Sobota
18.8.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
1995

Vydavatel:
Spitfire Records

Stopáž:
37:14

Studio:
Ultrasonic Studios, New Orleans

Produkce:
CROWBAR

1. The Only Factor
2. No More Can We Crawl
3. Time Heals Nothing
4. Leave It Behind
5. Through A Wall Of Tears
6. Lack Of Tolerance
7. Still I Reach
8. Embrancing Emptiness
9. A Perpetual Need
10. Numb Sensitive

Kirk Windstein
spev, gitara

Todd Strange
basgitara

Matt Thomas
gitara

Craig Nunenmacher
bicie

Obedience Through Suffering (1991)
Crowbar (1993)
Live + 1 (1994)
Time Heals Nothing (1995)
Broken Glass (1996)
Odd Fellows Rest (1998)
Equilibrium (2000)
Sonic Excess In It's Purest Form (2001)
Life's Blood For The Downtrodden (2005)
Sever The Wicked Hand (2011)

CROWBAR - Time Heals Nothing

Skladanie čriepkov. Začiatok deväťdesiatych rokov, MTV, Headbanger´s Ball neskoro v noci, nahrávanie na obskúrny magnetofón značky Toshiba. Na šuštiacich páskach z tej doby dodnes vyniká skladba s názvom konštatujúcim, že naša existencia je vlastne trestom. Pomalé, ťažké riffy, hustá basa, spev zlomeného muža – zaujímavá kapela! Niekedy v druhej polovici roku 1994 čumím ako puk na plagát v jednom z prvých čísel československého Metal Hammeru. Sú na ňom NAPALM DEATH a Shane má na sebe tričko CROWBAR. Že by to bola viac než len zaujímavá kapela? Skladba „Existence Is Punishment“ z druhého albumu „Crowbar“ ma naozaj dostala. Vtedy som ešte nevedel, že túto dosku produkoval slávny Phil Anselmo a že vlastne vďaka nemu sa CROWBAR dostali na MTV. Bolo mi však jasné, že o týchto muzikantoch musím vedieť viac, pretože ma nesmierne zaujali. Ten ich mix ťažkotonážnej muziky s výzorom a imidžom, ktorý si zaslúži rovnaké prídavné meno, bol jednoducho fascinujúci.

CROWBARKorene CROWBAR siahajú až do roku 1989, kedy gitarista a spevák Kirk Windstein inšpirovaný podladenými tónmi sludge-masakru od MELVINS a nespútanou agresivitou vtedy ešte hardkoráka Peta Steela a jeho bandy CARNIVORE zakladá svoju vlastnú formáciu, aby jej dal priliehavý názov „páčidlo“. Zmes temných sabbathovských riffov, HC tvrdosti a zvláštnej atmosféry amerického Juhu, ktorú dokážu vykúzliť naozaj iba títo páni z New Orleans, je hlavným receptom úspechu aj na treťom záreze v diskografii. Čas zahojí všetky rany, zvykne sa vravieť, no sú ľudia, ktorí si myslia pravý opak. Kirk Windstein z CROWBAR je jedným z nich. V podstate na všetkých albumoch rieši tú istú tému – odchod blízkeho človeka a bolesť z toho plynúca. „Time Heals Nothing“ spred jedenástich rokov je v tomto smere dokonalým prototypom. Lamentovanie zúfalého zjazveného tlsťocha je proste absolútne dôveryhodné. CROWBAR si na ňom postavili svoju „trade mark“. Keď si k tomu pripočítate nesporné muzikantské umenie (najmä basgitarista Todd Strange kapelu výrazne drží nad vodou), máte razom vynikajúcu hudbu pre zvláštne príležitosti – napríklad dlhé jesenné a zimné večery, keď za oknami padá lístie a vy premýšľate nad všetkými rozchodmi a zlomenými srdciami, ktoré ste v živote absolvovali.

Skutočné emócie musíte z tejto kapely na doske „Time Heals Nothing“ spočiatku naozaj páčiť. Z úvodného nárezu „The Only Factor“ sa len veľmi ťažko dá vycítiť tá nádherná melanchólia, ktorá príde neskôr – najmä v titulnej hymne, kde Kirk dokonalým spôsobom vymenil tradičný zachrípnutý vokál za veľmi príjemný melodický spev. V tom momente vás tento album úplne pohltí a nepustí až do záverečnej „Numb Sensitive“. Hypnotické zaťažkané gitary, príťažlivé zmeny tempa, depresívny vokál – CROWBAR vo vrcholnej forme, ktorú sa síce v ďalších rokoch podarilo napodobniť, ale viete, ako to chodí. Prvá láska je len jedna, a hoci sa mi aj ďalšie počiny tejto kapely (najmä „Broken Glass“ a „Equilibrium“) veľmi páčia, tou pravou esenciou CROWBAR bude u mňa navždy album „Time Heals Nothing“.

Skladanie čriepkov. Jamey Jasta, líder hviezdnych HATEBREED a moderátor programu Headbanger´s Ball nie náhodou označil CROWBAR za podstatný vplyv pre začiatky svojej kariéry v deväťdesiatych rokoch. Jeho projekt s Kirkom Windsteinom KINGDOM OF SORROW určite poteší všetkých, ktorí majú radi hudbu najťažšej metalovej kapely všetkých čias. Ak nie, siahnite po mäkkšej verzii – slávnych DOWN a ich zhudobneniu atmosféry z delty Misissippi. Možno vás zaujmú aj výborní nemeckí epigóni UNDERTOW. Odkaz CROWBAR jednoducho žije ďalej. Veď aj kapela samotná rozhodne nepovedala posledné slovo, hoci z jej pôvodných členov zostal iba Kirk. Play loud, drink hard!


Rudi

Zveřejněno: 11.11.2006


Autor recenze:
nehodnoceno

Redakce:
zatím nehodnoceno

7,8 / 10s kapelou CROWBAR:

s kapelou BLACK SABBATH:

s kapelou UNDERTOW:

s kapelou HATEBREED:

s kapelou DOWN:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page