Středa
21.3.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2010

Vydavatel:
JVC/Victor & Sony/SPV

Stopáž:
59:10

Produkce:
Charlie Bauerfeind

1. Dr. Stein
2. Future World
3. If I Could Fly
4. Where The Rain Grows
5. The Keeper's Trilogy
6. Eagle Fly Free
7. Perfect Gentleman
8. Forever & One
9. I Want Out
10. Fallen To Pieces
11. A Tale That Wasn't Right

Andi Deris
zpěv

Michael Weikath
kytara

Sascha Gerstner
kytara

Markus Großkopf
baskytara

Dani Löble
bicí

Helloween (EP) (1985)
Walls Of Jericho (1986)
Keeper Of The Seven Keys Pt.I (1987)
Keeper Of The Seven Keys Pt.II (1988)
Live In The U.K. (1989)
Pink Bubbles Go Ape (1991)
The Best, The Rest, The Rare (Best Of) (1991)
Chameleon (1993)
Master Of The Rings (1994)
The Time Of The Oath (1996)
High Live (1996)
Better Than Raw (1998)
Metal Jukebox (1999)
The Dark Ride (2000)
Treasure Chest (Best Of) (2002)
Rabbit Don´t Come Easy (2003)
Keeper Of The Seven Keys - The Legacy (2005)
Gambling With The Devil (2007)
Unarmed: Best Of 25th Anniversary (2010)
7 Sinners (2010)
Straight Out Of Hell (2013)
My God-Given Right (2015)

HELLOWEEN - Unarmed: Best Of 25th Anniversary

Oslnivá světlená hra jevištních reflektorů, blýskavé róby tanečnic, napomádované hlavy tanečníků a nezbytný orchestr ve společenských oblecích, významně usazený na pozadí pódia. Nástup k nepoznání přepracované hitovky „Dr. Stein“, otvírající v umělohmotně – popovém duchu výroční album HELLLOWEEN ke čtvrtstoletí existence skupiny je skutečně šokující a zřejmě jsem nebyl sám, komu se při něm před očima zjevila slavná dederónská estráda Ein Kessel Buntes alias Pestrý kotel. Takhle že by se měly slavit narozeniny jednoho z předních pojmů světového heavy metalu potažmo ikony všeho konzervativního melodického kovu, jíž je jakýkoliv jiný hudební prvek poněkud cizí až nepřátelský?

Naštěstí situace není tak horká, jak dokonale zprzněná slavná skladba o šíleném doktorovi, pěstujícím legrační kreatury, naznačuje. Tím se ovšem zároveň vyjasňuje zprvu trochu nezřetelný oslavný záměr Weikathovců. „Unarmed“ (jen aby ten název někdo nepoužil proti nim) totiž znamená předělávkovou všehochuť, jež rozhodně nepostrádá silná místa, ale na druhou stranu jich nabídne i několik poměrně nepřesvědčivých a spolu s tím i otázku, zda nešlo něco udělat lépe, když už tedy k připomenutí historie při vhodné příležitosti došlo.

HELLOWEEN

Na škodu je albu především jakási nerozhodnost, jak jej vlastně pojmout. Symfonicky s pořádnou filharmonií, čistě unplugged jen se španělkami nebo opravdu netradičně, tak, aby to metalistu hudebního rozhledu neschopného praštilo přes uši? Přitom obě prvně jmenované možnosti samy o sobě by pravděpodobně znamenaly daleko kompaktnější záležitost, v níž by se HELLOWEEN nepředstavili tak rozháraně. Osobně bych v takovém případě preferoval symfonické provedení, neboť jeho příležitost na albu v podobě sedmnáctiminutové „The Keepers Trilogy“ (složené z příslušných úseků skladeb „Halloween“, „Keeper Of The Seven Keys“ a „The King For A 1000 Years“) a nezpochybnitelné „A Tale That Wasn´t Right“ (kde, jen tak mimochodem, zní v některých okamžicích Deris úplně jako Warrel Dane) nemá jednoduše chybu a představuje kapelu v úžasně propracované a zejména velmi majestátní pozici. Ovšem ani unplugged poloha není v některých případech vůbec špatná („Future World“, „I Want Out“ navrch s dětským sborem či především k nepoznání upravená „Eagle Fly Free“, jež doslova dýchá druhým, zcela samostatným životem), takže hlasovat pro ni by určitě mělo svůj význam.

Jak je to se zbývajícími skladbami už nejspíš vytušíte sami. Na některé zásadní věci nedošlo vůbec (např. „Kids Of The Century“, nemluvě o celém naprosto zásadním debutu „Walls Of Jericho“) a co je důležitější, v konečném výsledku prakticky téměř celou třetinu alba tvoří pomalé skladby v pochybném popově – rádiovém provedení. Do něj navíc zapadají i původně kované kusy jako „If I Could Fly“ či „Perfect Gentleman“ (i když, pravda, na něm toho v tomto směru přece jen nebylo tolik co předělávat), takže když na to koukám kolem a kolem, nejsem z „Unarmed“ zrovna dvakrát moudrý. S kým že to vlastně ti HELLOWEEN chtějí ty svoje narozeniny oslavit?


Louis

Zveřejněno: 9.2.2010Názory redakce
Stray
11.2.2010

Smysluplný a svěží výtah z historie předělaný do orchestrálního mustru. Povedená záležitost, na které hodnotím hlavně fakt, že se kolikrát HELLOWEEN nebáli tu kterou skladbu překopat. Projev Andiho Derise mi nevadí, naopak, mám za to, že mu jemnější a více aranžované věci vždy seděli víc než rychlé kvapíky. Jedinou slabinu tak vidím v rozblizlé a nudné sáze "Keepers", která ani náznakem na originální předlohy nemá. Zde by to vážně chtělo Kiskeho (ten se bohužel zřejmě natrvalo stal ukázkovým příkladem, jak může obrovský talent zazdít slibnou kariéru - paradoxně právě "Unarmed" je albem, o kterém si myslím, že by mu hodně sedlo) hlas. Naštěstí album zachraňuje nemalé množství skvělých verzí starých dobrých vypalovaček: "Dr.Stein", "I Want Out", "Perfect Gentleman" a "If I Could Fly" jsou zkrátka výtečné.

[7,5 / 10]
Darkmoor
11.2.2010

Ač se to na první pohled absolutně nezdálo, "Unarmed..." skutečně baví a to je u HELLOWEEN posledních let velké překvapení. Někdo se skutečně vyřádil na aranžích a je to slyšet nejen na orchestrálních kouscích (které by skalní zřejmě rádi slyšeli na celém albu, protože heavy metal je přece skoro klasika, to ví i Holy Agro), ale vlastně všude. Spousta hudebních fórků, saxíky v úvodu, rozptyl mezi symfoničnem "Keeper´s Trilogy" a třebas "Perfect Gentleman" (který tady zní jako "Když se načančám" od Heidy Janků). Mezi nejpovedenější kousky krom již zmíněné "Trilogie" patří určitě neuvěřitelně sexy změněná "Eagle Fly Free", ale vlastně všechny kousky mají nové verze spíše povedené. Ano, můžu mít výhrady k Derisovu mečení (hlavně v melodických linkách starých klasik je to často na hraně), můžu předvídat, že na chystaném studiovém nosiči se všechno vrátí do starých zřezivělých heavy kolejí, ale čert to vem. HELLOWEEN oslavili 25 let nahrávkou, která hravě strčí do kapsy 99% výběrů. Je slyšet, že se u toho dobře bavili a myslím, že se i dost nachechtali při představě svých ortodoxních fanoušků, omdlívajících při poslechu. I tohle je třeba ocenit... TLESK TLESK!

[8 / 10]
Marigold
10.2.2010

Vida, tak ony si i po léta neústupné ikony těžké metalurgie dokáží ze sebe tropit šoufky? A investovat do nich zjevně víc úsilí a invence než do tří regulérních řadovek? No, dějí se to věci. Na fórek je "Unarmed" až překvapivě promyšlenou a provokativní věcí. HELLOWEEN si pohrávají se svými věrnými fanoušky, jako by se chtěli přesvědčit, že ti ještě mají zdravý rozum a poznají dobře naaranžovanou a zahranou hudbu (a to chce v tomhle odvětví opravdu ocelové koule). "Unarmed" je podle mého jediná cesta, jak oslovit ty soudné, které nebaví vrčící kolovrátek, prázdné pózy a v pokročilém věku směšně působící fráze o metalovém bratrství. Jestli se pánové takhle chystají na zmoudřelou penzi, tak si je znovu zařadím mezi objekty sledování. Navzdory tradičně hroznému škřehotání Derise je totiž "Unarmed" vtipnou a šaramantní projížďkou mnoha žánry (jen ne tím metalem...), která mi prostě imponuje. Od "The Dark Ride" první album, které zvládnu doposlechnout do konce bez kopřivky a opruzenin.

[8 / 10]
Louža
10.2.2010

Tohle album je jedna velká sranda a je na místě tykvím zatleskat. Jde o stylově i muzikantsky pestré pojetí klasických skladeb HELLOWEEN. Rezignace na kytary, spousta houslí, trochu saxíku, monumentální orchestrální aranže, dětský sbor... zkrátka všechno co dělá heavy metal heavy metalem. Oceňuji nadhled jaký má kapela na vlastní tvorbu, i když bych ho po pravdě čekal spíš ze strany fotříka Hansena. Věřím, že HELLOWEEN muselo stát obrovské úsilí něco takového nahrát a o to víc si její snahy cením. Škoda, že se kapela místo Rolanda a Uliho tenkrát nezbavila Weikatha a nepokračovala v cestě načaté na "The Dark Ride". Srdce mi krvácí, když slyším o kolik báječného heavy popmetalu a pop jazzmetalu jsme tím přišli.

[8,5 / 10]
Ne vždy se vyplatí kytary úplně zavrhovat, toť zcela jasný vzkaz bilanční nahrávky HELLOWEEN, na níž se odkládají obvyklé zbraně a jde se na věc takříkajíc s holýma rukama.

Autor recenze:
6 / 10

Redakce:
8 / 10

6,8 / 10s kapelou HELLOWEEN:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page