Čtvrtek
16.8.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2006

Vydavatel:
InsideOut Music

Stopáž:
44:40

Produkce:
Sanken Sandquist / Stefan Glaumann

1. Monday Morning Apocalypse
2. Unspeakable
3. Lost
4. Obedience
5. The Curtain Fall
6. In Remebrance
7. At Loss For Words
8. Till Dagmar
9. Still In The Water
10. The Dark I Walk You Through
11. I Should
12. Closure (bonus)

Tom S. Englund
kytara, vokály

Jonas Ekdahl
bicí

Michael Hakansson
basa

Rikard Zander
klávesy

Henrik Danhage
kytara

The Dark Discovery (1998)
Solitude, Dominance, Tragedy (1999)
In Search Of Truth (2001)
Recreation Day (2003)
The Inner Circle (2004)
A Night To Remember (live) + DVD (2005)
Monday Morning Apocalypse (2006)
Torn (2008)
Glorious Collision (2011)
Hymns For The Broken (2014)
The Storm Within (2016)

EVERGREY - Monday Morning Apocalypse

EVERGREY jsou tedy případ... narozdíl do většiny žánrových soudruhů nemají absolutně problém vytvořit si vlastní originální výraz, vygenerovat nenapodobitelnou atmosféru a přenést ji na studiové nahrávky. Činí jim však značné problémy se na dalších nahrávkách od byvšího oprostit a přinést materiál alespoň trochu odlišný, prostý zbytečných reminiscencí na cosi již před tím slyšené. Vlastně jsem to nikdy za extra velký problém nepovažoval, ale jak čas běží a zářezy na pažbě Englunda a spol. nabývají na četnosti, začíná to pomalu ale jistě otravovat. Ke cti EVERGREY budiž řečeno, že poslední dvě řadovky jsou alespoň uměřeným krokem stranou...

„Monday Morning Apocalypse“ není tedy žádnou stylovou apokalypsou, převratem, revolucí či evolucí. Z desky je slyšet patrná snaha Englundovců znít trochu jinak. Především první polovina desky se nese ve znamení trochu netypicky odlehčených kompozic, které sází mnohem víc na jednoduchou strukturu, než na typický vrstvený a válcující zvuk. Dusné power metalové síně se tak příjemně provzdušňují, těžké záclony kryjící matná okna se nadouvají svěžím vánkem a venku už nezuří bouře beznaděje, ale spíše melancholický podzim. EVERGREY nemají nejmenší problém vystačit s velmi jednoduchým motivem i odlehčenou aranží a chytlavou skladbu podpořit výtečným refrénem (to je případ „Lost“ či sousední „Obedience“), nemají problém přitopit typickým silovým riffem (titulní věc) a bohužel opět mají problém s ozvěnami minulosti, ale není to tak horké jako na předchozích deskách.

EVERGREY

Méně typickou první polovinu předěluje značně sterilní „Curtain Falls“, píseň typu „hobluj a nepřestávej“. Tady hřbitovní kvítí nepokvete. Od písně „In Remembrance“ se album veze ve starých zajetých kolejích do stanice Beznaděj. Náhrobní kámen se opět přivalí, písně těžknou, atmosféra houstne. Zároveň jsou klasiky jako „Still In The Water“ či “The Dark I Walk You Through“ opravdu korunními klenoty „Monday Morning Apocalypse“, a to hudebně i textově. Jsou to EVERGREY přesně tak, jak je známe a jak je máme rádi – už zdaleka ne tak naléhaví jako na „In Search Of The Truth“, ale pořád dost silní a vynalézaví. Čili – opět trochu moc stejní, ale opět dost přesvědčiví, aby jim to člověk odpustil. Navíc uzavření pondělní apokalypsy bonusovým klavírním povzdechem je více než příjemné...

„Monday Morning Apocalypse“ je tedy vlastně klasickou deskou Švédů. Materiál je to silný a chytlavý, trochu odlišný od minulosti a přece trochu stejný. Technicky samozřejmě skvěle ošetřený. Z EVERGREY mám neodbytný pocit, že lepší už to nebude... ale rád se nechám překvapit.


Marigold

Zveřejněno: 5.4.2006

WWW odkaz:


Názory redakce
Rudi
5.4.2006

EVERGREY sa na novom albume vydávajú vo svojej tvorbe úplne opačným smerom ako ich krajania a v mnohých ohľadoch hudobne spriaznení kolegovia PAIN OF SALVATION. Namiesto kompozičnej a zvukovej košatosti je tu priamočiarosť, chytľavosť, hitovosť ("Lost" je rádiový hit v tom najlepšom slova zmysle), decentne špinavý zvuk - "Monday Morning Apocalypse" je modernou metalovou doskou so všetkým, čo k nej patrí. Skladby ako "In Remembrance", už spomínaná "Lost", "Still In The Water" či "Monday Morning Apocalypse" sú len najzreteľnejšími a na prvý pohľad najkrajšími koralovými útesmi - pod hladinou temného a príjemne studeného škandinávskeho mora sa skrývajú ďalšie prekvapenia hodné vašej pozornosti. Prajem príjemné potápanie!

[9 / 10]
Louža
1.3.2006

V zásadě mi moc nevadí, když se kapela opakuje, pokud opakuje materiál dostatečně kvalitní. EVERGREY se chytli úspěšného modelu i atmoséry třetí desky a už pár let na ni přináší celkem zdařilé variace kontaminované hrstkou kosmetických a evolučních změn. Decentní změny zvuku, decentní změny v přístupu k materiálu ortodoxní fanoušky neurazí a třeba osloví i pár nových. Rozjezd desky je sice lehce laxní, ale ke konci ty pravé šlehy přece jen přijdou. Těžko album zhodnotit absolutně. Absolutní hodnocení se vždycky ukáže až časem, ale tipnul bych si, že i po čase bude mít "Monday Morning Apocalypse" nálepku solidního materiálu.

[7,5 / 10]
Stray
28.2.2006

V dnešní době už je celkem složité přijít v tomto stylu s opravdu, ale opravdu výjmečným albem. EVERGREY však předkládají silné a kompaktní metalové album, které neklasá pod laťku nastavenou jeho předchůdci. Právě naopak, přímočařejší heavy výraz mi v jejich podání sedí víc než rozmáchlé monstr produkce z minulých let.

[7 / 10]
Darkmoor
28.2.2006

Nutno jen přitakat, neb Marigoldova recenze je výstižná a trefná. Je cítít snaha docílit trochu přímočařejšího znění (hlavně v první polovině alba), i pokusy o něco drobet jiného a neslyšeného. Sice s úspěšností ani ne 50%, ale čert to vem, když kousky jako úvodní titulka, "Still In The Water" nebo třeba záverečná klavírní bolístka "Closure" fungují naprosto spolehlivě. Původní spíše rozčarování už je zase pryč. Souhlasím, že EVERGREY už půjdou spíše směrem dolů, ale... tohle jsem si myslel i při "Recreation Day" a vidíte, oni se pořád drží zuby nehty. Pravda balancují na jedné noze, jenže to nemusí nic znamenat...

[7,5 / 10]


Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page