Pátek
23.3.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
1978

Vydavatel:
Enigma

Stopáž:
12:47

Studio:
Pennine Sound Studios, Oldham

Produkce:
JOY DIVISION

1. Warsaw
2. No Love Lost
3. Leaders Of Men
4. Failures

Ian Curtis
spev

Peter Hook
basa

Stephen Morris
bicie

Bernard Sumner
gitara

An Ideal For Living (EP) (1978)
Unknown Pleasures (1979)
Closer (1980)

JOY DIVISION - An Ideal For Living

Z hľadiska historickej zásadnosti je EP „An Ideal For Living“ od JOY DIVISION, vtedy čerstvo prekrstených z pôvodného názvu WARSAW, takmer bezvýznamný počin. Pre tých povrchnejších poslucháčov nemôže byť vzdialenejší od mýtického zárezu „Love Will Tear Us Apart“, no a tí druhí isto viac oceňujú hlbšiu a postpunkovejšiu tvár zásadných songov ako „Disorder“ či „She’s Lost Control”. V istom zmysle je to obrovská škoda. Dravá punkrocková tvár kapely, zvečnená na EP, by mohla mať pokojne vlastnú kapitolu v dejinách hudby, ak by ju nezatienila ich neskoršia tvorba.

Hudba raných JOY DIVISION je surová a cynická a jej balenie za ňou v žiadnom prípade nezaostáva. Nacizmom šmrncnutý názov kapely tu dopĺňa tématicky veľmi príbuzný obal - Sumner s Hookom neskôr flirtovanie s touto ideológiou priznali a isto si spomeniete aj na „intro“ koncertu kapely vo Corbijnovom filme Control, keď filmový Bernard Sumner cestou okolo mikrofónu utrúsi na divákov: „Zabudli ste na Rudolfa Hessa?“ Aby toho nebolo málo, úvodná skladba EP nazvaná „Warsaw“ začína netypickým odpočítaním: „3, 5, 0, 1, 2, 5, Go!“ a refrén opakuje zase „31-G“. Teraz si vygooglujte, pod akým číslom bol Hitlerov bláznivý diamant v Británií väznený.

JOY DIVISION

Vrcholom kratučkého EP je skladba „Leaders Of Men“ v o čosi lepšej a údernejšej verzií než bola tá pôvodná pod hlavičkou WARSAW. Patrí medzi päticu najlepších skladieb, aké kapela kedy vytvorila, hoci býva často nespravodlivo prehliadaná a cestu si nenašla ani na väčšinu klasických výberoviek formátu „best of“.

„An Ideal For Living“ patrí medzi zabudnuté, neobrúsené hudobné klenoty. Ponúka zvuk ešte nevyhratých a nevyformovaných legiend, len o pár okamihov skôr, než im naveky pred ich punkom pribudla dnes opäť moderná predpona „post“ a aj vďaka tomu môže aj v súčasnosti slúžiť ako prvá časť trojdielnej učebnice vývoja pre nejednu mladú kapelu.


V-dur
V-dur

Zveřejněno: 15.5.2011
Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page