Čtvrtek
16.8.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2007

Vydavatel:
SPV / Steamhammer

Stopáž:
57:55

Produkce:
Matt Hyde and Dave Wyndorf

1. 4-Way Diablo
2. Wall Of Fire
3. You´re Alive
4. Blow Your Mind
5. Cyclone
6. 2000 Light Years From Home
7. No Vacation
8. I´m Calling You
9. Solid Gold
10. Freeze And Pixillate
11. A Thousand Stars
12. Slap In The Face
13. Little Bag Of Gloom

Dave Wyndorf
zpěv

Ed Mundell
kytara

Phil Caivano
kytara

Jim Baglino
basa

Bob Pantella
bicí

Spine Of God (1991)
Superjudge (1993)
Dopes To Infinity (1995)
Powertrip (1998)
God Says No (2000)
Monolithic Baby! (2004)
4 Way Diablo (2007)
Mastermind (2010)
Last Patrol (2013)
Mindfucker (2018)

MONSTER MAGNET - 4-Way Diablo

Chuchvalce dýmu, pekelné vedro, dunění hutných kytar, ale i namachrovaná image, to byli před lety američtí MONSTER MAGNET. Jedna z nejpozoruhodnějších stoner metalových kapel, která ve své tvorbě míchala zejména šedesátkovou psychedelii s výraznými odkazy na postupy raných BLACK SABBATH. Po čtyřech sezónách jsou tedy konečně zpět s novým materiálem „4-Way Diablo“ (2007), který vznikal téměř po celou dobu ticha, hodně roztříštěně a za velmi krušných podmínek. Tato téměř legendární formace z New Jersey se totiž nikdy netajila svým pozitivním vztahem k návykovým látkám, ale na druhou stranu jsem měl jejich doznání za pěstěnou image sloužící k lepšímu zpropagování vlastní muziky, která navíc něco podobného vůbec nepotřebuje, protože je sama o sobě dostatečně silná a osobitá. Proč tomu tak bylo? Hned vysvětlím. Měl jsem je totiž v minulosti možnost vidět živě hned několikrát a jen o málokteré kapele můžu spolehlivě tvrdit, že by se těmto nespoutaným rarachům vyrovnala co se týče nasazení a fyzické kondice. Naprosto koncentrovaná a vitální vystoupení působila vždy více než profesionálně a tak mne informace o loňském vážném předávkování jejich frontmana Davea Wyndorfa celkem překvapila. Dnes už je snad leader MONSTER MAGNET z nejhoršího venku a tak jejich vydavatelství už nic nestojí v cestě, aby nejnovější materiál kapely vypustila pod zamračená nebesa. Pro fanoušky stoner rocku tedy událost hodná pořádného dýchánku.

MONSTER MAGNETV podstatě lze říci, že novinka plynule navazuje na přetrženou nit z jejich minulosti, s tím rozdílem, že jde o materiál převážně mírnější, vystavený na pozvolna gradujících skladbách, které se rozpínají spíše v teritoriu rockového retra, než aby bořily hradby všeobecné konformity nějakou nadměrnou hutností či metalovou výbušností. Hodně vzdušná kolekce zhruba z  poloviny akustických skladeb tak pluje nekonečným vesmírem a posluchač je hypnotizován shluky nejrůznějších stále se opakujících tónů a zvukových barev. Duše proplouvá hvězdným oceánem s blaženým pocitem a charismatický kazatel Wyndorf  slibuje věčnou spásu všem, kteří se na Zemi stali neposednými. Tohle album je jako tunel v bezčasí, očistec nebo osobní výpověď o událostech bouřlivákovy minulosti z vyšší perspektivy. Ať zmíním „Blow Your Mind“, „Cyclone“ nebo „I´m Calling You“, je poznat, že MONSTER MAGNET zestárli. Nemyslím to však tak, že by jejich nové songy postrádaly jiskru, tak snadně by se tihle ostřílení desperáti z Jersey nevzdali. Jen si prostě více užívají své klidné období. Zřejmě už i Dave Wyndorf pochopil, že není důležité při jízdě autem mačkat pedály až k podlaze, protože okolní krajina nabízí mnoho nádherných vyhlídek. Nejlepší skladbou je zřejmě „Solid Gold“ pozvolna se pohupující v retro rytmech jako éterická go-go tanečnice konce šedesátých let na parketě poloprázdné nálevny v L.A.. Překvapí skvělé zpracování koverze „2000 Light Years From Home“ od ROLLING STONES a to zejména svou „atmosférou kašmíru“ i skutečností, že jde o opravdu silnou píseň s hitovými ambicemi. Nejhlučnějším peklem je naopak „Wall Of Fire“, zde jediná razantní rána pěstí po vzoru minulosti souboru.

Podtrženo a sečteno – jestli něčím nový MONSTER MAGNET překvapili, pak je to klid, jistota a kompoziční nadhled, s jakým je „4-Way Diablo“ (2007) vystavěné. Po krušných letech, kdy nebylo vůbec jisté, jestli se od těchto zhulenců ještě něčeho smysluplného dočkáme, je to prostě příjemné překvapení. Nejedná se zdaleka o jejich nejsilnější materiál, spíše ho řadím kvalitativně k předchůdci „Monolithic Baby“ (2004), který nedosahoval laťky zlatého období, ale kapela zaručeně potěšila jiným pohledem na svůj životní příběh. Určitě nejmírnější a nejpísničkovější album jejich historie.


Stray
Stray

Zveřejněno: 26.11.2007
Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page