Sobota
18.11.2017
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2006

Vydavatel:
SONY BMG Music Entertainment

Stopáž:
1:52:02

Produkce:
Michal Pavlíček

Další informace:
zvuk Dolby Digital 5.1, Stereo PCM
obraz 16:9 PAL
DVD 9

Pôvodné vydanie:
Vydavateľ: Sony/Bmg
Dátum: 20.11.2006

1. Úvod
2. Červený bedrník
3. Stromboli
4. Olda přítel můj
5. Člověk bez talentu
6. Rány
7. Sen o koních
8. Lucrezia Borgia
9. Honička
10. Jeden den v parku u Zlaté brány
11. Fankuj, fankuj, vykrůcaj
12. Bílej sníh
13. Beatová síň slávy - předání ceny
14. Holka čapni draka
15. Když se snáší déšť
16. Carmen
17. Villa Ada
18. Veliké lalulá
19. Košilela
20. Hory, ó hory
21. Zubatá
22. Země vzdálená
23. Čombio

Michal Pavlíček
gitara, spev

René Rypar
gitara, spev

Miloš Meier
bicie

Jiří Hrubeš
bicie

Martin Ivan
basgitara

Jiří Veselý
basgitara

Petr Wajsar
klávesy, spev

hostia:

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
dirigent: Vladimír Válek

Dívčí sbor Brécy
sbormistr: Lukáš Prchal

Tomáš Hájíček
spev

Matěj Rupert
spev

Iva Marešová
spev

Vojtěch Dyk
spev

Viktor Dyk
spev

Lenka Dusilová
spev

Jana Koubková
spev

Monika Načeva
spev

Kamil Střihavka
spev

Bára Basiková
spev

Václav „Noid“ Bárta
spev

Vilém Čok
spev

MICHAL PAVLÍČEK - Beatová síň slávy - koncert Sazka arena 8. 6. 2006

Recenzia dévédéčka, ktoré je momentálne oficiálne nezohnateľné, by sa mohla zdať tak trochu zbytočnou, no aj tak som dospel k názoru, že si DVD Michal Pavlíček – „Beatová síň slávy“ hodnotenie na tomto portále zaslúži.

Takže, o čo vlastne ide? V lete roku 2006 bol uvedený do Beatovej siene slávy gitarový virtuóz, pán muzikant a rešpektovaný skladateľ Michal Pavlíček, a pri tejto príležitosti sa konal koncert, ktorého audiovizuálny záznam sa nachádza na hodnotenom nosiči. Hoci sa k mojim ušiam doniesli šuškandy o zlom zvuku na koncerte, na samotnom DVD po niečom takom niet ani stopy. Či už nemali pravdu zlé jazyky, alebo sa podarilo pri mixáži zvuk dostatočne napraviť je irelevantné – výborný výsledok je dostupný vo formáte 5.1 i stereo. A tak, ako sa nedá nič vyčítať zvukovému záznamu, nejde tak urobiť ani v prípade toho obrazového. Výborný strih a práca s kamerami robia z tohto koncertného záznamu strhujúcu záležitosť, ktorej jediná slabina je zároveň aj najväčšou prednosťou. Pavlíčková hudobná kariéra nebola nikdy ohraničená jednou skupinou, alebo jediným žánrom, Michal sa dobre cíti(l) ako rocker, bluesman i ako jazzman, alebo aj ako autor symfonickej, scénickej a filmovej hudby. Výber skladieb, ktoré odohral v ten večer, mapuje celú jeho tvorbu a všetky jeho skladateľsko-hudobnícke polohy. A tak na jednej strane môžeme vidieť všetko zásadné, no na strane druhej miernou rozháranosťou trpí spád celej show.

Môžete si povedať, „ale veď to všetko už poznám, nič nového pod slnkom“ a nad DVD „Beatová síň slávy“ ohrnúť nos, ale urobili by ste chybu. Nebol by Pavlíček Pavlíčkom, ak by si pre nás neprichystal niekoľko prekvapení. Či už ide o hosťujúcich sólových spevákov (niektorí dosť netradiční a nečakaní), ktorí dávajú svojim výkonom Michalovým skladbám akoby ďalší rozmer (napr. Matěj Ruppert v „Jó, já se mám, že je Olda přítel můj“), alebo o symfonický orchester a spevácky zbor Brécy. Nový kabát, ktorý dostali staré fláky, pôsobí sviežo, uvoľnene a veľmi ľahko, snáď jedinou skladbou, kde tento recept nefunguje na sto percent je „Sen o koních“ (zásluhou mdlého výkonu bratov Dykovcov). Symfonický orchester Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Vladimíra Válka pomohol navodiť atmosféru veľkoleposti a pompy, pričom ale jeho prítomnosť nepôsobí umelo a už vôbec nie kŕčovito, a ako päsť na oko. Michal, okrem iného aj skladateľ symfonickej hudby, dokáže veľmi presne odhadnúť správny pomer medzi kapelou a orchestrom, aby dosiahol kýžený efekt.

Je veľmi ťažké vyzdvihnúť hocijaký song z tohto nosiča, keďže každý má svoje čaro, no ak predsa len, tak vyberiem podľa toho, ako sa mi pozdávajú spevácke výkony Michalových hosti. Suverénnou jednotkou je Monika Načeva v balade „Bílej sníh“, ktorej tesne na krk dýchajú už vyššie spomínaný Matěj Ruppert a verná Pavlíčková súputníčka Bára Basiková. Bára dostala najväčší priestor, hosťuje v piatich songoch a nie je sa ani čomu čudovať, spolupracovala s Michalom Pavlíčkom dlhé roky na mnohých projektoch a jej hlas je už automaticky priraďovaný k Michalovej hudbe. Silou uragánu pôsobí aj skladba „Ó hory, ó hory“ (STROMBOLI), na ktorej si vokály po bratsky podelili Čok, Noid a Hájíček. No podstatnou a najdôležitejšou osobou je samotný Michal Pavlíček, ktorý pri príležitosti uvedenia do Beatovej siene slávy ukázal, že je tejto pocty naozaj hodný. Velikán československej hudobnej scény sa predviedol v najlepšej forme a v najjasnejšom svetle. Už za života legenda, a pritom sa zdá, že ešte stále nepovedal svoje posledné slovo. Veľmi dobrý koncertný záznam, ktorému okrem už vyššie zmienenej rozháranosti nie je veľmi čo vyčítať. Ak mi predsa niečo chýba a vadí, nejde o skutočnosti s pojené so samotným záznamom, alebo výkonmi zúčastnených. Chýba mi účasť Michaela Kocába, ktorý by si priestor na tejto akcii zaslúžil, a taktiež mi vadí absencia akéhokoľvek bonusového materiálu na DVD.

Pre fanúšikov Michala Pavlíčka stopercentná povinnosť...


Koscj

Zveřejněno: 5.12.2008


Výborné DVD, ktoré mapuje celú Pavlíčkovú kariéru, a za ktoré obdržal platinovú platňu.

Autor recenze:
8 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

9,1 / 10

Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page