Sobota
18.8.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2010

Vydavatel:
Earache

Stopáž:
cca 320 min.

1. Intro
2. Slaughter Of The Soul
3. Cold
4. Terminal Spirit Disease
5. Raped By The Light Of Christ
6. Under A Serpent Sun
7. Windows
8. World Of Lies
9. The Burning Darkness
10. The Swarm
11. Forever Blind
12. Nausea
13. The Beautiful Wound
14. Unto Others
15. All Life Ends
16. Need
17. Blinded By Fear
18. Suicide Nation
19. Kingdom Gone
20. + biografický filmový dokument "Under A Serpent Sun"
21. + archívne live klipy
22. + hudobné videoklipy
23. + zábery z backstage

Tomas Lindberg
spev

Anders Björler
gitara

Martin Larsson
gitara

Jonas Björler
basa

Adrian Erlandsson
bicie

Gardens Of Grief (demo) (1991)
The Red In The Sky Is Ours (1992)
With Fear I Kiss The Burning Darkness (1993)
Terminal Spirit Disease (1994)
Gardens Of Grief (EP) (1994)
Slaughter Of The Soul (1995)
Split w. CATHEDRAL (1995)
Suicidal Final Art (kompilace) (2001)
Gardens Of Grief / In The Embrace Of Evil (split) (2001)
The Flames Of The End (box set) (2010)
Purgatory Unleashed - Live At Wacken (2010)
Ultimate Collector’s Box Set (2010)
Live In Krakow (2010)
Purgatory Unleashed - Live At Wacken 2008 (DVD) (2011)
AT THE GATES / DECAPITATED (split) (2014)
At War With Reality (2014)
AT THE GATES / VOIVOD (split) (2015)
To Drink From The Night Itself (2018)

AT THE GATES - The Flames Of The End

AT THE GATES sa v prvej polovici 90. rokov vypracovali z lokálnej partie kamarátov hobľujúcich v skúšobni na predmestí Göteborgu na kapelu chodiacu americké turné a vydávajúcu na známej zahraničnej značke. To by ešte nebolo nič výnimočné. Kapelu však potom stihol vangoghovský osud. Po rozpade sa stala kultovou, priznal sa im štatút vynálezcov špecifického „göteborského“ zvuku a o pár rokov neskôr ich posledný album „Slaughter Of The Soul“ ovplyvnil ďalšiu generáciu na pomedzí metalovej a hardcorovej hudby. To už je pár dobrých dôvodov na to, aby sa 11 rokov po rozpade dali na rok zase dokopy kvôli reunion turné, a aj na to, aby o dva roky neskôr vznikol vyčerpávajúci zberateľský predmet pre všetkých fanúšikov, ktorým účasť na koncerte nie celkom stačila. Trojdiskové DVD „The Flames Of The End“ má vyše 5 hodín, obsahuje koncert z roku 2008, ďalšie živé materiály vrátane tých historických, zachránených z VHS archívov a navyše dlhočizný dokument o histórií kapely. Celkom slušný sumár na kapelu, ktorá sa pri písaní deathmetalovej histórie považovala podľa vlastných slov za celkom priemernú.

AT THE GATES

Autorom dvojhodinového (!) dokumentu o kapele je sám jej gitarista a zakladajúci člen Anders Bjorler a už od začiatku vidno, že toto troj-DVD bude skôr zberateľskou záležitosťou pre tých najvernejších fanúšikov. Bjorler si s dramaturgiou príliš hlavu nerobí, skrátka podáva archívne zábery, rozhovory s členmi kapely a členmi okolitých spriaznených kapiel postupne chronologicky podľa obdobia, ktorého sa týkajú. Niektoré časti sú zaujímavé veľmi, iné, ktorým chýba odstup a pohľad zvonka, ani príliš nie. Pridanou hodnotou sú však dve veci: jednak okrem histórie AT THE GATES nahliadneme aj do histórie celého göteborského deathmetalového hnutia, a navyše je fascinujúce zistiť, že podmienky, z ktorých kapela vzišla, aby dobyla svet, boli absolútne identické s tými, ktoré vždy mali a aj majú kapely pôsobiace u nás. Skrátka rovnaká zapľuvaná, vajčákmi obložená skúšobňa, plná dostupnej aparatúry; rovnaké koncerty po švédskych obdobách kulturákov a undergroundových klubov a rovnaká hŕstka nadšencov, z ktorých nikto nie je prehnaný génius ani vizionár, no ktorým nechýba zápal a nadšenie, aby potiahli kapelu cez všetky zlé rozhodnutia a chyby na miesto, kde po úvodnom riffe skladby „Slaughter Of The Soul“ zakričia extatické „Go!“ desiatky tisíc hrdiel.

AT THE GATES

To už sme na druhom disku, ktorý prináša vystúpenie vyslúžilej kapely z roku 2008 vo Wackene. Opäť treba byť trochu zažranejším fanúšikom, aby vás vystúpenie bavilo od úplného začiatku do úplného konca. Prečo? Playlist je skutočne starostlivo historický a venuje sa všetkým albumom (vrátane EP „Gardens Of Grief“, z ktorého zaznie oldschoolová „All Life Ends“), medzi ktorými je však podstatný štýlový rozdiel. A podobne ako napríklad na poslednom DVD TYPE O NEGATIVE atmosfére trochu uberá fakt, že sme na festivale. Scéna je mierne neosobná, publikum je príliš veľké a príliš plné zvedavcov, pre ktorých účasť AT THE GATES zjavne nebola tou najpodstatnejšou motiváciou ísť na festival. Čo sa však výkonu kapely týka, je priam bezchybný. Zvukovo výborne dokončený záznam zahrala kapela s veľkým prehľadom, a keby Adrian Erlandsson nemal dlhé vlasy a vizáž prezrádzajúcu minulosť s CRADLE OF FILTH, respektíve keby Tomas Lindberg neprešiel presne opačnou premenou, nepovedali by ste, že títo chlapíci posledné roky robili vlastne čosi úplne iné.

AT THE GATES

Posledný disk je už len doplnkový, v jednoduchom menu si môžete pozrieť niekoľkoskladbové úryvky z koncertov, od najstaršieho zo švédskej Eskilstuny z roku 1991, až po tie z turné spred dvoch rokov. Opäť podľa modelu „čo máme, to dáme“. Pri niektorých záznamoch, najmä tých nižšej kvality, z dávnej minulosti a z tých najortodoxnejších miest si človek opäť nemôže nespomenúť na koncerty, akých sme aj v našich končinách zažili kvantá a ktoré vyzerali na vlas rovnako... až na kapelu na pódiu.

„The Flames Of The End“ je výhradne zberateľská záležitosť. Pre iných než veľkých fanúšikov kapely jeho kúpa prakticky nemá význam. Ak však patríte medzi tých, ktorí tvorbu AT THE GATES poznajú od A po Z a adekvátne ju aj žerú, takáto DVD kronika je absolútny „must have“.


V-dur
V-dur

Zveřejněno: 18.3.2010
Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page