Pátek
23.3.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2010

Vydavatel:
Southern Lord

Stopáž:
55:19

Studio:
Smegma Studios, remaster v Aleph

Produkce:
EARTH, remastering: Mell Dettmer

Další informace:
Ilustrácie na obale: Simon Fowler
Dizajn: Stephen O'Malley

1. A Bureaucratic Desire For Revenge, Part 1
2. A Bureaucratic Desire For Revenge, Part 2
3. Ouroboros Is Broken
4. Geometry Of Murder
5. German Dental Work
6. Divine And Bright
7. Dissolution 1

Dave Harwell
basgitara

Dylan Carlson
gitara, spev

Joe Preston
basgitara, perkusie

+

Kelly Canary
spev

Kurt Cobain
spev

Extra-Capsular Extraction (EP) (1992)
Earth 2 (1993)
Phase 3 - Thrones And Dominions (1995)
Sunn Amps And Smashed Guitars (live) (1995)
Pentastar: In The Style Of Demons (1996)
Hex; Or Printing In The Infernal Method (2005)
Living In The Gleam Of An Unsheathed Sword (Live) (2005)
Hibernaculum (2007)
The Bees Made Honey In The Lion's Skull (2008)
Live Europe 2006 (2008)
A Bureaucratic Desire For Extra-Capsular Extraction (2010)
Angels Of Darkness, Demons Of Light I (2011)
Angels Of Darkness, Demons Of Light II (2012)
Primitive And Deadly (2014)

EARTH - A Bureaucratic Desire For Extra-Capsular Extraction

Na skrátenie takmer na deň presne trojročného čakania na novú štúdiovú nahrávku („Angels Of Darkness, Demons Of Light I“ je naplánovaná na február 2011) ponúka Southern Lord malý predkrm v podobe temer dvadsať rokov starých archiválií.

„A Bureaucratic Desire For Extra-Capsular Extraction“ kompletuje prvé štúdiové kroky seattleskej skupiny, prinášajúc poprvýkrát celistvý pohľad na staré demonahrávky z poeticky nazvaného štúdia Smegma. Prvá časť dosky zachycuje EARTH v zložení Dylan Carlson, Dave Harwell, Joe Preston (neskôr MELVINS) a bicí automat tak, ako sa predstavili na debutovom EP „Extra-Capsular Extraction“ – jednom zo štyroch počinov na legendárnom labeli Sub Pop, predchádzajúcim dekádu trvajúcemu obdobiu zabudnutia. Na dve časti rozdelená „A Bureaucratic Desire For Revenge“ aj „Ouroboros Is Broken“ ešte neodhaľujú talent EARTH naplno: sľubné motívy sú na ploche príliš dlhej stopáže rozriedené nepríliš invenčnými repetitívnymi riffami, ktorým chýba výraznejší zámer aj drvivá sila „Earth 2“. Prvá menovaná zaujme v záverečnej tretine spevom, druhá valivým, zlovestným a prekvapivo melodickým úvodom, kde v pomalom tempe hrmiace duo basgitár dopĺňajú okrem Carlsonovej gitary aj činely – nečudo, že „Ouroboros Is Broken“ EARTH hrajú aj na súčasných koncertoch, a takisto nečudo, že jej koncertná podoba má namiesto osemnástich minút štúdiovej verzie sotva polovičnú stopáž.

EARTH

Pridaná hodnota kompletu je v druhej štvorici skladieb. Už spomínané EP „Extra-Capsular Extraction“ malo byť len predvojom elpéčka , no po odchode Joa Prestona demosnímky zo štúdia zmizli a objavili sa len ako bonusové stopy na dávno nedostupnej reedícii živého albumu „Sunn Amps And Smashed Guitars“. EARTH predstavujú v inom svetle ako úvodné kompozície: ich kratšia stopáž a podstatne klasickejšia, rocková štruktúra akoby poskytovala chýbajúce spojenie medzi seattleskou „sub-pop“ scénou a EARTH samotnými. Tým najsilnejším dôkazom je trojminútová „Divine And Bright“ s typickým letargickým spevom Kurta Cobaina – medzi ňou a demosnímkami NIRVANY nie je až tak veľký rozdiel. Na druhej strane, vtipne otitulovaná „German Dental Work“ sa v roku 2002 objavila na živáku KHANATE „Live WFMU 91.1“, ako ďalšia z priznaných pôct EARTH od členov scény okolo (ako inak) podľa EARTH pomenovaných SUNN O))).

Nový, skutočne výrazne vylepšený zvukový kabát robí z „A Bureaucratic Desire For Extra-Capsular Extraction“ zaujímavejšiu a aktuálnejšiu nahrávku, no nezakryje nevybrúsený štýl, experimentálny charakter a „demáčovú“ podobu jednotlivých skladieb, nahratých skupinou, ktorá sama seba ešte len pomaly definovala. Pre kompletistov povinnosť (veď takto mal pôvodne zamýšľaný album údajne vyzerať), no talent Dylana Carlsona bol dokumentovaný aj oveľa presvedčivejším spôsobom.


Thorn

Zveřejněno: 15.12.2010


Na zberateľov zacielená nahrávka neskrývane vypĺňa priestor medzi štúdiovými doskami, no i tak prináša obstojnú archívnu hodnotu v novej zvukovej podobe.

Autor recenze:
6 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

8 / 10s kapelou EARTH:

s kapelou NIRVANA:

s kapelou SUNN O))):

s kapelou MELVINS:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page