Sobota
18.11.2017
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2009

Vydavatel:
Nuclear Blast

Stopáž:
79:07

Studio:
Gate

Produkce:
Sascha Paeth

1. Samadhi - Prelude
2. Resign To Surrender - A New Age Dawns - Part IV
3. Unleashed
4. Martyr Of The Free Word
5. Our Destiny
6. Kingdom Of Heaven - A New Age Dawns - Part V
7. The Price Of Freedom - Interlude
8. Burn To A Cinder
9. Tides Of Time
10. Deconstruct
11. Semblance Of Liberty
12. White Waters
13. Design Your Universe - A New Age Dawns - part VI

Simone Simons
zpěv

Mark Jansen
kytara, zpěv

Isaac Delahaye
kytara

Coen Janssen
klávesy, piano

Yves Huts
basa

Ariën van Weesenbeek
bicí

The Phantom Agony (2003)
2 Meter Sessies - We Will Take You With Us (2004)
Consign To Oblivion (2005)
The Divine Conspiracy (2007)
The Classical Conspiracy (2009)
Design Your Universe (2009)
Requiem For The Indifferent (2012)
The Quantum Enigma (2014)
The Holographic Principle (2016)

EPICA - Design Your Universe

EPICA se již od svých počátků držela zásady: čím více sborů a orchestru, čím mohutnější zvuk, tím lépe. To bylo kolem roku 2002, kdy Mark Jansen odešel z AFTER FOREVER, a dal dohromady tuhle kapelu, jejímž maskotem se vzápětí stala rudovlasá Simone Simons. Zpočátku sice neměli kompoziční zkušenosti dua Turilli/Staropoli a ani Simonin zpěv nebyl úplně košer, ale očividně to mysleli vážně, neboť snaha prosadit se na nich byla zřejmá. Snadné to však neměli, přeci jen vznikli v době, kdy byl ženský zpěv a orchestr v módě. Nyní snad nastala vhodnější doba. Tarjina nadvláda vzala za své, NIGHTWISH přešlapují na místě, stejně tak WITHIN TEMPTATION, a starší gothic metalové kapely se vracejí k intimnější hudbě. A stačilo by jen vypustit tu hromadu vaty a vsadit na silné nápěvy, kterých se na každé placce pár objeví.

EPICANavzdory tomu však EPICA i na tomto albu pokračuje ve vytyčených mantinelech. Pár silných věci se najde, například „Burn To A Cinder“, „Unleashed“, baladická „Tides Of Time“ nebo zřejmě nejlepší věc, co jsem od skupiny dosud slyšel, „Our Destiny“. Být podobných skladeb na albu více, tak smekám. Ale bohužel i na „Design Your Universe“ je příliš mnoho „výplně“. Tím hůř, že ve výše zmíněných skladbách kapela ukázala, jak jí i střídmost sluší. Pod mohutnou studiovou aranží tak skrývá dost jednoduché riffy a nepříliš širokou škálu rytmů, přičemž přechody mezi „on“ a „ona“ pasážemi jsou značně uniformní. Proto na albech této kapely bývají nejzajímavější ty skladby, které se nedrží hlavního tématu. Poslouchat sedmdesát minut jen a pouze ty samé variace, ztělesněné například v „Semplance Of Liberty“, to chce hodně dlouhý pobyt na čerstvém vzduchu. EPICA svou tvorbou zdůrazňuje kontrast mezi melodickými pasážemi a hutným metalem, mezi „operním“ zpěvem a chrapotem, ale u „Design Your Universe“ (podobně jako u předchozích počinů) mám pocit, že jde spíš o kontrast mezi talentem na pěkné melodie a paličatým drhnutím stokrát omletého schématu. A to nemyslím nijak zle, dobrá polovina alba představuje zajímavý materiál, jen má na sobě závaží táhnoucí celek dolů. Dokonce i Simone se už za ta léta docela slušně vypracovala.

Po technické stránce není moc co vytknout, ostatně i EPICA je jedním z produkčních dítek Saschy Paetha (momentálně dokončil další RHAPSODY OF FIRE, „The Frozen Tears Of Angels“). To má však i své stinné stránky, jelikož všechny „jeho“ kapely zní dost podobně. „Design Your Universe“ z linie předchozích počinů EPICY nevystupuje a při občasném použití tlačítka „Forward“ je z něj docela podařené album.


Manatar

Zveřejněno: 14.1.2010

WWW odkaz:

EPICA pracuje tvrdě, ale stále tomu chybí trochu svěžího větru. V mých očích jde stále jen o slabý nadprůměr + bodík nahoru za „Our Destiny“.

Autor recenze:
7 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

7,5 / 10



s kapelou EPICA:

s kapelou AFTER FOREVER:

s kapelou NIGHTWISH:

s kapelou WITHIN TEMPTATION:

s kapelou RHAPSODY:



Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page