Sobota
21.4.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2006

Vydavatel:
Metal Blade

Stopáž:
54:16

1. Northwind
2. Waltz With the Dead
3. Spirit of the Hawk
4. Legend and the Lore
5. Catch the Shadows
6. Tower of the Queen
7. Long Gone By
8. Perjury and Sanctity
9. Fairyland Fanfare
10. Himmel se Trind
11. Blinded
12. Delusion
13. Home of the Knave
14. Black Tarn (instrumental)

Mathias Blad
zpěv

Magnus Linhardt
kytary

Jimmy Hedlund
basa

Stefan Weinerhall
kytary

Karsten Larsson
bicí

Falconer (2001)
Chapters From A Vale Forlorn (2002)
Sceptre of Deception (2003)
Grime vs. Grandeu (2005)
Northwind (2006)

FALCONER - Northwind

Dobří sokoli se vracejí. Dlouho předlouho hořekovali fanoušci i od(p)borná kritika (pozn.: já s Dalasem a hrstka dalších rozumných redaktorů) nad odchodem originálního pěvce Mathiase Blada. Trpěli jako koně při poslechu alba  „Sceptre of Deception“ a trochu méně při průměrném hevíku na placce „Grime vs. Grandeur“. Těžko říct, zda za to může touha po ztracených prodejních číslech nebo touha hlavních protagonistů dělat zase trochu kvalitnější muziku - možná spíš obojí. Jedno je však jisté. Mathias Blad je zpět.

FALCONERA s ním i původní duch FALCONER. Ano. Skutečně. Při prvních letmých dotecích alba se mi to sice až tak nezdálo a možná, že mě i trochu vyděsila profláknutá zkrvavená přilba na obalu. Po delší hloubkové kontrole jsem ovšem zjistil, že vše je skutečně na svých místech přesně tak, jak jsme zvyklí z prvních dvou alb kdysi nadějného seskupení. Proč to říkám? Protože dnes je již takřka jisté, že nás moc překvapení z tábora FALCONER už asi nečeká. Nový materiál je totiž v naprosto totožném duchu, v jakém se neslo debutové album na přelomu tisíciletí. A že od té doby uplynul přeci jen nějaký pátek. Ale je to tak špatně? Vlastně ani ne. Nepřiblblý svižný power metal, vkusně oroubovaný folkovými vlivy dálného severu, tažený neotřele znějícím zpěvákem nepatří mezi notoricky znásilňované artikly metalové scény. Takhle z patra si vlastně vybavuji jen jednu kapelu, se kterou by se mohlo v případě FALCONER mluvit o paralelách. Tou kapelou byli ICED EARTH s Mattem Barlowem u mikrofonu. Stejně jako ICED EARTH i FALCONER produkují hudbu dosahující sice jen lehkého nadprůměru, zároveň však získávají fanoušky díky svébytnosti, pomocí které dokáží z onoho nadprůměru vypilovat netradičně znějící nahrávku a vtisknout jí punc pomocí charismatického vokalisty. Seberte jim ale folkové kudrlinky, dejte jim standardního heavy metalového zpěváka a pošlete je rovnou cestou zpět do bahna průměrnosti. Jak se koneckonců ukázalo na posledních dvou studiových albech.

Konkrétně bych „Northwind“ vytknul málo výraznějších písniček. Album si jede plus mínus ve stejné lajně, ze které skoro nevybočí. Skladby samy o sobě mají skvělé momenty, ale žádná není vyloženě kompletní šleha. Takhle to ale FALCONER, co si pamatuji, bylo vždycky. Tedy skoro vždycky. Občas bylo i podstatně hůř.


Louža
Louža

Zveřejněno: 20.11.2006Názory redakce
Darkmoor
20.2.2007

Mathias Blad je zpátky. A tím výčet novinek končí, neboť je to přesně jak píše Louža ve své recenzi a FALCONER navázali tam, kde s Bladem skončili. "Northwind" se tak sice poslouchá docela příjemně, bohužel však skupina kopíruje nejen své dávné melodie z alb minulých, nýbrž v průběhu hracího času zjišťujeme, že se vykrádá i v rámci jedné desky. A to už je přece jen příliš.

[5 / 10]
Šťastný návrat původního vokalisty do lůna mateřské kapely vzkřísil ten správný sokolnický duch, který jsme s Dalasem (přesně tak kamaráde, pozn. Dalas) na FALCONER vždy obdivovali. Ačkoli nejde o materiál, který by dnes udělal nějakou zásadní díru do světa, poslouchá se příjemně. Ale vzhledem k tomu, že vše podstatné bylo již kdysi řečeno, musím volit nižší hodnocení. Buďme rádi aspoň za něj.

Autor recenze:
7 / 10

Redakce:
5 / 10

7,1 / 10

Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page