Úterý
14.8.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2007

Vydavatel:
Relapse Records

Stopáž:
56:31

Studio:
Jam Room

Produkce:
Phillip Cope

1. Rays On Pinion
2. The Birthing
3. Isak
4. Wailing Wintry Wind
5. Cockroach En Fleur
6. Wanderlust
7. Aleph
8. Teeth Of A Cogwheel
9. O'Appalachia
10. Grad

John Baizley
kytara, vokály

Brian Blickle
kytara

Summer Welch
basa, vokály

Allen Blickle
bicí

First (EP) (2004)
Second (EP) (2005)
A Grey Sigh In A Flower Husk (split s UNPERSONS) (2007)
Red Album (2007)
Blue Record (2009)
Yellow & Green (2012)
Purple (2015)

BARONESS - Red Album

Rozhodně není náhodou, že si kvartet ze Savannah vybrali do svého katalogu slovutní Relapse, kteří tak učinili navzdory pouhým dvěma EP a jednomu splitku, jež měla kapela do té doby na svém kontě. Evidentně však věděli, co dělají – hned na úvod totiž mohu prozradit, že touto volbou americký label vedle určitě nešlápl. Právě naopak – dal vzniknout velmi povedenému debutu, který BARONESS katapultoval do první ligy stoner-sludgemetalových kapel.

Takže, v čem tkví úspěšnost právě této bandy? Na to je poměrně jednoduchý recept. Stačí složit kvalitní písně s komplikovanějšími strukturami, všechno to obalit do mírně zašpiněného amerického hávu, přihodit pár pěkných melodií i šlapavých pasáží a sláva je zaručena – alespoň u obecenstva holdujícího kapelám jako jsou MASTODON (oproti nimž jsou BARONESS spíše jemnější a méně mohutní), QUEENS OF THE STONE AGE (do těch jim zase chybí přímý tah na bránu a stoprocentní hitovost) či dokonce ISIS (kteří zas pro změnu nejsou tak rock´n´rollově špinaví).

BARONESS

Přijde mi ale téměř zbytečné zmiňovat, že tato parta není žádným laciným plagiátorem ani netvoří kompilát výše zmíněných jmen – možná je jimi lehce ovlivněna, avšak těžiště úspěchu leží ve vlastní schopnosti vytvořit propracované kompozice, kde do sebe vzájemně narážejí světy psychedelična a emocionálna a střídají se sonické výbuchy s proplétajícími se linkami kytar; to vše je doplněno dravou (a přesto nesmírně pestrou) rytmikou a vypjatým (vesměs čistým) vokálem.

Ačkoliv svým jménem mohou BARONESS budit dojem, že je pro jejich tvorbu charakteristický jistý druh noblesy, je tomu přesně naopak – zde se jí nedočkáte ani zbla. Seskupení působí spíše jako parta divokých dřevorubců na LSD, tedy jako někdo, koho byste určitě potkat nechtěli. Pokud však již k podobnému setkání dojde, budete si jej pamatovat ještě pěkně dlouho…

BARONESS mě svým plnohodnotným debutem skutečně potěšili a oproti předešlým (mimochodem, také povedeným) EP postoupili zase o pěkný kus dál – instrumentálně vyzráli, působí kompaktnějším dojmem a stává se z nich skutečná profesionální formace, což jim ze srdce přeji. Jejich písně mají navzdory značné psychedeličnosti hlavu i patu, zcela přesně zapadají do rámce, který si kapela stanovila a především – dokáží pobavit. Už se asi budu opakovat, ale musím to zmínit ještě jednou – opravdu povedený debut…
Deadmann

Zveřejněno: 9.1.2008Názory redakce
Rudi
10.2.2008

Súhlas s mladým kolegom Deadmannom - BARONESS si vychutnajú najmä fanúšikovia MASTODON (ich mäkkšej podoby) a QOTSA (ich tvrdších pasáží), príchuť tvorby ISIS je taktiež badateľná, hoci BARONESS majú väčšinu času oveľa väčší odpich a grúv.

Nesúhlas s mladým kolegom Deadmannom - BARONESS si zaslúžia v hodnotení minimálne tučnú osmičku.

[8 / 10]
Takhle nějak by mohla znít parta dřevorubců na LSD...

Autor recenze:
7,5 / 10

Redakce:
8 / 10

8,4 / 10s kapelou BARONESS:

s kapelou MASTODON:

s kapelou QUEENS OF THE STONE AGE:

s kapelou ISIS:

s kapelou KYLESA:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page