Pátek
23.3.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2008

Vydavatel:
Southern Lord

Stopáž:
53:25

Další informace:
Skladbu "The Driver" si môžete stiahnuť zo stránky Southern Lord: http://tinyurl.com/39wfwx

1. Omens And Portents I: The Driver
2. Rise To Glory
3. Miami Morning Coming Down II (Shine)
4. Engine Of Ruin
5. Omens And Portents II: Carrion Crow
6. Hung From The Moon
7. The Bees Made Honey In The Lion's Skull

Dylan Carlson
elektrická gitara a zosilňovače

Adrienne Davies
bicie a perkusie

Steve Moore
klavír a wurlitzer, hammond

Don Mcgreevy
basgitara a kontrabas

+

Bill Frisell
elektrická gitara a zosilňovač (skladby 1, 4, 5)

Extra-Capsular Extraction (EP) (1992)
Earth 2 (1993)
Phase 3 - Thrones And Dominions (1995)
Sunn Amps And Smashed Guitars (live) (1995)
Pentastar: In The Style Of Demons (1996)
Hex; Or Printing In The Infernal Method (2005)
Living In The Gleam Of An Unsheathed Sword (Live) (2005)
Hibernaculum (2007)
The Bees Made Honey In The Lion's Skull (2008)
Live Europe 2006 (2008)
A Bureaucratic Desire For Extra-Capsular Extraction (2010)
Angels Of Darkness, Demons Of Light I (2011)
Angels Of Darkness, Demons Of Light II (2012)
Primitive And Deadly (2014)

EARTH - The Bees Made Honey In The Lion's Skull

Je neuveriteľné, že človek so životopisom Dylana Carlsona žil takmer dekádu v úplnom zabudnutí. Muž, ktorý kúpil a doručil Kurtovi Cobainovi osudovú brokovnicu, si vystrihol krátku rolu v bulvárnom filme „Kurt And Courtney“, nechal sa vyhodiť od kultového seattleského labelu Sub Pop a na desať rokov uložil EARTH k ľadu. Z „právnych a s drogami súvisiacich“ dôvodov.

Po opatrných undergroundových nových začiatkoch (zachytených na mdlom živáku „Living In The Gleam Of An Unsheathed Sword“ a experimentálnom splite s KK NULL) sa EARTH naplno vrátili v roku 2005: vydaním „Hex; Or Printing In The Infernal Method“ definovali svoju novú podobu tak, ako ju počujeme a vidíme aj o tri roky neskôr.

EARTH

Medzi „Hex“ a „The Bees Made Honey In The Lion’s Skull“ sa stihlo vtesnať nezabudnuteľné európske turné so SUNN O))), nasledované CD/DVD „Hibernaculum“, albumom-nealbumom postaveným na transformácii kultových kusov z ranej éry skupiny do dnešného „westernového“ zvuku. Práve „Hibernaculum“ je prvým dôvodom rezervovaného hodnotenia novinky EARTH: na aktuálnom albume nenájdete nič skutočne prekvapivé a v porovnaní s „Hibernaculum“ nie je ťažké uzrieť, že silu skladieb ako „Ouroboros Is Broken“ či „Coda Maestoso In F (Flat) Minor“, fungujúcich rovnako dobre v diametrálne rôznych aranžiach, nie je vonkoncom jednoduché napodobiť.

Na druhej strane na „The Bees Made Honey In The Lion’s Skull“ nie je nič ozaj „zle“. No ani hosťovanie rešpektovaného jazzového gitaristu Billa Frisella a zahustenejší a prepracovanejší zvuk nedokázali naplniť (moje) očakávania. Dalo by sa citovať z recenzie „Hex“ či „Hibernaculum“ – súčasní EARTH sú (stále) tradície ctiacou skupinou, hudbou pre letargické polihávanie na terase, soundtrackom k americkému duchu prebývajúcemu vo vysušenej prérii a vo viacerých aspektoch návratom k americkým sedemdesiatym rokom. Úsporné a čisté tóny gitary a pomalé tempo lenivých bicích sú citlivo doaranžované (ozve sa aj hammond organ) a skutočne dokážu navodiť atmosféru medovo rozťahaného polospánku – rovnako, ako pôsobia promofotografie skupiny, statické, kľudné a tradicionalistické, snáď až nepatrične „spokojné“. Nemôžem sa však ubrániť dojmu, že ide o výrazové prostriedky, z ktorých sa nedá brať príliš dlho.

EARTH

Celá diskografia EARTH je však prešpikovaná experimentami, nečakanými zmenami štýlu či zostavy. Nič z toho „The Bees Made Honey In The Lion’s Skull“ skutočne neprináša. Natískajúca sa otázka znie, koľko fanúšikov v podstate experimentálneho subžánru sa uspokojí s takto konzervatívnou doskou.


Thorn

Zveřejněno: 21.2.2008Názory redakce
Rudi
9.3.2008

Dovolím si malú, bezvýznamnú motoristickú vsuvku. Medík od včeličiek ukuchtený do levej lebky je to najlepšie, čo som kedy v aute počúval. Neuveriteľné pocity. Človek sa zrazu nikam neponáhľa, ochotne zastaví na oranžovú, usmieva sa na okoloidúcich a je neustále v dobrom rozmare. Len nech to hrá čo najdlhšie, nechce sa mi vystupovať.

[8 / 10]
V-dur
18.2.2008

Môj vzťah k legende EARTH vystihuje fakt, že môj najobľúbenejší album, "Hex...", nie je tradičný EARTH a zoznámenie výhradne s ním vám o ich pravej tvári veľa nepovie.

"The Bees Made Honey In The Lion's Skull" je ďalším krokom "novej", hexovskej éry, čo človek ako ja určite ocení, no skutočné nadšenie trvá približne toľko, čo podrobnejšie zoznámenie. Včelárska novinka je znova ideálnou "background" music, no bohužiaľ už nie je zároveň aj plnohodnotný epos ako jeho westernový predchodca. Forma zostáva približne rovnaká, no dakam sa vytratila duša, jedinečnosť a v neposlednom rade aj zvláštny druh pútavého rozprávačstva. "The Bees Made Honey In The Lion's Skull" je len podmazom, ku ktorému si treba vymyslieť vlastný príbeh. Je to tak dobre? Bohužiaľ nie.

O to väčšia škoda, že už veľmi dávno som nezažil tak dokonale samostatný a obrazotvorný názov albumu.

[6,5 / 10]
Je ťažké zastaviť pomaly sa vkrádajúci pocit, že "hexovský" model EARTH začína byť vyčerpaný.

Autor recenze:
7 / 10

Redakce:
7,2 / 10

8,1 / 10s kapelou EARTH:

s kapelou SUNN O))):Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page