Pondělí
21.5.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2010

Vydavatel:
Lifeforce Records

Stopáž:
64:45

1. Dim The Lights And Run
2. Rumors Of Worship
3. Nght Prty
4. Street Emperor
5. Blueprints For Lost Sounds
6. Shake Your Grave
7. Tiger Crown
8. Big Truth
9. The Great Depression
10. The Yeah Thing
11. Ire Vampire
12. Gunslingers And Tombstones

Kasper Thomsen
vokály

Jesper Tilsted
kytara

Lars Christensen
kytara

Jeppe Christensen
klávesy, vokály

Jesper Kvist
basa

Morten Toft Hansen
bicí

Velvet Noise (2001)
Confusion Bay (2004)
Death Pop Romance (2006)
Velvet Noise Extended (znovuvydání) (2007)
Wasteland Discotheque (2008)
A Discord Electric (2010)

RAUNCHY - A Discord Electric

Tuto dánskou brusku můžeme považovat za družstvo udržující si stabilní výkonnost. Pravidelný dvouletý cyklus mezi jednotlivými nahrávkami zůstává dodržen i v roce 2010 a to samé platí i pro jejich kvalitativní úroveň. Fakt, že RAUNCHY nikdy nenahráli album, které by ta ostatní nějak výrazně kvalitativně převyšovala, není důvodem k jejich ignoraci. Uvážime-li navíc, že všechna předchozí vykazovala solidní parametry.

RAUNCHY

A tohle bez diskusí platí i o letošní novince, která podle předchozích vyjádření kapely měla být dokonce nejexperimentálnějším a nejzajímavějším albem od počátků její existence. Jak už to u podobných prohlášení obvykle bývá, není to nakonec tak horké. RAUNCHY jen logicky navazují na předchozí desky a dále rozvíjejí svůj styl postavený na (neo)thrashových základech a silně melodických refrénech. Tedy teritorium, kde (ještě stále) kralují Švédové SOILWORK, nicméně troufám si tvrdit, že současní RAUNCHY jsou mnohem zajímavější a zábavnější. Polemika o kvalitách a popularitě jednotlivých kapel náležících do tohoto žánru však není předmětem recenze. Podobnost se švédskými hvězdami je však to první, co vás při poslechu „A Discord Electric“ (a stejně tak ve větší či menší míře i předchozích desek) napadne, tudíž se podobnému srovnávání ubráníte jen ztěží. Určitý posun však zde i tak ke slyšení je. Skupina se ještě více oddává výrazným melodickým refrénům, až její tvorba začíná působit jako pop navlečený do metalového kabátu. Tvrzení vzhledem ke stále velice tvrdě riffujícím a sytě nazvučeným kytarám, bez kterých se neobejde jediná z dvanáctky ostrých písní, pravda poněkud přehnané, ale ony zmiňované refrény mají na novince skutečně velice silný potenciál zabarikádovat se vám v hlavách a poté své pozice i srdnatě hájit. Možná, že časem jejich kouzlo pomine a stanou se jen epizodní událostí bez delšího účinku, ale nemám pocit, že by zrovna toto album mělo představovat posluchačsky povrchní záležitost.

RAUNCHYNa takovéto soudy je stále ještě příliš brzy, ale už teď se dá říct, že chytlavé motivy, které sypou RAUNCHY z rukávů až s neuvěřitelnou lehkostí, nejsou tvořeny pouze s důrazem na prvotní efekt. Hrací čas přesahující hranici jedné hodiny se při použití takřka neměnného mustru vyřvávaná / metalová sloka + melodické nápěvy v refrénu může zdát neúnosný, ale kompoziční, muzikantské a v neposlední řadě i pěvecké schopnosti Dánů stačí na to, aby tento čas utáhly i bez šrámů v podobě ztráty vaší pozornosti. Albu však i přesto v jeho druhé polovině trošku dochází pára, naštěstí díky silnému závěru („The Yeah Thing“, „Gunslinger And Tombstones“) opět akceleruje do požadovaných obrátek.

Mohl bych zde rozvinout nějakou tezi o jisté nepopíratelné dávce podbízivosti, která je však projevem všech takto zaměřených interpretů. Na druhou stranu zde v žádném případě nemůže být řeči o ataku zdravého vkusu. Na to už mají RAUNCHY dostatek nadhledu, zkušeností a hlavně schopností udržet přiměřený balanc mezi chytlavou hitovostí a úrovní muzikantské hodnoty, čímž zároveň nechci tvrdit, že tyto dva atributy musí být nutně vždy ve vzájemné opozici. To dokazuje i tato kolekce, která ve vzácně vyrovnané diskografii Dánů sice nepředstavuje žádný výrazný skok vpřed, ale očekávaná a spolehlivá kvalita taktéž nejsou zrovna málo, nemyslíte?


Dalas

Zveřejněno: 16.12.2010


RAUNCHY na svém novém albu nepřinášejí omnoho víc nového, než na co jste od nich byli zvyklí v minulosti. Deska nabitá hity a říznou moderní metalovou muzikou však příznivce podobně laděné muziky nemůže v žádném případě zklamat.

Autor recenze:
7 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

7,2 / 10s kapelou RAUNCHY:

s kapelou SOILWORK:

s kapelou SONIC SYNDICATE:

s kapelou IN FLAMES:

s kapelou THREAT SIGNAL:

s kapelou DARKANE:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page