Úterý
17.7.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
1999

Vydavatel:
Drakkar Records

Stopáž:
50:05

Studio:
Powerplay and Hithead Studios, Švajčiarsko & Principal Studios, Nemecko

Produkce:
Mille Petrozza, Thomas Vetterli

1. Golden Age
2. Endorama
3. Shadowland
4. Chosen Few
5. Everlasting Flame
6. Passage To Babylon
7. Future King
8. Entry
9. Soul Eraser
10. Willing Spirit
11. Pandemonium
12. Tyranny
13. Children Of A Lesser God (japonský bonus)

Mille Petrozza
gitara, spev

Jürgen Reil
bicie

Christian Giesler
basgitara

Thomas Vetterli
gitara, gitarový syntetizátor

Endless Pain (1985)
Pleasure To Kill (1986)
Flag Of Hate (EP) (1986)
Terrible Certainty (1987)
Out Of The Dark... Into The Light (EP) (1988)
Extreme Aggression (1989)
Coma Of Souls (1990)
Renewal (1992)
Cause For Conflict (1995)
Scenarios Of Violence (Best Of) (1996)
Outcast (1997)
Chosen Few (EP) (1999)
Endorama (1999)
Voices Of Transgression (Best Of) (1999)
Past Life Trauma (Best Of) (2000)
Violent Revolution (2001)
Live Kreation: Revisioned Glory (Live, CD+DVD) (2003)
Enemy Of God (2005)
At The Pulse Of Kapitulation - Live In East Berlin 1990 (DVD) (2008)
Hordes Of Chaos (2009)
Phantom Antichrist (2012)
Dying Alive (Live) (2013)
Gods Of Violence (2017)

KREATOR - Endorama

Bola to veru silná káva aj pre nadšeného fanúšika vyrastajúceho na experimentálnej časti diskografie KREATOR v deväťdesiatych rokoch. V ten večer som čumel ako puk na kultový program Metalla nemeckej televíznej stanice Viva, v ktorom mali premiéru hneď dva nové videoklipy s napätím očakávaného albumu „Endorama“. Striptízový bar, ktorý poslúžil ako prostredie pre obrazové stvárnenie skladby „Chosen Few“ a hlavne Milleho melodický spev vyrážali dych. Možno o trochu menej klip k titulnej skladbe, hoci Tilo Wolff, líder gothic-rockovej formácie LACRIMOSA naozaj nepatril k hosťom, ktorí by sa na návšteve u KREATOR dali očakávať.

Mille & Tilo

„Endorama“ je pretavením dlhoročnej záľuby Milleho Petrozzu v tvorbe FIELDS OF THE NEPHILIM a SISTERS OF MERCY za viac ako aktívnej spoluúčasti vynikajúceho gitaristu a spoluautora väčšiny skladieb Thomasa Vetterliho. Úspešne sa tu okresávajú hrany, ktoré ešte v prípade predchádzajúceho štúdiového počinu „Outcast“ na viacerých miestach nebezpečne vytŕčali a evokovali v tej chvíli zabudnuté osemdesiate roky. Zvuk je mäkkučký, nadýchaný, ešte aj zdanlivo tvrdé a nekompromisné kompozície ako „Soul Eraser“ či „Pandemonium“ vôbec netlačia, nerežú, skôr naopak – upokojujú, hladia uši prekvapeného poslucháča. Keď som vtedy pustil jednému známemu moju najobľúbenejšiu skladbu z tohto albumu – fantastický kúsok „Willing Spirit“, nič netušiaci dobrák, odchovaný na KREATORE z dôb „Coma Of Souls“ mi nechcel veriť, že sa bavíme o tej istej kapele.

Mille Petrozza intenzívne navštevoval hodiny u hlasovej pedagogičky Gudrun Laos, ktorá mu pomáhala aj pri produkcii melodických vokálov na albume. Tommy Vetterli sa vyžíval v prekrásnych gitarových sólach, melodických vyhrávkach, elektronických kudrlinkách, sláčikových aranžmánoch. „Endorama“ je v podstate výborným gothic-metalovým albumom, logickým pokračovaním toho, čo sa zrodilo na doske „Outcast“. Kto vie, kam by to celé smerovalo, keby sa tento prístup stretol s komerčným úspechom. Opak bol však pravdou. Keď si na turné s MOONSPELL Mille s hrôzou uvedomil, že oveľa väčšie ovácie u divákov majú a viac tričiek predávajú nejakí portugalskí „spratkovia“, bolo jasné, že nastal čas znovudobytia trónu. Na brány klopala násilná revolúcia, ktorej dôsledky prežívame v prípade tejto kapely aj v súčasnosti. Zvláštny pocit smútku za starými, „experimentálnymi“ časmi sa snúbi s radosťou z dobrého koncertu a vedomím, že v drsných thrashmetalových koľajach sa tejto starej nemeckej lokomotíve predsa len fujazdí najlepšie.


Rudi

Zveřejněno: 5.4.2009Názory redakce
Marigold
11.3.2009

Nejlepší a nejodvážnější album KREATOR. Pamětník doby, kdy měl každý metalový klasik spoustu odvahy experimentovat, aby si vzápětí nadělal do gatí a začal sekat produkty pro ortodoxní komunitu.

Vyvrcholenie experimentálneho obdobia v podobe výborného gothic-metalového albumu. Konečná. Vystupovať.

Autor recenze:
nehodnoceno

Redakce:
zatím nehodnoceno

8,5 / 10s kapelou KREATOR:

s kapelou LACRIMOSA:

s kapelou FIELDS OF THE NEPHILIM:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page