Čtvrtek
19.7.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2009

Vydavatel:
ČAD

Stopáž:
28:14

Studio:
SHAARK (Bzenec, starobylé mesto uprostred lesov, Morava)

Produkce:
ČAD

1. Moji bratia
2. Súkromná vojna
3. Sekery a buzogáne
4. Mestá horia
5. Konflikty
6. Labyrint
7. Zlý
8. Vystreliť ich do piče!
9. Varič pika
10. Po použití skrč ma!
11. Ako vlci
12. Tiene

Valér Tornád
buzogáne, revy

Basia Noiseovna
hrubá sekera, revy

Pišta Wilson
tenká sekera, krik a revy

Na odstrel (1999)
Deadnation (2000)
Čad (2000)
Que despierte el leñador (2001)
Čad (2002)
Dischord (2002)
Agresori (2003)
Horiace ruky (2004)
Demo 1 (2004)
Demo 2 (2005)
Psia krv (2006)
Súkromná vojna (2009)
Ťažký kov (2011)
Čertova kovadlina (2014)
Bastard (2017)

ČAD - Súkromná vojna

Najlepší slovenský album za minulý rok sa síce prikradol potichu a nenápadne, ale o to razantnejšie zabojoval o priazeň milovníkov extrémnej gitarovej hudby. V prípade autora týchto riadkov by sa táto razancia dala prirovnať k nekompromisnému úderu buzogáňa s kovovým hrotom. Áno, dobre čítate, buzogáňa. Krásni mladí ľudia zo Svätého Jura, ktorí si hovoria ČAD, sú takí štýloví a natoľko ctia tradície, že nejaký budzogáň im nemôže stačiť. Ako jediní spolu s Pavlom Dobšinským používajú na roztínanie hláv svojich nepriateľov starodávne buzogáne.

ČADPo úspechu punkových VANDALOV, ktorí si dokázali získať aj srdcia slovenských intelektuálov či v húfnom vianočnom predaji nadšene prijatých decentne fekálnych knižiek pre deti, by bolo celkom pochopiteľné a ospravedlniteľné, keby sa partia okolo slniečka Pištu Wilsona ešte viac a intenzívnejšie zamerala práve na tieto aspekty svojej tvorby. O to viac teší novinka s logom ČAD, ktorá je jasným signálom, že Pišta, Baška a Valér nezanedbávajú ani tú najšpinavšiu a najextrémnejšiu časť svojej rozsiahlej umeleckej činnosti. A o to príjemnejšie sa konštatuje, že novým albumom „Súkromná vojna“ dokázali dôstojne nadviazať na doterajšiu tvorbu a zvlášť kultové hity ako „Mercedes (tvoji ľudia)“, „Človek nie“ a „Piče idú do Polusu“ z predchádzajúceho štúdiového zárezu „Psia krv“.

ČADAj teraz zrejme zostanú mierne šokovaní a sklamaní tí poslucháči, ktorí pri hudobnej škatuľke „grind“ očakávajú starý známy náter od NAPALM DEATH, alebo sofitistikované drtenie v štýle NASUM alebo GADGET. Slovenské odpovede na podobné medzinárodné otázky vcelku uspokojivo zvládajú OBLITERATE či MIZAR. Svätojurskí ten svoj „rip-core“ režú v dosť podobnom duchu ako ich dlhoroční súputníci ABORTION, lenže v porovnaní s nimi a v porovnaní s ktoroukoľvek prípadnou konkurenciou majú výrazne navrch vďaka svojim výnimočným textom. Slovenčina namiesto nezrozumiteľných pokusov o anglické textovanie, rodný jazyk, ktorý povyšuje album „Súkromná vojna“ zo solídnej mäsiarčiny na nezabudnuteľný poslucháčsky zážitok.

ČADTexty sa až na jednu „vandalovskú“ výnimku s príbehom ďalšej pokrivenej postavičky („Varič pika“) opieranú o dva nosné piliere – krvavo zafarbenú históriu a zaujímavé sociologické postrehy. V prvom prípade autor vskutku nápaditým spôsobom vyvracia tradičný mýtus o Slovákoch ako „holubičom národe“ a stavia ho do úlohy nebojácnych, drsných a často riadne zákerných („Labyrint“) bojovníkov, ktorí sa aj vďaka náklonnosti rodného kraja a prírody („hora nám dá buzogáne, pripevníme hroty na ne“) vždy spoľahlivo ubránia všetkým dobývaniachtivým nepriateľom. Ešte zaujímavejšie a rozhodne temnejšie pôsobia sondy do duše naoko permanentne veselého Pištu Wilsona – kto by bol povedal, že dokáže písať také drsné kúsky ako „Zlý“ či „Konflikty“.

Textárska zručnosť ako nadstavba kvalitne našliapnutej špinavej muziky, v ktorej sa dokonalým spôsobom miesi záľuba jej autorov v tvorbe obskúrnych japonských, brazílskych či škandinávskych punkových, crustových a grindových spolkov – to je „Súkromná vojna“ od svätojurských bohatierov a bohatierky ČAD, to je najlepší slovenský album roku 2009.


Rudi

Zveřejněno: 3.2.2010Názory redakce
RIP
30.4.2010

Neuvěřitelné album. Punková jednoduchochost a špinavost, hardcorová údernost a tlak, metalová ráznost. Tvrdá chytlavost, která není stavěna na triviálních a bezduchých textech - jen málokteré slovenské album mě za posledních několik let dokázalo nadchnout takovým způsobem jako poslední počin ČAD a jen k málokterému slovenskému albu se za poslední půlrok vracím tak jako k ČAD.

[8,5 / 10]
Textárska zručnosť ako nadstavba kvalitne našliapnutej špinavej muziky, v ktorej sa dokonalým spôsobom miesi záľuba jej autorov v tvorbe obskúrnych japonských, brazílskych či škandinávskych punkových, crustových a grindových spolkov.

Autor recenze:
8,5 / 10

Redakce:
8,5 / 10

8,5 / 10s kapelou ČAD:
ČAD - Bastard [Marigold]
ČAD - Čertova kovadlina [Martin Lukáč]Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page