejněno: 7.1.2006Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page